Vydání: 34, 16.8.2016
Příloha: Perspektivy 34
Představte si: doprovázíte své dítě, manželku nebo bratra do nemocnice. Čekáte na ošetření a v tu chvíli nemocnice dostane přímý zásah. Je to strašlivá představa, ale pro obyvatele Aleppa (a mnoha dalších syrských měst) až příliš častá realita.
celý článek
Vydání: 31, 26.7.2016, Autor: Luboš Kropáček
Příloha: Perspektivy 31
V noci z 15. na 16. července se část turecké armády neúspěšně pokusila provést v zemi státní převrat. Tvrdá odvetná opatření režimu prezidenta Erdogana vyvolávají nad dalším směřováním země mnohé otazníky. Co se vlastně v Turecku odehrává?
celý článek
Vydání: 24, 7.6.2016, Autor: Stanislav Balík
Příloha: Perspektivy 24
Zdanit náhrady z církevních restitucí či dokonce zkonfiskovat církevní budovy v areálu Pražského hradu. – S takovými návrhy přicházejí v poslední době představitelé různých politických stran. Zdá se, že proticírkevní karta přináší stranám politické body. Proč?
celý článek
Vydání: 23, 31.5.2016, Autor: Edward Walczyk
Příloha: Perspektivy 23
V letošním roce si Poláci připomínají 1 050 let od přijetí křesťanství. V čem je polský katolicismus zvláštní, co je pro něj charakteristické?
celý článek
Vydání: 22, 24.5.2016, Autor: Pavel Hošek
Příloha: Perspektivy 22
Období vlády Karla IV. patří k jednomu z vrcholů českých dějin. KT si v rámci letošních oslav 700. výročí Karlova narození pravidelně připomíná, jaký přínos znamenala jeho vláda pro naši zemi od výstavby Prahy po spolupráci církevní a světské moci. Než v příštím čísle přineseme esej o duchovním životě panovníka, povšimneme si i stinných stránek jeho vlády, které dosud nebyly tolik známy. Historici zde zmiňují především židovské pogromy v té době. Mohl jim zabránit?
celý článek
Vydání: 20, 10.5.2016, Autor: Jiří Prinz
Příloha: Perspektivy 20
„Církev není názorovým monolitem, a tak v ní zaznívají různé hlasy,“ reagoval biskup Václav Malý na diskusi po vystoupení Mons. Tomáše Halíka v ČT. Do jaké míry se v českém prostředí daří vést debatu, která formuje veřejné mínění v církvi, jak o něm hovoří církevní dokument Communio et progressio? A má tato debata nějaké hranice?
celý článek
Vydání: 19, 3.5.2016, Autor: David Henzl
Příloha: Perspektivy 19
Majetkové narovnání státu s církvemi nepřestává ve společnosti vyvolávat bouřlivé diskuse o smyslu církevního majetku. V jakých oblastech tedy církev svůj majetek využije?
celý článek
Vydání: 50, 8.12.2015, Autor: Tomáš Halík
Příloha: Perspektivy 50
Nedávné teroristické útoky ve Francii znovu rozvířily diskusi o vzájemném vztahu křesťanství a islámu. Jsou si nesmiřitelnými konkurenty, nebo mohou nalézt cestu ke vzájemnému porozumění?
celý článek
Vydání: 38, 15.9.2015, Autor: Dominik Duka
K problematice uprchlické krize se ve svém blogu vyjádřil i kardinál Dominik Duka. Přinášíme jeho zamyšlení v nezkrácené podobě.
celý článek
Vydání: 37, 8.9.2015, Autor: Antonín Randa
V minulých dnech česká média hojně přetřásala vyjádření pana Daniela Kalendy, který označil udušení uprchlíků v kamionu za událost, nad níž netruchlí, protože oběti byly stejně jen „lůza, špína a živel, co sem nepatří“. Vděčným soustem se stala rovněž skutečnost, že daný pán je členem lidové strany, tedy politického uskupení vyznávajícího křesťanské morální hodnoty a úctu k lidskému životu.
celý článek
Vydání: 35, 25.8.2015, Autor: Alena Scheinostová
Jak se dočtete v tištěném KT, k několika tisícům podpisů pod internetovou Výzvu vědců proti strachu a lhostejnosti (www.vyzvavedcu.cz) připojily ten svůj osobnosti české církve a katolické inteligence. Několik z nich jsme oslovili, aby vysvětlili, proč vidí téma xenofobie ve společnosti, rétoriku strachu v médiích i politických vystoupeních či paušalizování a nepřátelskost jako naléhavé.
celý článek
Vydání: 34, 18.8.2015, Autor: Roman Joch
Příloha: Perspektivy 34
Uplynul rok od rasových nepokojů v americkém městečku Ferguson, kdy bílý policista zastřelil černošského mladíka. Podobný incident se nyní odehrál v Texasu. Znamená to, že americká společnost je dosud rasistická?
celý článek