Němečtí i čeští katolíci v Řezně

Vydání: 2014/23 Němečtí i čeští katolíci v Řezně, 3.6.2014, Autor: Jiří Prinz

V hlavní město německého katolicismu se minulý týden proměnilo bavorské Řezno. Tradiční Německé katolické dny přilákaly do starobylého města na Dunaji desetitisíce poutníků a nechyběla mezi nimi ani výprava KT.

Řezenský biskup Rudolf Voderholzer mezi dětmi. Těch bylo na Katolických dnech v Řezně opravdu požehnaně. Snímek Alena Ouředníková

„My křesťané musíme vědět, že můžeme být státu i společnosti mnohem prospěšnější, když budeme mluvit společnou řečí.“ Těmito slovy zahajuje na řezenském náměstí 99. Katolické dny německý prezident Joachim Gauck, čímž upozorňuje na motto letošního setkání „Stavět mosty s Kristem“.

Naplnění tohoto hesla má zajistit dva tisíce akcí, které organizátoři pro návštěvníky připravili. Město se tak na pět dní proměňuje v jakýsi ohromný veletrh s bezpočtem stánků, konferencí, výstav či přednášek, jejichž prostřednictvím jednotlivé složky německé církve – biskupství, řády, charitativní organizace atd. – prezentují svou činnost.

Mezi jednotlivými stanovišti rozesetými po celém Řezně proudí davy návštěvníků. Všude narážíme na skupinky mladých lidí, které se spontánně modlí, zpívají nebo mezi sebou debatují o víře – a to velmi „všedním“ způsobem, jako když si dvě ženy povídají v obchodě, co dnes uvaří k obědu. Na každém kroku lze spatřit mladé manželské páry, jak svým dětem vysvětlují, co to či ono znamená. „Upřímný zájem o církev a vstřícnost Němců jsou pro mě tím nejpříjemnějším zážitkem z celého setkání,“ líčí své dojmy česká účastnice Německých katolických dnů Marta Vacušková a dodává: „Každý druhý, koho tu potkám, mi říká, že má předky z Česka, a všichni mi děkují za to, že jsem do Řezna přijela.“

Přepravu po Řezně zajišťuje posílená autobusová doprava. Ačkoli je interval mezi jednotlivými spoji minimální a jeden autobus navazuje na druhý, vždy se během okamžiku zaplní k prasknutí. Mnozí proto dávají raději přednost delší procházce. V historickém Řezně nejde o ztrátu času, zvláště pro Čecha ne. Vždyť i nápis u zdejší katedrály každému českému turistovi připomíná, že právě v tomto městě byla v roce 845, tedy skoro 20 let před příchodem sv. Cyrila a Metoděje, pokřtěna družina českých knížat.

Pěší přeprava po městě přináší i další výhodu: lze tak narazit na řadu zajímavých lidí. V budově vyhrazené novinářům potkáváme například známého autora duchovní literatury Anselma Grüna, v blízkosti řezenského biskupství zase v družném hovoru s lidmi nespěchajícího místního biskupa Rudolfa Voderholzera.

 

Právě řezenský biskup slouží na zdejším univerzitním stadionu zahajovací mši svatou a deseti tisícům přítomných věřících připomíná, že každý křesťan je povolán k evangelizaci, a to v tom prostředí, kde se nachází: ve škole, v práci i v rodině.

Mezi koncelebranty je plzeňský biskup František Radkovský. Ten má jakožto představitel partnerské diecéze v Řezně zvlášť nabitý program. V duchu motta letošních Katolických dnů se totiž setkání premiérově účastní i česká církev (viz výše – Česká premiéra mezi německými katolíky) a přeshraniční diecéze je tu logicky jejím klíčovým reprezentantem.

Biskupa potkáváme v jednom ze stanů, nedaleko od místní univerzity, jak převážně německému publiku vypráví o české církvi. Skvělou němčinou přítomné seznamuje se svou osobní cestou k víře a kněžství. Vzpomíná na osobnosti, které ho formovaly, na postavení církve v době komunismu, na kardinála Tomáška a jeho projekt Desetiletí duchovní obnovy. Publikum potěší zmínkou, jak v současné době přichází do Česka nová generace sudetských Němců, aby zde pomáhala odstraňovat škody napáchané komunismem. Odměnou za jeho přednášku je mu bouřlivý potlesk přítomných.

Vřelá a srdečná atmosféra provází celé pětidenní setkání německých katolíků. Dobrý pocit si z něj domů odvážejí i čeští poutníci. „Odcházím z tohoto setkání posílen ve víře a říkám si, jestli by i česká církev neměla něco takového zkusit,“ vyslovuje za mnohé český kněz s německými kořeny Mons. Anton Otte.

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Zahraniční, Zpravodajství

Diskuse

ŠKODA ŽE SE TO NEDĚLO PŘED SVĚTOVÝMI VÁLKAMI. Zrušený uživatelský účet 8.6.2014 18:45
je mnoho povolaných , ale málo vyvolených Nyvlt 4.6.2014 13:04
Pokud je akce vkusná Michal 5.6.2014 19:40
Re: Pokud je akce vkusná Nyvlt 6.6.2014 14:23

Zobrazit vše Zobrazit vybrané

Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 5 31. ledna – 6. února 2023

Co popřát novému prezidentovi

Ke gratulacím nově zvolenému prezidentovi ČR Petru Pavlovi se připojují i představitelé církve. „Nevidím vítězné ani poražené voliče. Vidím, že v této volbě vyhrály…

celý článek


Není čas naříkat, ale rozhlížet se

Co je církev? Říkáme, že je Kristovo Tělo – a já věřím, že Bůh jej v tomto světě nenechá zaniknout. Dosud se totiž církev dostala i přes sebevětší krize a byla…

celý článek


Proč nás volby rozdělily a co s tím

Důležitý problém kolem prezidentských voleb je „polarizace společnosti“, tedy to, že se lidé o kandidátech a jejich názorech často hádali a někdy i rozkmotřili. A…

celý článek


A stíháš dělat ještě něco?

S narozením prvního potomka si maminky začnou klást otázky: Neztratím se v nekonečném kolotoči krmení, přebalování a péče o domácnost? A kde najdu čas pro sebe, manžela, Boha?

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay