Ničivé otřesy na Novém Zélandu
Vydání: 2011/10 Vtipálci v církvi, 2.3.2011
Přes sto mrtvých a na 250 zraněných si jako daň vyžádalo minulý týden zemětřesení o síle 6,3 Richterovy stupnice s epicentrem u druhého největšího města Nového Zélandu Christchurch. Zachvěla se i tamní anglikánská katedrála a sesula se její věž.
„V okamžiku zemětřesení jsem byl spolu se svými spolupracovníky v prostorách farnosti východně od katedrály,“ popisuje tragédii děkan katedrály rev. Peter Beck. „Po otřesech jsme pak společně vstoupili do chrámu, kde kvůli hustému prachu nebylo takřka vidět. Slyšeli jsme jen vyplašené hlasy turistů, kterým jsme pomohli najít cestu ven z katedrály,“ dodává. Připustil, že někteří lidé mohli při zřícení chrámové věže zahynout. Tragédie, která se v Christchurch udála, ještě nestačila podle něj na všechny ve vší vážnosti dolehnout. Obyvatelé ale prý od začátku prokazovali velkou vzájemnou solidaritu. Ve městě žije i několik desítek Čechů. „Zase se to třese, ležíme na zemi,“ popsal následné otřesy v hlavním městě jižního ostrova Jiří Navrátil, šéf českého krajanského spolku. „Nemáme elektřinu, kterou z preventivních důvodů vypnuli, aby se zabránilo případným požárům. Neteče ani voda,“ dodal. Bez vody a elektřiny se musela po několik dnů po otřesech obejít většina města. Podle prvních odhadů může náprava škod stát pojišťovny až 12 miliard amerických dolarů (213 miliard Kč).
PAPEŽOVA SOLIDARITA
Svůj zármutek nad oběťmi zemětřesení, které postihlo Nový Zéland, vyjádřil kromě jiných také papež Benedikt XVI. Ten svou soustrast vyjádřil jak během pravidelné středeční generální audience, tak telegramem katolickému biskupovi postiženého města. V něm ujistil o svých modlitbách za oběti této katastrofy a za celý novozélandský národ. Povzbudil také zraněné i záchranáře, kteří se v té době ještě usilovně snažili vyprostit lidi uvězněné pod troskami domů.
Sekce: Zpravodajství, Domácí, Články