Nová výstava o broumovských kostelech

Vydání: 2023/7 Zakusili jsme, že jsme jedna církev, 14.2.2023, Autor: Pavel Sršeň

Příloha: Diecézní zpravodajství - Královehradecká diecéze

Obnovu skupiny barokních kostelů na Broumovsku i jejich krásu představuje výstava fotografií Tempus fugit II. Navštívit ji lze v Hradci Králové. Navazuje na původní expozici a k vidění byla i za oceánem ve Spojených státech.

 
V pořadí již druhá výstava Tempus fugit, v překladu „čas běží“. Snímek Martin Lanži


Tempus fugit II připomíná také výročí 300 let od úmrtí barokního stavitele Kryštofa Dientzenhofera. První verze výstavy vznikla před deseti lety a přispěla i k tomu, že se soubor chrámů zařadil na seznam národních kulturních památek České republiky. „Pomohla nám také navázat řadu kontaktů s lidmi nejrůznějšího vzdělání a společenského postavení. Šestnáct fotografických plátěných obrazů bylo během posledních let možné vidět celkem na třiceti místech v Evropě i USA. Čistý výtěžek ze vstupného po odečtení nákladů překročil sumu 300 tisíc korun,“ popsal broumovský děkan P. Martin Lanži.

Aktuální výstava zahájila své turné na podzim v Chicagu a Bruselu. Česká katolická mise v Chicagu s Mons. Dušanem Hladíkem v čele otevřela výstavě cestu po americkém kontinentu. „Brusel pak ukazuje na pomoc Evropské unie na obnově jedinečného souboru barokních sakrálních staveb,“ připomíná P. Lanži. Europoslanec Tomáš Zdechovský zahájil Tempus fugit II na starém kontinentu v listopadu přímo v budově Evropského parlamentu. Chicagský duchovní a evropský politik zde, podle P. Martina Lanžiho, reprezentovali neformální seskupení kolem celého projektu, mezi něž patří i kardinál Dominik Duka, královéhradecký biskup Jan Vokál, předchozí i současný královéhradecký hejtman, podporovatelé z Ministerstev kultury a zahraničních věcí, akademická a odborná obec, laická veřejnost a v neposlední řadě broumovští farníci a rodáci i jejich potomci. „To, z čeho se můžeme těšit, nejsou jenom částečně opravené kostely, ale zvláště vztahy, které vznikly a vznikají díky těmto kostelům,“ dodává P. Lanži.

V současné době je možné výstavu Tempus fugit II zhlédnout ve foyer Krajského úřadu Královéhradeckého kraje, od 1. března budou velkoformátové fotografie vystaveny ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové.

PAVEL J. SRŠEŇ

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, ČlánkyAktuální číslo 11 14. – 20. března 2023

Inaugurace s požehnáním

S biblickým Áronským požehnáním i přímluvou zástupců církví a rabína zahájil ve čtvrtek Petr Pavel svou službu prezidenta.

celý článek


Bůh snese i naše negativní emoce

O tom, že Bůh snese i naše negativní emoce, které se z našeho nitra občas derou na povrch, když se cítíme Bohem zklamáni a opuštěni, hovoříme se známým karmelitánským…

celý článek


Pohled do "církevních devadesátek"

Devadesátá léta neznamenala jen orlické vraždy nebo divokou privatizaci, ale také dobu nebývalého rozvoje náboženského života. Zaměřuje se na to připravovaný televizní…

celý článek


Něžné i silné srdce žen

Papež se znovu postavil za zrovnoprávnění mužů a žen, které podle Františka „svět zkrášlují, chrání a udržují při životě“.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay