Obchod může být i místem podání pomocné ruky

Vydání: 2010/50 Vánoce za dveřmi, 8.12.2010, Autor: Václav Štaud

Někdo má předvánoční shánění dárků rád, pro jiného je tato činnost trestem, černou můrou. Najdou se však obchody, kde může být pohlazena každá duše. Vypravili jsme se za nimi do centra Brna, do stínu štíhlých věží petrovské katedrály.

„Já sem víc než za nákupy chodím za krásou vůní,“ pochvaluje si jedna ze zákaznic prodejnu Benedictus s převážně přírodními klášterními výrobky. Neodolá a odnáší si domů osvědčený krém pro citlivou pleť. Vyrábějí ho čeští trapisté v Novém Dvoře. „Základ tvoří obilné klíčky,“ představuje dárek majitelka prodejny Marie Mezuláníková a dodává: „Produkci trapistů dovážíme také z Francie – od marmelád a hořčice až po vynikající silná piva. V nepřeberném výběru mešních a košer vín je letos hitem značka Samos z řeckého ostrova stejného jména.“ Vůni, o které byla řeč, má na svědomí stovka druhů přírodních čajů. „Každý den jeden z nich nabízíme k ochutnání,“ vysvětluje paní Marie a ochotně všem nalévá. Dnes název zelené čajové směsi připomíná blížící se Vánoce. „Hvězda betlémská“ voní i chutná jasmínem, zázvorem a hlavně jahodami. A letmý pohled dosvědčí, že směs je opravdu plná suchých červených lesních plodů.

RŮŽENCE JSOU STÁLE V KURZU

K prodejně Donum, jen několik kroků odtud, projdeme branou střeženou kamennými ochránci katedrály. Petr s Pavlem vlídně sledují zákazníky, kteří přicházejí výhradně pro náboženské zboží. Jen jeho hodnota kolísá. Musí tu myslet i na ty, kdo nemají peněz nazbyt a přednost dávají andělíčkům a malým plastovým betlémům z Číny. Tento artikl je tu ale svého druhu jediný. Další stovky sošek už patří k produkci pěkných italských, izraelských i domácích výrobců. Tuzemské výrobky kupodivu patří mezi to nejhodnotnější, co mohou v prodejně Donum nabídnout: drobné vitráže, vyřezávané dřevené kříže a další plastiky, zarámované grafické práce, originální šperky. Mezi devocionáliemi pak už mnoho let neztrácejí oblibu zdobené svíce a také růžence. Ročně jde jejich prodej stále do tisíců.

HLEDAJÍCÍM PORADÍME

Knihkupectví Cesta v Brně patří stejnojmennému nakladatelství a jeho specifikou jsou pravidelné a hojně navštěvované autogramiády. Na stěnách vidíme galerii portrétů. Poznáváme na nich Anselma Grüna, Marka Orko Váchu, Maxe Kašparů, Milana Badala, Józefa Augustyna, Františka Líznu, Marii Svatošovou a desítky dalších osobností. Podle vyjádření prodavačů se právě knihy těchto autorů nejlépe prodávají. „V těchto dnech chodí nejvíc lidí pro betlémy, letos máme mimořádný výběr patnácti druhů – to nejkrásnější od českých výtvarníků,“ říká vedoucí prodejny Eliška Trmačová. Prostory tohoto knihkupectví v přízemí svatojakubské fary jsou neustále plné, lidé nejen vybírají, ale také se ptají, naslouchají nebo naopak potřebují, aby je někdo vyslechl. „Naší výhodou proti supermarketům a megaprodejnám je schopnost poradit. A nejen ohledně literární kvality té či oné publikace. Přicházejí i lidé, kteří duševně trpí a od knih čekají pomoc. Vhodnou literaturu žádají také hledající, kteří kladou záludné filozofické otázky. Někdo se snaží najít Boha, ale nechce k tomu církev – i takovému, i když je to složité, se snažíme pomoci. Dnes tu byl malý smutný chlapec a prosil o knihu, dárek pro své rodiče. Chtěl takovou, aby se po jejím přečtení přestali hádat. Naše práce je někdy hodně náročná, ale právě pro tato setkávání se životem je i mimořádně zajímavá a krásná. I v tomto někdy bláznivém předvánočním shonu,“ dodává Eliška Trmačová.

Sdílet článek na: 

Sekce: Téma, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 27-28 28. června – 11. července 2022

Z Ukrajiny až na Velehrad

Manželé Lili a Oleksij Ostapčukovi jsou absolventi Kyjevské národní univerzity kultury a umění. Oba vystudovali hru na damburu, což je typický ukrajinský hudební nástroj.

celý článek


Brněnské Výstaviště opět ožije konferencí

Po dvouleté pauze způsobené pandemií se na brněnské výstaviště vrací Katolická charismatická konference.

celý článek


Chci nabourat mýtus rudé Karviné

Dny teď tráví v archivech a s pamětníky. KARIN LEDNICKÁ se při přípravě závěrečné části svého knižního díla Šikmý kostel noří do dějin Karvinska v 50. letech.…

celý článek


Překonali jste krizi v manželství? Napište nám o tom

Sesbírat příběhy manželských zkušeností se vztahovým karambolem, které se podařilo překonat, by chtěl dlouholetý průvodce snoubenců a autor příprav na manželství,…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay