Není důvod, proč by děti měly hladovět

Vydání: 2018/31 Lurdská etapa Tour de France, 31.7.2018, Autor: Tomáš Kutil

Návštěva Medžugorje změnila jeho hodnoty, takže už během války v Jugoslávii pomáhal potřebným. Nakonec založil organizaci Mary´s Meals, která už sytí každý den přes milion dětí v chudých zemích. Magnus MacFarlane-Barrow je do své práce zapálený, nadchl i posluchače na letošní Katolické charismatické konferenci v Brně.


Magnus Macfarlane-Barrow během přednášky. Snímek Vít Kobza

V České republice už začíná být vaše organizace poměrně známá. Vidíme fronty u stánků. Těší vás to?

Jsem z toho nadšený a zároveň překvapený. Tohle je má první návštěva České republiky. Vím, že tu Mary´s Meals začala působit teprve nedávno, a proto mě ohromil počet dobrovolníků, kteří se tu zapojují.

Proč jste se pustili právě do boje s hladem?

Naše misie je velmi jednoduchá. Rozhodli jsme se pomáhat dětem, aby mohly mít alespoň jedno teplé jídlo denně. Vždy je to ale spojeno se vzděláním – jídlo dostávají přímo ve školách. Je to podle mě úplně základní výchozí bod: každý člověk by měl mít možnost se pravidelně najíst a díky vzdělání se rozvíjet. Jen tak se tyto děti mohou o sebe v budoucnu dobře postarat a uniknout chudobě.

Kdy jste se rozhodl jim pomáhat?

V roce 2002 jsem se v Malawi setkal s jednou rodinou. Otec už zemřel, matka umírala. Mluvil jsem s jejich nejstarším synem Edwardem, bylo mu čtrnáct. „Jak se díváš do budoucna, o co bys stál?“ ptal jsem se ho. Odpověděl velmi jednoduše: „Přál bych si, abych měl dostatek jídla a mohl chodit do školy.“ To byly veškeré jeho ambice. Zasáhlo mě to a došlo mi, jak je problém hladu a nedostatku vzdělání propojen. To byl jeden ze zásadních momentů pro vznik Mary´s Meals.

Nebyla to ale vaše první zkušenost s nouzí. Zažil jste ji už během války v Jugoslávii.

V roce 1983 jsem navštívil Medžugorje, bylo mi patnáct let. Tato cesta zasáhla mě i moji rodinu, prožil jsem tam konverzi. Když jsem o mnoho let později viděl, že se kousek odtud válčí, nenechalo mě to chladným. Chtěli jsme s bratrem udělat alespoň to málo, co můžeme, a rozhodli jsme se vozit jídlo lidem, kteří trpěli.

Dávat jídlo je náplní práce i pro Mary´s Meals. Jak moc těžké bylo vybudovat tak velikou charitativní organizaci?

Věděli jsme z předchozích zkušeností, že by to mohlo fungovat. Začali jsme s málem – nejprve jsme sytili 200 dětí. Bylo důležité pohlídat, aby pomoc dobře přijali místní lidé a měli jsme souhlas i těch, kdo rozhodují. Od počátku jsme potřebovali i podporu dobrovolníků na místě – a v Malawi se nám to podařilo. To bylo klíčové. Museli jsme pak samozřejmě splnit veškeré právní náležitosti a vybudovat organizační strukturu, ale to bylo až druhotné. Základem bylo nadšení místních lidí.

Dobrovolníci jsou pro Mary´s Meals stále klíčoví?

Ano, máme je po celém světě. Díky nim můžeme mít nízké provozní náklady, bez nich bychom nemohli existovat.

 

Více v rozhovoru, který lze nalézt v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.

Magnus MacFarlane-Barrow (nar. 1968) vyrůstal a žije ve Skotsku. Svou pracovní kariéru začal jako chovatel ryb, posléze založil dobročinnou organizaci na pomoc hladovějícím dětem ve světě, která se jmenovala Scottish International Relief, dnes už Mary’s Meals. S manželkou Julií mají sedm dětí a žijí v Dalmally (Argyll).

TOMÁŠ KUTIL

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, RozhovoryAktuální číslo 14 31. března – 6. dubna 2020

Anketa mezi kněžími: Jak se proměnila vaše služba?

Zeptali jsme se kněží, jaké cesty a způsoby doprovázení farníků volí v těchto dnech a jak se změnila pastorace v jejich farnosti.

celý článek


Zjišťujeme, že svět je křehký

To, co žijeme nyní, může být jen malá ochutnávka krize, kterou může vyvolat změna klimatu – upozorňuje lucemburský arcibiskup JEAN-CLAUDE HOLLERICH SJ, předseda Komise…

celý článek


Jak slavit v kruhu rodiny?

Velikonoce jsou svátky, které se už od svých židovských kořenů slaví částečně ve společenství Božího lidu a částečně v domácnosti, v kruhu rodiny.

celý článek


Nový KT ke stažení zdarma vždy od soboty

Vážení čtenáři Katolického týdeníku, po dobu mimořádných vládních opatření, která mají omezit šíření nákazy koronavirem, kdy bohužel distribuce Katolického…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay