Noc kostelů: Nově i tradičně
Vydání: 2019/22 Páteční večer patřil Noci kostelů, 28.5.2019, Autor: Jiří Prinz
Příloha: Diecézní zpravodajství - Pražská arcidiecéze
Více než 111 tisíc vstupů zaznamenali v pátek v pražské arcidiecézi organizátoři Noci kostelů. Vůbec poprvé mohli lidé navštívit i Santiniho kapli sv. Anny v Panenských Břežanech.
Karlínský farář P. Miroslav Cúth seznamuje s kostelem sv. Cyrila a Metoděje. Snímek Jana Podhorská
„Je to málo známá stavba, přitom jde o předchůdkyni slavného Santiniho chrámu na Zelené hoře,“ říká o důvodech, které vedly k přihlášení kaple sv. Anny do Noci kostelů, organizátor Jiří Piller. Jde o jediný sakrální objekt v obci, jež je daleko více známa dvěmy zámky, které obývali nacističtí pohlaváři R. Heydrich a K. H. Frank. Právě v sousedství „Frankovy vily“ Santiniho kaple stojí. „Kaple prošla nedávno rekonstrukcí. Protože spadá do farnosti Odolena Voda, požádali jsme tamního faráře P. Kamila Vrzala, aby nás do Noci kostelů přihlásil,“ upřesnil Jiří Piller.
Během komentované prohlídky se poutníci dozvěděli, že právě zde Jan Blažej Santini jako začínající umělec poprvé využil principu paprsčité centrály, který pak rozvíjel. Poslechnout si mohli i varhany, které kapli věnovali potomci Jáchyma Ondřeje Šlika – českého pána, popraveného roku 1621 na Staroměstském náměstí. „Napoprvé k nám zavítalo 126 poutníků. Rozhodně budeme pokračovat i v dalších letech,“ ujistil Piller.
Lidé jsou stále zvídavější
Zatímco v Panenských Břežanech pořádali Noc kostelů poprvé, pražský karlínský kostel sv. Cyrila a Metoděje je do projektu zapojen od počátku.
Příchozí v Karlíně vítali u stánku s občerstvením, připravená byla ochutnávka mešních vín a samozřejmě prohlídka chrámu. Fokolarínka Helena Filcíková za léta, co se na akci podílí, může srovnávat. „Je zajímavé pozorovat, jak každý rok reagují lidé jinak. V prvních letech byli strašně ostražití, nechtěli slyšet nic věroučného. Když jsem začala hovořit o ornátech, které tu máme vystavené, hned odcházeli. Teď poslouchají i věci, které se týkají víry. Snad je to tím, že jak chodí častěji, zvykli si na posvátný prostor a začíná je zajímat, co se to tu děje.“ Podle Heleny Filcíkové je to patrné i na způsobu, jak se v chrámu pohybují. „Lze pozorovat, jak se postupem času chovají v kostele vhodněji než v prvních letech,“ říká.
Oproti Panenským Břežanům dosahují vstupy návštěvníků během Noci kostelů v centru Prahy, tedy i v karlínském chrámu, násobně vyššího počtu. „V posledních letech zaznamenáváme pravidelně kolem 1 500 vstupů,“ uzavírá Helena Filcíková.
JIŘÍ PRINZ
Sdílet článek na: