Objev vzácného relikviáře v Litoměřicích

Vydání: 2015/10 Za oběti střelby se modlí v Anglii, 3.3.2015, Autor: Jana Michálková

Příloha: Diecézní zpravodajství 10

Zajímavé torzo nalezla při inventarizaci předmětů deponovaných na oratoři katedrály sv. Štěpána v Litoměřicích diecézní konzervátorka Lada Hlaváčková. 
 
Probošt kapituly Jiří Hladík chce nechat torzo relikviáře zrestaurovat. Filigránová krajka ze stříbra lety zčernala, poškozený je i podstavec a chybí další aplikace a figurky. Snímek Karel Pech
 
„Podle vyobrazení na mědirytině Josefa Šebestiána Klaubera z roku 1754 jsem zjistila, že se jedná o ojedinělý relikviář, takzvaný Arundo Christi Domini, v němž byla podle tradice umístěna část rákosu, který Ježíš Kristus držel v ruce při korunování trním,“ říká Lada Hlaváčková. Kromě zmíněné mědirytiny, jak uvádí, popsal relikviář ve své topografii města Litoměřic z roku 1920 konzervátor Diecézního muzea Vinzenz Luksch. „Luksch jej datoval do 16. století. Podle něj relikviář daroval katedrále druhý litoměřický biskup Jaroslav Ignác Šternberk, který pro katedrálu získal i ostatky patronů litoměřické diecéze sv. Štěpána, sv. Felixe a sv. Viktorina,“ upřesňuje konzervátorka.
 
Nalezený relikviář představuje trojstěnný obelisk ze stříbrného filigránu, na jehož vrcholu stála polofigura Ježíše Krista s rákosem v ruce. Ta dnes chybí. Na dřevěném trojbokém podstavci se nacházejí stříbrné reliéfy zobrazující korunování Krista trním, nesení kříže a Pannu Marii se sv. Janem Evangelistou. „Bohužel i další figurky a apliky známé z mědirytiny ani samotná relikvie se nedochovaly a relikviář je v havarijním stavu,“ popisuje nalezený předmět Lada Hlaváčková.
 
„Myslel jsem si, že za ta léta, co spravuji katedrálu jako dómský farář i jako probošt kapituly, se už neobjeví nic, co by mě překvapilo, protože všechny ty předměty z katedrály jsem měl už několikrát v ruce a řadu jsem jich nechal zrestaurovat. O to více jsem byl udiven, že se tu nalezlo torzo relikviáře mimořádného svou formou i obsahem,“ řekl probošt Jiří Hladík OCr, který by rád nechal i tento relikviář zrestaurovat. „Relikviáře mají nejrozmanitější tvary, ale takový jsem ještě nikdy neviděl,“ podotkl.
 
Pokud se při restaurování potvrdí Lukschova datace, půjde o nejstarší, byť torzálně dochovaný relikviář litoměřické katedrály. V ní se nachází několik dalších relikviářů – vzácné jsou například ty v podobě paže s ostatky sv. Štěpána a sv. Ludmily.

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Diecéze

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay