Nežít jen za zdmi kostelů a far

Vydání: 2023/28 Prosby za radost a pokoj, 11.7.2023, Autor: Jiří Macháně

Oživení farních společenství – tak zní jedna z hlavních priorit biskupa MARTINA DAVIDA, který se nyní ujímá role sídelního biskupa pro ostravsko-opavskou diecézi. Budoucnost církve na pomezí Slezska a Moravy se podle něj neobejde bez aktivní spoluúčasti všech věřících.

První mši sv. po jmenování slavil biskup Martin David na Radhošti. Snímek Veronika Bužková / Člověk a Víra

Jak jste osobně prožíval čas čekání na jmenování diecézním biskupem?

S celou diecézí v modlitbě. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se do společné modlitby zapojili. S důvěrou jsme prosili, aby byl vybrán ten, koho na tom místě chce Bůh. Zároveň jsem tento čas naplňoval prací, protože jsem už od roku 2020 jako apoštolský administrátor převzal povinnosti spojené s vedením diecéze.

Co se pro vás tedy jmenováním mění?

Diecéze po několikaletém provizoriu, během něhož jsem ji spravoval, dostala opět svého diecézního biskupa. Osobně teď cítím mnohem užší spojení s diecézí, která je mi svěřena. Po dlouhém období čekání je to jistá úleva a zároveň vidím to nemalé množství výzev a úkolů, jež přede mnou stojí. Z těch předchozích let už vím, že bez pomoci Boží a bez zapojení mnoha spolupracovníků, kteří se na životě diecéze podílejí, by to nebylo možné zvládnout.

Po jmenování jste řekl, že diecéze za poslední roky zpomalila – možná postávala na místě. Kam se tedy teď vydá? Jaké konkrétní oblasti pastorace vám leží na srdci?

Cílem naší společné cesty není nikdo jiný než Kristus. Jít za Kristem a zároveň jít spolu s ním a žít s ním. To se týká všech věkových skupin i oblastí pastorace. Znovu musíme společně přemýšlet, jakým způsobem přinášet evangelium do dnešní společnosti, abychom nežili jen ve svém světě uzavřeném za zdmi kostelů a far.

Jak budete navazovat na synodální proces?

Líbí se mi tři jednoduchá hesla synody – společenství, spoluúčast, poslání. Rád bych se s novou pastorační radou diecéze vrátil k tomu, co synodální proces v diecézi přinesl. Je dobré využít potenciál synody a lidí, kteří se do ní zapojili, a přemýšlet nad tím, jak podpořit právě vytváření živých farních společenství, která stojí na aktivní spoluúčasti věřících a uvědomují si, že mají podíl na jednom poslání církve – vydávat svědectví o Kristu.

A kam si pojedete letos odpočinout? Jak budou vypadat prázdniny nového ostravsko-opavského biskupa?

Vypadá to, že prázdniny budou zčásti poznamenány přípravou oficiálního převzetí diecéze, které proběhne při slavnostní bohoslužbě v katedrále na konci prázdnin. Přesný termín brzy zveřejníme. Před tím mě ale čeká například putování na Světové dny mládeže v Lisabonu, kam z naší diecéze vyrazí přes 400 mladých lidí, nebo poznávání krás západních Čech spolu s několika kamarády. Mezi tím budou čas prázdnin vyplňovat různé plánované i neplánované povinnosti biskupské služby a doufám, že zbude i nějaká chvilka vyrazit do hor a podívat se na svět trochu z nadhledu.

 

Sdílet článek na: 

Sekce: ČlánkyAktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay