Odešel kardinál König

Vydání: 2004/12 Duchovní rozlišování, 6.9.2004, Autor: Jaroslav Šebek

Na většině kostelů vídeňské arcidiecéze zavlály v sobotu 13. března černé prapory. Tento den ve tři hodiny ráno zemřel ve spánku ve věku 98 let emeritní vídeňský arcibiskup a kardinál Franz König.

Kardinálský purpur získal v prosinci 1958, kdy již dva roky spravoval arcibiskupství v rakouské metropoli (jejím pastýřem byl až do roku 1985). Od první chvíle svého působení vystupoval jako muž porozumění a tolerance. Podařilo se mu tak překonat dlouhodobé napětí mezi katolíky a socialisty. Jako blízký spolupracovník kardinála Agostina Casaroliho se stal v 60. letech také jedním z prostředníků v jednání mezi Vatikánem a komunistickými vládami ve východní Evropě. Kvůli svému úsilí o dosažení svobodnějších podmínek pro křesťany za železnou oponou se však stal vládám východního bloku nepohodlným. Vadil i československému komunistickému režimu a v červenci 1985 mu úřady zabránily, aby se zúčastnil jubilejní pouti na Velehradě u příležitosti 1100. výročí smrtí sv. Metoděje. O své pocity nejen z těchto dob se rozdělil v rozhovoru, který loni v květnu exkluzivně poskytl Katolickému týdeníku.

Překračoval nejen skutečné, ale i virtuální hranice. Angažoval se v rozvoji ekumenického i mezináboženského dialogu. Založil nadaci Pro Oriente, věnující se kontaktům mezi západním a východním křesťanstvím. Do obecného povědomí se zapsal rovněž jako vynikající teolog a propagátor koncilového myšlení. Jeho cílem byla otevřená církev, schopná cítit s potřebami člověka současné doby. Také jeho zásluhou se církevní společenství u našich jižních sousedů výrazně angažuje při obraně lidských práv a jeho hlas je slyšet při aktuálních společenských diskusích. Byl proto stále přirozenou autoritou nejen pro věřící, ale pro širokou veřejnost. Königův odchod také hned obšírně komentovaly všechny rakouské deníky a slova oficiálních míst o velké ztrátě nebyla jen zdvořilostní frází. Poslední rozloučení proběhne ve Vídni 27. března v deset hodin. Měl jsem také možnost zúčastnit se loni v listopadu slavnostní bohoslužby, jedné z posledních, kterou kardinál celebroval ve svatoštěpánské katedrále. Během jeho brilantního kázání (věnoval se v něm zodpovědnosti člověka za hřivny a talenty, které od Boha dostal) i po mši při odchodu z chrámu ho doprovázel neutichající potlesk. Také já se v duchu připojuji. Díky za vše, Eminence, budete nám moc chybět. Sdílet článek na: 

Sekce: Zahraniční, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 11 14. – 20. března 2023

Inaugurace s požehnáním

S biblickým Áronským požehnáním i přímluvou zástupců církví a rabína zahájil ve čtvrtek Petr Pavel svou službu prezidenta.

celý článek


Bůh snese i naše negativní emoce

O tom, že Bůh snese i naše negativní emoce, které se z našeho nitra občas derou na povrch, když se cítíme Bohem zklamáni a opuštěni, hovoříme se známým karmelitánským…

celý článek


Pohled do "církevních devadesátek"

Devadesátá léta neznamenala jen orlické vraždy nebo divokou privatizaci, ale také dobu nebývalého rozvoje náboženského života. Zaměřuje se na to připravovaný televizní…

celý článek


Něžné i silné srdce žen

Papež se znovu postavil za zrovnoprávnění mužů a žen, které podle Františka „svět zkrášlují, chrání a udržují při životě“.

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay