Noc kostelů s Janem Husem

Vydání: 2015/22 Noc kostelů s Janem Husem, 26.5.2015, Autor: red

Už tento pátek se otevřou dveře 1 400 kostelů po celém Česku. Na Noc kostelů se katolické farnosti i evangelické sbory připravovaly několik týdnů. Část programu je letos zaměřena na výročí Mistra Jana Husa.
 
Už tento pátek se znovu otevřou jindy nepřístupná místa mnoha kostelů. Ilustrační snímek Aleš Masner
 
V pražské arcidiecézi jsou i letos připraveny tematické trasy a jednou z nich je putování s Janem Husem. Desítky kostelů a modliteben Církve československé husitské pak využily nabídku České televize a během Noci kostelů budou promítat první díl historické trilogie režiséra Jiřího Svobody a scenáristky Evy Kantůrkové Jan Hus (recenzi filmu přinášíme na str. 9).
 
Svůj pozdrav české Noci kostelů poslal i arcibiskup, v jehož zemi tato aktivita vznikla – kardinál Christoph Schönborn. „Právě tato událost ukazuje různé přístupy a vyjádření naší víry a vybízí nás, abychom se zapojili. Srdečně vás zdravím z Vídně a přeji vám všem Noc kostelů, která spojuje a je bohatá na setkání,“ vzkazuje kardinál.
 
Víno, citera a vláček
 
Hned několik kostelů v olomoucké arcidiecézi se při přípravě programů zaměřilo na víno. K degustaci jsou tak lidé zváni například v Brodku u Prostějova či v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Holešově. Ve farním kostele ve Svitavách dostanou ke skleničce i možnost poučit se, čím je mešní víno specifické a proč při mši svaté nelze použít jiné. „Víno patří k podstatě eucharistické slavnosti a pár informací o tom, jak vzniká, nemůže uškodit,“ uvedl svitavský farář P. Václav Dolák.
 
Stálicí programů bývají o Noci kostelů hudební vystoupení, to v Lukově na Zlínsku však bude v něčem mimořádné. Posluchači se při něm totiž budou moci seznámit s citerou, a to v podání nejlepších českých hráček na tento dnes už neznámý nástroj. „V minulosti se přitom právě v naší zemi citera nejvíce rozšířila a české země byly hrou na tento nástroj ve světě známé,“ připomněl lukovský farář P. Jan Mach, který sám na citeru hraje.
 
Jiný netradiční zážitek si mohou dopřát účastníci Noci kostelů v Pohořelicích nedaleko Zlína. Poutníky tu totiž mezi farním a hřbitovním kostelem bude převážet výletní vláček. „Od farního kostela na hřbitov je to přece jenom trochu daleko, a protože jeden z našich farníků tyto výletní vláčky provozuje, rozhodli jsme se jeden z nich využít,“ zmínil administrátor farnosti P. Miroslav Jáně a dodal: „Program v obou kostelech jsme naplánovali tak, aby se lidé mohli zúčastnit všech jeho hlavních bodů na obou místech.“
 
Nově ulitý zvon
 
V královéhradecké diecézi se do Noci kostelů tradičně zapojí stovky chrámů. Vůbec poprvé se akce zúčastní farnost Sezemice, která zpřístupní unikátní dřevěnou osmibokou zvonici z poloviny 16. století. Zvonice je zakončena cibulovou věží a tvarem a velikostí je jediná v Čechách. Své brány otevře i unikátní barokní areál složený ze dřevěného kostela sv. Mikuláše, márnice a zvonice ve Velinách. Návštěvníci si budou moci prohlédnout nově ulitý zvon, který farníci zavěsí do zvonice v průběhu prázdnin.
 
V Brně se na Noc kostelů připravuje téměř padesát chrámů a křesťanských modliteben. Patří k nim i chrám Jana Amose Komenského, známý jako Červený kostel. Bude vyzdoben osmi velkoformátovými obrazovými korouhvemi. „Jejich tématem jsou základní biblické události zahrnuté před řadou staletí do společného křesťanského vyznání víry, označovaného jako Krédo,“ popisuje katolický malíř Karel Rechlík. Cyklus pod názvy Stvoření, Zvěstování a Narození Páně, Ježíšův křest, Ukřižování a Zmrtvýchvstání, Seslání Ducha Svatého a Dokonání zde má českou premiéru. Brňané se tak mohou seznámit s výsledky více než dvouleté výtvarné práce, jež byla původně iniciována Diecézním muzeem v rakouském Sankt Pölten.
 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: ČlánkyAktuální číslo 16 13. – 19. dubna 2021

Co nám covid dal a vzal

Jak se pandemie podepisuje na životě církve a samotných věřících? Přibylo online přenosů bohoslužeb, na řadě míst se lidé aktivněji zapojili do služby.

celý článek


Oltář z Brna se stěhuje do Říma

Minulou středu byla zahájena demontáž obětního stolu v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně na Petrově. Poté 1,1 tuny těžký oltář, jehož autorem je řezbář, sochař…

celý článek


Pastorace je možná i ve virtuálním světě

Originální způsob, jak se i za pandemie setkat s dospívajícími ze své diecéze, nabízí mohučský biskup Peter Kohlgraf. V neděli 18. dubna odpoledne se za nimi vydá do online…

celý článek


Nový KT ke stažení zdarma vždy od soboty

Vážení čtenáři Katolického týdeníku, po dobu mimořádných vládních opatření, která mají opět omezit šíření nákazy koronavirem, jsme se rozhodli Vám naše/vaše…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay