Nezdolný dělník na vinici Páně

Vydání: 2017/7 Papežův diplomat v Česku, 14.2.2017, Autor: Vojtěch Vlček

Oto Mádr patří k nejvýznamnějším osobnostem katolické církve druhé poloviny 20. století.


Oto Mádr na procházce se svou dlouholetou spolupracovnicí v Teologických textech Jolanou Polákovu, jak je zachytila při tajném sledování svým fotoaparátem Státní bezpečnost. Snímek ABS

Byl nejen autorem vynikajících teologických textů a trefných analýz, glosátorem své doby, ale i praktickým organizátorem a motorem katolického samizdatu normalizačního období a podněcovatelem intelektuálního života v katolickém prostředí.

Pro svou kněžskou dráhu byl dobře vybaven ze studií teologie na Karlově univerzitě i pobytem na Gregoriánské univerzitě v Římě. Ale již brzy po únoru 1948 poprvé pocítil kontrolu komunistického režimu – přestože byl vedením teologické fakulty navržen na místo asistenta, komunistické úřady jej odmítly. Po převzetí fakulty novým režimem a vytvoření „obrozené“ Cyrilometodějské fakulty naopak on odmítl stát se pedagogem na takovéto škole. V době zatýkání a politických procesů se ujal duchovního vedení a formace vysokoškoláků a jejich kroužků Katolické akce a v roce 1950 sepsal prorocký text Slovo o této době, kterým chtěl ukázat věřícím, jak se v nových podmínkách zorientovat, vymezit se vůči totalitním praktikám a perzekučním zásahům proti církvi a vydržet ve věrnosti Bohu a církvi. On sám musel dosvědčit věrnost svým slovům, když byl v roce 1952 odsouzen na doživotí a v kriminálech odseděl téměř 15 let.

Nezahálel ani ve vězení

Ani zde však nezahálel a věnoval se pastoraci vězňů, sloužení tajných bohoslužeb i činnosti v rámci tzv. vězeňské univerzity, tedy tajným přednáškám pro spoluvězně. Vězení jej vybavilo do dalších let odolností, houževnatostí, skromností i smyslem pro praktický život a potřeby bližních. V době pražského jara v roce 1968 utvářel nový pedagogický sbor na teologické fakultě, krátce zde přednášel a pro laiky organizoval kurz tzv. Živé teologie. Spolupodílel se také na organizování kněží i katolické inteligence. Po krátkém převelení z Prahy do pohraničí, kroku, kterým se ho církevní tajemníci chtěli zbavit, se vrátil už jako důchodce do Prahy a začal se věnovat naplno „bourání stavby socialismu zezdola“. Spolu s Josefem Zvěřinou organizoval tajné studijní teologické kroužky pro bohoslovce i laiky a přednášel v nich morální teologii.

Jeho dominantní činností však byl podzemní katolický tisk, v daných podmínkách samizdat. Stál u překladů a vydání desítek knih, u zrodu Teologických textů, které více než dvě desetiletí vedl, časopisu katolických lékařů Salus nebo časopisu Universum. Vytvořil kolem sebe síť spolupracovníků, kteří časopisy a knihy rozmnožovali, tiskli, svazovali a také po celé republice distribuovali. Organizoval tajné teologické semináře a v 80. letech pozval do Československa významné teology – Waltera Kaspera, Hanse Waldenfelse, Karla Rahnera aj. Rovněž patřil do okruhu poradců kardinála Tomáška, jemuž i Mádrův postoj pomohl vykročit z opatrnictví k obhajobě práv církve.

V době normalizace se ani Oto Mádrovi nevyhnuly opakované výslechy na StB a téměř každodenní sledování. Pro jeho respektovanou autoritu a věhlas v zahraničí jej však komunistická moc v rozporu se svým původním záměrem už znovu neuvěznila ani nepostavila před soud (totéž platilo pro Josefa Zvěřinu). Ani po roce 1989 nezpohodlněl, od listopadu 1989 se podílel na obnově Katolických novin (záhy přejmenovaných na Katolický týdeník), nakladatelství Zvon či České křesťanské akademie. Ani tehdy k němu nebyl osud příliš vlídný – například v 90. letech se nemohl vrátit na Katolickou teologickou fakultu. Nezahořkl však a věnoval se nadále Teologickým textům. Kdo jiný než on mohl na konci svého života zvolat: „Dobrý boj jsem bojoval, běh jsem dokončil, víru zachoval!“ (2 Tim 7,6-7)

VOJTĚCH VLČEK, Autor je historik

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Téma, ČlánkyAktuální číslo 20 11. – 17. května 2021

Statečný patron lidí od vody

Na konci května uplyne 300 let od blahořečení sv. Jana Nepomuckého. Slavit se bude nejen v jeho rodném Nepomuku.

celý článek


Síla, kterou má jednota

Desítky duchovních různých církví se 8. května připojily ke společné Deklaraci smíření v Praze na Bílé hoře, kde se před 400 lety odehrála známá bitva.

celý článek


Soudce, který se nebál mafie

Nového patrona mají od minulé neděle právníci a soudci. Je jím Sicilan Rosario Livatino, kterého pro jeho důslednou službu spravedlnosti zastřelila mafie Stidda v září 1990.

celý článek


Konfrontační styl je zničující

Publicista, pedagog, skaut, mediální analytik, člen redakční rady Perspektiv KT JIŘÍ ZAJÍC slaví sedmdesátiny. Některé své životní role a postřehy přibližuje v rozhovoru.…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay