Nejstarší hospic slaví 20 let

Vydání: 2015/51 Ejhle, Hospodin přijde!, 15.12.2015, Autor: Aleš Palán

První hospic v České republice měl vzniknout v Praze. V milionovém městě ale zakladatelka hospicového hnutí Marie Svatošová nenašla dost zapálených lidí. To se jí povedlo až v Červeném Kostelci ve východních Čechách. Právě před dvaceti lety 8. prosince 1995 zde byl otevřen první český hospic. Tuto událost si o slavnosti Neposkvrněného početí Panny Marie připomněli pracovníci hospice sv. Anežky České, dobrovolníci i veřejnost.


Na slavnostní setkání ke dvaceti letům fungování prvního českého hospice se byla podívat i jedna z klientek Hospice sv. Anežky České v Červeném Kostelci. V hovoru s ní Marie Svatošová, za ní (vlevo) ředitel hospice Miroslav Wajsar a primář Jan Král. Snímek autora

„Dvacet let uteklo jako voda,“ zavzpomínal primář Hospice sv. Anežky České Jan Král. Paliativa jako obor tehdy vůbec neexistovala, zatímco dnes má svou atestaci. „Pacienta, který se smíří se svou smrtelností, s rodinou a s Bohem, je radost doprovázet,“ dodal Jan Král. Mons. Josef Suchár na slavnostním setkání zase prohlásil, že hospice se mohou stát jakýmisi „novými kostely,“ tedy opravdovými místy setkání člověka s Bohem.

Marie Svatošová se ve svém vystoupení ohradila proti tomu, že by právě ona byla iniciátorkou vzniku hospicového hnutí u nás. „Pravým iniciátorem byl ten nad námi. Já jen rozpoznala jeho hlas a mohla se pak bez koruny pustit do téhle ‚šílenosti‘.“

Sousedi tehdy proti výstavbě červenokosteleckého hospice protestovali, báli se, že pacienti do jejich města zavlečou nakažlivé nemoci. Skupina zakladatelů se ale nenechala odradit, a jak vyjádřil ředitel Diecézní charity Jiří Stejskal, bez jištění skočili do Boží náruče. Mnozí z těch, kdo proti hospici z počátku stáli, svůj názor změnili.

Osm tisíc klientů

Po dvaceti letech je dnes v ČR 17 kamenných hospiců, veřejnost ve své většině pochopila jejich smysl a zdárně se rozvíjí také domácí hospicová péče. Samotný Červený Kostelec se za dvě desetiletí svého působení postaral o bezmála osm tisíc klientů; drtivou většinu z nich dochoval ke smrti. Na roky společné práce zavzpomínali také dobrovolníci a pracovníci hospice. Setkání bylo zakončeno děkovnou mší svatou, kterou celebroval královéhradecký světící biskup Josef Kajnek.

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Domácí, Zpravodajství



Aktuální číslo 21 23. – 29. května 2023

Blíží se Noc kostelů

Více než 1 700 kostelů a modliteben se návštěvníkům otevře v pátek 2. června. Organizátoři jubilejního 15. ročníku Noci kostelů dokončují poslední přípravy.

celý článek


Maraton „zušek“ propojí umění a pomoc

Po celé republice mohou v těchto dnech lidé zdarma navštívit některý z pěti set koncertů a dalších akcí festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open. Sedmý ročník…

celý článek


Práce dozorce je službou všem

Historicky první mši sv. za příslušníky a zaměstnance Vězeňské služby ČR hostil ke 30. výročí jejího vzniku minulý čtvrtek vojenský kostel sv. Jana Nepomuckého na…

celý článek


Rabín, který se přátelí s papežem

„Jsme přátelé v nejhlubším významu toho slova,“ popisuje vztah k papeži Františkovi argentinský rabín ABRAHAM SKORKA. Dne 10. května obdržel čestný doktorát Trnavské…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay