Návratu do Číny se bojím, píše křesťan

Vydání: 2018/10 Novináře pohřbil arcibiskup, 6.3.2018, Autor: Tomáš Kutil

Čínští křesťané žádající v ČR o azyl dostávali minulý týden zamítavá stanoviska ministerstva vnitra, které vyhovělo jen osmi z nich. 70 žádostí zamítlo. Azyl nedostal ani křesťan, který pracuje v olomouckém kněžském semináři.

„Ve spolupráci s kláštery a s podporou otce arcibiskupa jsme přijali a ubytovali několik čínských křesťanů různého věku a nabídli jsme jim také práci,“ popisuje vicerektor olomouckého semináře P. Pavel Šupol. Azyl ale bohužel většina z nich nezískala – dvě ženy ještě na doručení rozhodnutí čekají, z dalších pěti Číňanů dostala azyl pouze jediná žena. „Můžeme vydat svědectví o jejich zájmu poznat naši kulturu a víru. I přes jazykovou bariéru se zapojují do modliteb, učí se česky a snaží se domluvit. Jsou velmi skromní, v podstatě jakoukoliv finanční pomoc mimo plat jim musím skoro vnutit,“ pokračuje P. Šupol.

V pátek se o zamítnutí azylu dozvěděl i čínský křesťan, který pracuje v semináři. „Mé srdce je velmi nervózní, bojí se výsledku. Mám strach z poslání zpět do Číny. Jsem tady dlouhou dobu a také už tady znám hodně lidí. Hodně mi pomáhají, jako by byli má rodina. Také se bojím, že je ztratím,“ napsal v dopise (více na str. 6). Na svou situaci nahlíží skrze biblický příběh zkoušeného Jóba. „Neměl nic, nestěžoval si, ale děkoval Bohu. Viděl jsem Jóbovu pravou poslušnost a důvěru v Boha. Pokud se stane něco opravdu špatného, musím poslouchat Boha jako Jób,“ píše.

„Ve spolupráci s právníky budeme řešit, jak mu pomoci zůstat. Je paradoxní, že jemu i ostatním zřejmě uškodila rychlost, s jakou dokázali začít pracovat a zapojit se do normálního života,“ doplňuje vicerektor semináře a přidává příhodu, která svědčí o osobnosti tohoto Číňana, který si nechává říkat Josef. Jednu sobotu měl pomoci přestěhovat maminku jedné zaměstnankyně semináře. Termín se ale změnil a stěhování vyšlo na den, kdy mu jedna řeholnice nabídla jet na výlet ke své rodině. „Sám jsem byl svědkem toho, jak lámaně vysvětloval, že naše zaměstnankyně ho požádala dřív, a přestože se změnil termín, půjde jí pomoci a na výlet nepojede. Už jen to je pro mě důkazem, že tito lidé přemýšlejí stejně jako my, vyznávají stejné hodnoty, ihned se začleňují do společnosti, chtějí pracovat, jsou velmi pilní a učenliví,“ připojuje P. Pavel Šupol.
Čínským křesťanům, kterým byl azyl zamítnut, nyní už zbývají jen správní žaloby jako poslední šance zůstat v ČR. O tom, co v Číně prožívali, nechtějí mluvit. Bojí se, že by ublížili rodinám, které zanechali doma.

„Nepřísluší mi hodnotit postup českých úřadů, nicméně věřím, že postupují podle předpisů,“ reagoval na aktuální situaci kardinál Dominik Duka. A připomněl, že na situaci křesťanů v Číně upozornil písemně i ústně čínského prezidenta při jeho návštěvě v Praze v roce 2016.

Respektování lidských práv, nebo ekonomický prospěch

Biskup Václav Malý poukázal na délku rozhodování úřadů. Oproti standardní půlroční lhůtě se rozhodování v případu čínských křesťanů natáhlo více než čtyřnásobně. Zármutek a rozhořčení nad verdiktem úřadů vyjádřil plzeňský husitský biskup Filip Štojdl. „Žádám odpovědné úřady a instituce, aby se pokusily zvrátit rozhodnutí ministerstva vnitra, jímž byli čínští křesťané uvrženi do existenční nejistoty. Zároveň si cením úsilí všech obětavých lidí v občanské i církevní sféře, kteří čínským křesťanům pomáhají. Za jejich práci jim děkuji,“ napsal.

„Je ostudou naší země, že vyměňuje respektování lidských práv za ekonomický prospěch. Jako biskupský vikář pro pastoraci, jemuž je svěřena také starost o migranty, jménem celé ostravsko-opavské diecéze vyjadřuji naléhavou prosbu o modlitbu za spravedlivé rozhodnutí soudů, u nichž jsou nyní podávány žaloby na rozhodnutí ministerstva vnitra,“ napsal k případu P. Vít Zatloukal.

TOMÁŠ KUTIL
 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Zahraniční, ZpravodajstvíAktuální číslo 34 16. – 22. srpna 2022

Festival plný radosti z víry

Celostátním setkáním mládeže v Hradci Králové provedl příběh sv. Pavla. „Vstaň! Udělám z tebe svědka toho, co jsi viděl,“ znělo motto týdne.

celý článek


Kardinál Czerny navštívil Osvětim

Někdejší nacistický vyhlazovací tábor v Osvětimi navštívil s delegací polských biskupů kardinál Michael Czerny 9. srpna – v den 80. výročí smrti sv. Terezie Benedikty od Kříže.

celý článek


Zažehnout oheň poznávání

Na univerzitě, v klášteře, farním pastoračním centru nebo u počítače. Vzdělávat se dá skoro všude. S novým školním rokem se rozbíhají některé pravidelné kurzy.

celý článek


Nebát se psát vlastní příběh

Ti starší z nás pamatují mnohé. Příběhy radostné i ty jiné, zkušenosti draze zaplacené, momenty, o kterých se jen těžko mluví. Jak se ale o nich dozvědět, když babička…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay