Něžné i silné srdce žen

Vydání: 2023/11 Inaugurace s požehnáním, 14.3.2023, Autor: Filip Breindl

Papež se znovu postavil za zrovnoprávnění mužů a žen, které podle Františka „svět zkrášlují, chrání a udržují při životě“.

 
Papež požehnal dvěma nigerijským mladým ženám, které vyvázly ze zajetí islamistické sekty Boko Haram, kde zažily mučení a týrání. Nyní se o ně stará církevní centrum pomoci obětem v Maiduguri. Snímek Profimedia

Letošní Mezinárodní den žen vyšel na středu, kdy se papež pravidelně schází s věřícími při generální audienci. „Děkuji ženám za jejich nasazení při budování lidštější společnosti, a to díky tomu, že umějí uchopit skutečnost tvůrčím pohledem a něžným srdcem. To je výlučná výsada žen!“ řekl papež a tisícům přítomných žen požehnal. Zastavil se u dvou nigerijských dívek, které několik let drželi v zajetí islamističtí ozbrojenci z organizace Boko Haram. Janadu a Maryam mučili, Janadě zabili otce před jejíma očima a nutili ji ke sňatku s neznámým mužem. Obě mladé ženy přijely do Říma díky papežské nadaci Pomoc trpící církvi (Aid to the Church in Need), která podporuje církevní centrum pro oběti Boko Haram v Maiduguri v Nigérii.

Odsouzeníhodné násilí na ženách je podle papeže důsledkem trvající nerovnosti a předsudků. Napsal to v předmluvě ke knize s názvem „Více žen ve vedení pro lepší svět“, která shrnuje vědecké poznatky o nerovnosti. Sestavila ji Anna Maria Tarantolaová, předsedkyně papežské nadace Centesimus annus pro Pontifice (podle sociální encykliky Jana Pavla II.). „Ženy dokážou vyjádřit sílu i něhu, jsou zdatné, odborně připravené, umí inspirovat nové generace, a to nejen své děti,“ napsal František, podle něhož „o lepší, spravedlivější a plně udržitelný svět nelze usilovat bez přispění žen“. Mají mít proto možnost projevovat své schopnosti v jakékoliv oblasti, nejen rodinné, a dostávat stejnou odměnu jako muži za stejnou činnost.

Hlasem jejich bolesti

V Římě se k vydání knihy konala konference. Papež při setkání s jejími účastníky znovu odsoudil násilí, ale i diskriminaci žen například na pracovním trhu. „Buďme hlasem jejich bolesti a důrazně odsuzujme nespravedlnost, které jsou vystaveny často za okolností, které je zbavují jakékoliv možnosti obrany,“ řekl František.

Při další audienci, tentokrát pro hosty z podnikatelské a akademické sféry, papež opět vyzdvihl význam žen na vedoucích místech ve Vatikánu. „Je to tu lepší, mnohem lepší,“ prohlásil o práci řeholní sestry Raffaely Petriniové, viceguvernérky vatikánského státu, která od července působí v Dikasteriu pro biskupy a od podzimu ve vatikánské investiční radě. V jiném finančním orgánu, ekonomické radě, zase pět ze šesti míst pro laiky obsadily ženy v čele s německou právničkou Charlotte Kreuter-Kirchhofovou, a podle papeže poté začala tato rada „konečně fungovat“. František také ocenil oddanost žen při práci na řadových pozicích ve Vatikánu.

„Modleme se společně, aby byly všechny ženy respektovány a chráněny,“ napsal papež k Mezinárodnímu dni žen na Twitteru. Připomněl, že „Bůh ze ženy, z matky, přijal náš lidský úděl“.

FILIP BREINDL

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, ČlánkyAktuální číslo 11 14. – 20. března 2023

Inaugurace s požehnáním

S biblickým Áronským požehnáním i přímluvou zástupců církví a rabína zahájil ve čtvrtek Petr Pavel svou službu prezidenta.

celý článek


Bůh snese i naše negativní emoce

O tom, že Bůh snese i naše negativní emoce, které se z našeho nitra občas derou na povrch, když se cítíme Bohem zklamáni a opuštěni, hovoříme se známým karmelitánským…

celý článek


Pohled do "církevních devadesátek"

Devadesátá léta neznamenala jen orlické vraždy nebo divokou privatizaci, ale také dobu nebývalého rozvoje náboženského života. Zaměřuje se na to připravovaný televizní…

celý článek


Něžné i silné srdce žen

Papež se znovu postavil za zrovnoprávnění mužů a žen, které podle Františka „svět zkrášlují, chrání a udržují při životě“.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay