Obchod svatého Františka

Vydání: 2021/42 Vykročit spolu na cestu, 12.10.2021, Autor: Alena Ouředníková

Příloha: Diecézní zpravodajství - Plzeňská diecéze

Už dva týdny je v centru Sokolova nedaleko tržnice otevřen bezobalový obchod, nesoucí jméno svatého Františka. Jeho provozovatelé si dali dva cíle: přispívat k šetrnému zacházení s naší planetou a z výnosu podporovat hospic a nemocné děti.

 
Dva týdny funguje v centru Sokolova bezobalový obchod, který se snaží šetřit životní prostředí a zároveň podporovat hospic a nemocné děti. Snímek Jan Sebján

„Vždycky když jsem vyhazoval plastové lahve a jiné obaly, strašně mě štvalo, kolik se jich za krátkou dobu nahromadí. Tento životní styl mi připadá neúnosný. Myšlenka bezobalového obchodu mi byla sympatická, takže jsme se domluvili s dcerou a její kamarádkou a šli jsme takto do toho,“ vysvětluje své pohnutky zakladatel a majitel bezobalového obchodu Jan Sebján, který je zároveň ředitelem Farních charit Sokolov a Kraslice. „A aby to nebyl jen byznys, rozhodli jsme se finančně podporovat chebský mobilní Hospic sv. Jiří a přispívat na drahou a pojišťovnou nehrazenou léčbu dvou vážně nemocných dětí – Nelinky z Kraslic a Vojtíška z Lokte. Jednak máme v obchodě umístěnou kasičku na dobrovolné příspěvky, jednak chceme přispívat z tržby,“ doplňuje Sebján.

Lidé do obchodu přicházejí s vlastními skleněnými nádobami, sáčky, lahvemi a taškami, do nichž si odlívají a odsypávají např. olej, drogistické přípravky, mouku, rýži, ořechy, kávu, bylinky, čaje a mnoho druhů dalších potravin.

Najít tu lze i netradiční zboží, jako je třeba svatojánský chléb, kypřící prášek z vinného kamene či karob. Vůně a atmosféra trochu připomíná zaniklé koloniály a hokynářství, ale na rozdíl od nich se tu zákazníci obsluhují sami. A jaký je zájem o obchod ze strany místních? „Trochu jsme se báli, jak krámek Sokolovští přijmou, nic takového tu doposud nebylo, ale pokud můžu za ty dva týdny bilancovat, lidi sem chodí a nakupují docela dost. Takže snad nám v nejbližší době zavření nehrozí,“ odhaduje majitel.

Obchod má i svého patrona, svatého Františka, jehož jméno je vtipně využito v názvu: Bezobalový obchod sv. Františka z Assi si nasyp. „Svatého Františka mám moc rád a věřím, že jako milovník přírody, stvoření a patron ekologie nad námi bude držet ruku,“ usmívá se Jan Sebján.

Alena Ouředníková
 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, ČlánkyAktuální číslo 33 9. – 15. srpna 2022

Tisíce mladých lidí míří do Hradce Králové

Tento týden v Hradci Králové probíhá dlouho připravované Celostátní setkání mládeže, jež se koná jednou za pět let.

celý článek


Nechat se proměnit na Mladifestu

„Na dovolenou do vlastního srdce“ pozval papež František účastníky letošního festivalu mládeže Mladifest na známém hercegovském poutním místě Medžugorji.

celý článek


Je třeba, abychom je brali vážně

V salesiánské komunitě v Brně-Žabovřeskách se P. Libor Všetula věnuje mladým lidem už deset let.

celý článek


Kam kráčíš, člověče?

Kromě toho, že jsem knězem, jsou rána, kdy kolem druhé nebo třetí vstávám a jdu řídit autobus pražské MHD. Jsem člověk jako každý jiný.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay