Nejen polské obrazy války a vysvobození

Vydání: 2015/12 První krajané dorazili do Česka, 17.3.2015, Autor: Lukáš Jirsa

Příloha: Perspektivy 12

V pořadí už 22. ročník filmového festivalu Febiofest, konaný od 19. do 27. března v Praze a několika dalších českých a moravských městech, opět nabídne ohromné množství filmů z celého světa. Které z nich bychom si neměli nechat ujít?
 
Velkofilm Město 44 polského režiséra Jana Komasy přibližuje Varšavské povstání hlavně mladým divákům.  Snímek MFF Praha – Febiofest
 
Média nás zajisté budou zásobovat atraktivními informacemi, který významný filmař či herec během Febiofestu navštíví Prahu a který dlouho očekávaný film bude v jeho rámci uveden v české předpremiéře. Pro takové snímky ovšem zpravidla platí, že je můžeme vidět i jindy a jinde, a tak by byla škoda nezaměřit pozornost spíš na filmy, jež kromě Febiofestu už nejspíš jinde neuvidíme.
 
Doporučení ekumenické poroty
 
Jedním z vodítek, jak mezi stovkami filmů neminout ten, který opravdu stojí za vidění, mohou být například festivalová ocenění ekumenických porot. Ty vždy nevyznamenávají snímky jednoduché a líbivé, ale nepochybně vždy takové, jež vedou diváka k hlubší reflexi. Filmové kvality se zde musí snoubit s kladením podstatných otázek týkajících se života člověka v současném světě.
 
Takový je rozhodně estonský snímek Marttiho Heldeho Ve větru, který ocenila ekumenická porota na festivalu ve Varšavě. Film připomíná deportaci čtyřiceti tisíc lidí z Pobaltí do sibiřských gulagů, mezi nimiž byla mladá žena Erna Tamm, jejíž deník a dopisy tvoří dějovou linku příběhu. Snímek, který ekumenická porota označila jako „filmové rekviem a meditaci o utrpení i věčné lidské důstojnosti a naději“, je natočen velice originálním vizuálním stylem. Režisér Helde svůj debut inscenoval ve třinácti černobílých obrazech, kdy statické herce ve výrazných gestech zasadil do reálného prostředí. Kamera mezi nimi proplouvá a zvuková stopa tvoří prostor a emoci.
 
Zcela jiný zážitek nabídne film Ned Rifle amerického režiséra Hala Hartleyho. Ten ocenila ekumenická porota na letošním Berlinale za „kombinaci dramatu, komedie a odvážné filozofické reflexe podstaty dobra a zla“. Americký nezávislý filmař Hartley je i tentokrát věrný svému osobitému tvůrčímu stylu a propracovaným dialogům. Jeho příběh o mladíkovi, jenž se rozhodne najít a následně „s Boží pomocí“ zabít svého otce, je sice ironickým, ale rozhodně ne zlým pohledem na pokřivené rodinné vztahy.
 
Okno do Polska
 
Jak připomínat zkušenosti z druhé světové války generacím, které ji samy nezažily? Právě na tuto otázku nabídne odpověď hned celá festivalová sekce pojmenovaná „Polsko 44“. Silná kolekce polských snímků se na jedné straně vrací k osvědčeným skvostům minulosti – Kanály (1957) Andrzeje Wajdy, Eroica (1958) Andrzeje Munka, Akce u Arzenálu (1978) Jana Łomnického – a na straně druhé přináší zcela novou reflexi týchž událostí. Velkofilm Město 44 (2014) režiséra Jana Komasy je efektní, současným filmovým jazykem natočenou podívanou vracející se k Varšavskému povstání. Sledujeme v ní skupinu mladých chlapců a děvčat, kteří se vlastním rozhodnutím ocitnou uprostřed válečné katastrofy.
 
Snímek Roberta Glińského Kameny na pevnost (2014) je zase novou interpretací známého příběhu z dějin skautského protinacistického odboje (o němž vypráví i Łomnického Akce u Arzenálu). A posledním snímkem v kolekci je film Varšavské povstání – vznikl z autentických záběrů z roku 1944, upravených a sestříhaných tak, aby vyprávěly ucelený příběh reportérů dokumentujících průběh celého povstání.
 
Divákům, kteří se nechtějí vystavovat krutým obrazům války, ale rádi by i tak viděli něco z polské kinematografie, lze doporučit novinku stále tvůrčího klasika „kina morálního neklidu“ Krzysztofa Zanussiho Cizí těleso. Tento film o obhajobě víry v Boha v současném prostředí velkého byznysu je mimo jiné posledním snímkem, v němž zní hudba slavného skladatele a Zanussiho častého spolupracovníka Wojciecha Kilara (1932–2013).
 
Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Kultura, Perspektivy, PřílohyAktuální číslo 33 9. – 15. srpna 2022

Tisíce mladých lidí míří do Hradce Králové

Tento týden v Hradci Králové probíhá dlouho připravované Celostátní setkání mládeže, jež se koná jednou za pět let.

celý článek


Nechat se proměnit na Mladifestu

„Na dovolenou do vlastního srdce“ pozval papež František účastníky letošního festivalu mládeže Mladifest na známém hercegovském poutním místě Medžugorji.

celý článek


Je třeba, abychom je brali vážně

V salesiánské komunitě v Brně-Žabovřeskách se P. Libor Všetula věnuje mladým lidem už deset let.

celý článek


Kam kráčíš, člověče?

Kromě toho, že jsem knězem, jsou rána, kdy kolem druhé nebo třetí vstávám a jdu řídit autobus pražské MHD. Jsem člověk jako každý jiný.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay