Objev vzácného relikviáře v Litoměřicích

Vydání: 2015/10 Za oběti střelby se modlí v Anglii, 3.3.2015, Autor: Jana Michálková

Příloha: Diecézní zpravodajství 10

Zajímavé torzo nalezla při inventarizaci předmětů deponovaných na oratoři katedrály sv. Štěpána v Litoměřicích diecézní konzervátorka Lada Hlaváčková. 
 
Probošt kapituly Jiří Hladík chce nechat torzo relikviáře zrestaurovat. Filigránová krajka ze stříbra lety zčernala, poškozený je i podstavec a chybí další aplikace a figurky. Snímek Karel Pech
 
„Podle vyobrazení na mědirytině Josefa Šebestiána Klaubera z roku 1754 jsem zjistila, že se jedná o ojedinělý relikviář, takzvaný Arundo Christi Domini, v němž byla podle tradice umístěna část rákosu, který Ježíš Kristus držel v ruce při korunování trním,“ říká Lada Hlaváčková. Kromě zmíněné mědirytiny, jak uvádí, popsal relikviář ve své topografii města Litoměřic z roku 1920 konzervátor Diecézního muzea Vinzenz Luksch. „Luksch jej datoval do 16. století. Podle něj relikviář daroval katedrále druhý litoměřický biskup Jaroslav Ignác Šternberk, který pro katedrálu získal i ostatky patronů litoměřické diecéze sv. Štěpána, sv. Felixe a sv. Viktorina,“ upřesňuje konzervátorka.
 
Nalezený relikviář představuje trojstěnný obelisk ze stříbrného filigránu, na jehož vrcholu stála polofigura Ježíše Krista s rákosem v ruce. Ta dnes chybí. Na dřevěném trojbokém podstavci se nacházejí stříbrné reliéfy zobrazující korunování Krista trním, nesení kříže a Pannu Marii se sv. Janem Evangelistou. „Bohužel i další figurky a apliky známé z mědirytiny ani samotná relikvie se nedochovaly a relikviář je v havarijním stavu,“ popisuje nalezený předmět Lada Hlaváčková.
 
„Myslel jsem si, že za ta léta, co spravuji katedrálu jako dómský farář i jako probošt kapituly, se už neobjeví nic, co by mě překvapilo, protože všechny ty předměty z katedrály jsem měl už několikrát v ruce a řadu jsem jich nechal zrestaurovat. O to více jsem byl udiven, že se tu nalezlo torzo relikviáře mimořádného svou formou i obsahem,“ řekl probošt Jiří Hladík OCr, který by rád nechal i tento relikviář zrestaurovat. „Relikviáře mají nejrozmanitější tvary, ale takový jsem ještě nikdy neviděl,“ podotkl.
 
Pokud se při restaurování potvrdí Lukschova datace, půjde o nejstarší, byť torzálně dochovaný relikviář litoměřické katedrály. V ní se nachází několik dalších relikviářů – vzácné jsou například ty v podobě paže s ostatky sv. Štěpána a sv. Ludmily.

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Diecéze

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay