O sexualitě je potřeba v církvi mluvit otevřeně

Vydání: 2010/13 Čistá srdce, 23.3.2010, Autor: Tomáš Kutil

Dnešní mladý věřící člověk je v oblasti sexuality vystaven mnohem silnějšímu tlaku než generace před ním. Je pro něj mnohem těžší dostát požadavkům křesťanské morálky, když kolem jeho vrstevníci žijí jinak. I někteří kněží dokonce pochybují, zda vůbec může dlouhodobě obstát. S psychologem JAKUBEM HUČÍNEM jsme hovořili o tom, co mladým lidem může pomoci správně prožívat jejich sexualitu.

Jak vy osobně vidíte dnešní mladé věřící? Mohou i v dnešní době obstát v souladu s požadavky křesťanské morálky?

Záleží, co máte na mysli slovem „obstát“ – jestli to znamená nemít před manželstvím sexuální styk, nebo stát se dospělou a zralou osobností. A záleží, co je pro vás, pro čtenáře, pro církevní představitele, důležitější. Ano, dnes se mladý člověk víc setkává s otevřenými projevy sexuality, ale je to opravdu jenom negativní jev? Sexualita mladých lidí dříve nebyla méně silná, jen byla více potlačována společenskými tabu, což ale neznamená, že by mladí lidé dokázali dříve se sexualitou lépe nakládat, jen se mnohé odehrávalo v tajnosti. Navíc řada mladých lidí nezískala o sexualitě žádné poznatky a vstupovali do sexuálního života nepřipravení, a tak i velmi zranitelní. K tomu, aby mladý člověk podle mého názoru skutečně „obstál“, tedy stal se zralou osobností, je potřeba, aby mohl o tématech, o nichž přemýšlí (včetně sexuality), bez obav mluvit. To ale znamená, že okolí tyto jeho otázky, nejistoty a třeba i jeho chyby unese, aniž by mladého člověka okamžitě zavalovalo pocity viny. Znamená to, že nebude taková témata, jako je sexualita, démonizovat a nebude kolem nich vytvářet atmosféru strachu. A bohužel nemám pocit, že by v církvi bylo dost otevřené prostředí k tomu, aby mladý člověk mohl o své sexualitě skutečně bez obav mluvit (a věřte mi, že mám v tomto směru s mladými věřícími lidmi, a nejen z katolické církve, dost velké zkušenosti). Vezměte si už jen ten zvláštní pojem „čistota“ spojovaný ani ne se sexuální abstinencí, ale vlastně s asexualitou – nutně to vytváří dojem, že cokoliv, co je spojeno se sexualitou (myšlenky, slova, činy), je tím pádem „nečisté“, „poskvrněné“... A k tomu nemůžu říct nic jiného, než že je to špatně.

Pro někoho může být posilou společenství, ale jsou lidé, kteří jsou např. introverty a sdílení ve společenství pro ně není tou pravou cestou. Co nebo kdo může být oporou jim?

A zase se vás zeptám – posilou k čemu? Aby potlačovali svou sexualitu, své sexuální prožívání? Ale o to by nám snad nemělo jít. Abyste mi dobře rozuměl – nesnažím se v žádném případě prosazovat, aby si každý dělal, co se mu zachce, aby mladí lidé zacházeli se svou sexualitou nezodpovědně. V žádném případě! Ale jde mi o to, aby mladý člověk opravdu rozvíjel to, jaký je – včetně toho, že je sexuální bytost. A k tomu potřebuje, aby měl po boku někoho, komu může důvěřovat a kdo jeho důvěry nezneužije k nějaké ideologické manipulaci, ale bude mu naslouchat a pomůže mu rozvíjet to, co v něm je.

Vidíte nějaká úskalí slibu, který skládají členové SČS?

Takový typ slibu vnímám jako snahu vytvořit nějaký ideál, což ale vždy nakonec vede k tomu, že ti, kteří se ho snaží za každou cenu naplnit, končí ve tvrdosti a necitlivosti k sobě, k druhým, v pocitech selhání, viny. Nemusím ani říkat, že nic z toho mladého člověka nerozvíjí. Mladí lidé jsou otevření ideálům a dospělí by toho neměli zneužívat. Ne nadarmo se říká, že čím vznešenější ideál, tím krvavější ve svém prosazování.

Nemůže případné nedodržení podobného slibu mladého člověka ještě víc zatížit? Vedle následků svého selhání řeší pak navíc ještě problém, že neobstál v daném slibu. Jinými slovy: K řádovým slibům má člověk dozrát a nemají mu být berličkou či ochranou před okolním světem. Neplatí to i zde?

Souhlasím s vámi, že k podobným slibům by měl být člověk zralý, protože něco slíbit znamená převzít za to zodpovědnost. Musím ale vědět, za co zodpovědnost přebírám, a to ho mladý člověk, který svoji sexualitu teprve poznává, při nejlepší vůli není scho- pen.

Jak má mladý člověk vlastně budovat zdravý vztah ke své sexualitě?

Poctivě a otevřeně, dialogicky. Znamená to se svojí sexualitou navázat kontakt – naučit se ji vnímat, poznat ji (to znamená třeba i získat dost informací), naučit se jí prožívat jako něco, co člověka především obohacuje, ne ohrožuje. A v tom mu daleko víc než nějaké sliby pomůže možnost otevřené komunikace.

A může mu v tom církev nějak pomoci?

Samozřejmě, ale nejdřív se musí sama přestat sexuality bát. Oficiálně se sice v církvi proklamuje, že je sexualita darem od Boha, ale ve skutečnosti v církvi taková atmosféra kolem sexuality rozhodně nepanuje. Sexualita je stále chápána jako něco ohrožujícího, a to je velká škoda.

Sdílet článek na: 

Sekce: Téma, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 23 6. – 12. června 2023

Rekordní Noc kostelů se Santinim

Poslechnout si varhany, dotknout se baroka i gotiky, ztišit se, přečíst si pasáž z Bible, zahrát si. Ke vstupu do posvátných prostor při letošní již patnácté Noci kostelů…

celý článek


Pro zdraví, k jídlu i pro duši

Zahradnická sezona je v plném proudu a stále častěji se týká také farností nebo klášterů. Navazuje se tak na starobylou tradici, kdy právě kláštery byly průkopníky…

celý článek


Výstava připomene A. C. Stojana

Velehrad ožije 4. a 5. července cyrilometodějskými oslavami, kterých se každoročně účastní na 30 tisíc lidí. Dny lidí dobré vůle i velehradská pouť připomenou významné…

celý článek


Nečekáme, až nám děti vyrostou

Cestování s dítětem je jiné než o samotě nebo v páru. Ovšem není to o nic menší zábava.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay