Našli jsme pohozenou hostii. Co s ní?

Vydání: 2008/38 Naše víra v začarovaném kruhu, 16.9.2008

O prázdninách jsme v cizím městě objevili před dveřmi kostela pohozenou hostii. Nevěděli jsme, jak se zachovat. Předpokládali jsme, že není proměněná, protože přes vstupní chrámovou mříž byl vidět stolek s obětními dary, odkud ji asi někdo vzal. Aby nebyla pošlapána, položili jsme ji opatrně do trávy za keř v přilehlém parku. Bylo to správné?

V dnešní době se svaté přijímání stalo tak obvyklým a snadným, že může nastat situace, při které přijetí svátostného pokrmu neodpovídá vnitřnímu usebrání přijímajícího. Časté přijímání může vést k zevšednění a také k jistému „kamarádství s Bohem“. Pro mnohé je to něčím pozitivním, vždyť jde o důvěrný vztah s Pánem. Ale můžeme se k Bohu chovat kamarádsky? Boha nelze přijmout jinak než jako Boha, respektovat jeho svatost a velebnost. Proto je eucharistická úcta spojena nejen s vírou, ale především s vědomím Boží velikosti, lásky a milosti. Člověk smí přistoupit k svatému přijímání jen s hlubokou pokorou a kajícností.
K pravé eucharistické zbožnosti má farnost vést její duchovní správce, který svátosti uděluje a nese zodpovědnost, aby nebyly zprofanovány a zneužity. Co se týče Eucharistie, má kněz dbát o její řádné a důstojné uchovávání ve svatostánku a aby ji věřící zbožně a zodpovědně přijímali. Vedle upozornění o tom, kdo a za jakých podmínek může jít k přijímání, je důležité připomenout, že se přijímá v blízkosti podávajícího a konsekrovanou hostii nelze odnášet.

INFORMUJTE KNĚZE!
V některých farnostech je zvykem, že věřící při příchodu do kostela sami dávají do obětní misky hostie, které jsou potom v obětním průvodu neseny k oltáři. I zde je na místě opatrnost, aby neproměněné hostie byly vnímány jako „plod země a lidské práce“, který je určen, aby se stal „Tělem Kristovým“. Pokud je ve farnosti zavedena tato praxe, pokládám za nezbytné, aby věřící byli správně informováni a byl jim vysvětlen význam tohoto gesta.
Jak vyplývá z dotazu, asi se jednalo o neposvěcenou hostii. Přesto by bylo dobré informovat příslušného kněze, aby mohl učinit opatření, jež by podobným situacím předešly.
Pokud věřící nalezne v kostele či jeho blízkosti konsekrovanou hostii (stačí, když má o tom vážnou pochybnost), tak ji zabalí do kapesníku a odevzdá knězi. Ten ji uloží do abluční misky v kostele. Je to nádobka s vodou v blízkosti svatostánku. Pokud se jedná o neposvěcenou hostii, i zde bych doporučil dát ji knězi a nebo ji na vhodném místě uložit do země a zahrnout hlínou.
P. PAVEL KOPEČEK, vyučující liturgiky na CMTF UP v Olomouci


Sdílet článek na: 

Sekce: Odpovědny, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay