Naši posluchači chtějí přemýšlet

Vydání: 2008/16 Misie, 15.4.2008, Autor: Aleš Palán

Ředitelem ČRo 6 je Peter Duhan. Jaká je „jeho“ stanice?

Zdá se, že ČRo 6 je něco trošku jiného než ostatní rozhlasové stanice. Jako by byl vykročením někam jinam.
Jsme skutečně trošičku jiní. Jednak nevysíláme 24 hodin denně, ale jen od šesté hodiny večer do půlnoci, a taky kromě znělek a předělů nehrajeme žádnou hudbu; jsme stanicí mluveného slova. Profil ČRo 6 je přesně vymezený: jedná se o analytickou publicistiku. Věnujeme se komentování současného dění, hledání souvislostí, dokumentární tvorbě, historii, velký prostor věnujeme křesťansko-judaistickým kořenům naší civilizace. Ten luxus, kteří nám někteří kolegové trochu závidí, spočívá v tom, že si můžeme dovolit komentář, který má pět až sedm minut. Nepracujeme s klipovitými informacemi. Komentář, který má minutu třicet vteřin, pro nás není komentář. Můžeme si dovolit zvát skutečně kvalifikované experty na dlouhé – až padesátiminutové diskuse.

Mluví se na ČRo 6 pomalu? Pověstné moderátorské staccato zde asi nenajdeme.
To jistě ne. Například v porovnání s Radiožurnálem se u nás skutečně mluví pomaleji; je to styl srovnatelný třeba a Vltavou a Prahou. I samotné naše zprávy jsou svým způsobem výjimečné: v českém éteru to jsou jediné zprávy, které mají 10 minut. Navíc nezačínáme informacemi z domova – pokud se tedy neděje něco významného – nýbrž zprávami ze zahraničí. A tempo řeči? Je takové, aby mohlo klást důraz na komplexnost zpravodajské výpovědi.

Jste stanicí pro intelektuály?
Jsme stanicí také pro intelektuály. Jsme stanicí pro lidi, kterým nestačí povrchní zpravodajství a nespokojí se s informacemi, kterých je moc a přicházejí velmi rychle za sebou. Naši posluchači jsou lidé, kteří chtějí nad tím, co slyší, přemýšlet. Máme své posluchače mezi politiky, poslouchají nás vysokoškolsky vzdělaní lidé, mezi nimi je hodně lékařů, ale naladí si nás i dálkoví řidiči. Formální vzdělání v tom nehraje velkou roli. Spíš jde o osobní nastavení konkrétního člověka a to, co od vysílání očekává.

Jste takový Respekt éteru?
Někdy nás k němu přirovnávají... Jsme veřejnoprávní rozhlasová stanice, musíme tedy respektovat to, co je podstatné pro veřejnoprávní vysílání. Mám na mysli otázky obecného povědomí o demokracii, o demokratických institucích, hodně se věnujeme justici, komunální politice, ale i médiím. Zajímají nás současné dějiny – řekněme od roku 1918 po dnešek. Osmičková výročí letošního roku jsou parketou právě pro naši stanici. Máme velice zajímavý programový typ nasměrovaný na potřeby současného občana – jde o oblíbený pořad Zaostřeno na občana. V poslední době nám sami lidé píší o problémech, které je trápí, a my se pak těm tématům věnujeme. Děláme tedy i jakousi investigativní žurnalistiku – i když s tím slovem bych byl rád opatrný: slovo „investigativní“ je v Česku značně zdiskreditováno.

Proč stojí za to poslouchat ČRo 6?
Protože se snaží navázat v nových podmínkách na dobrou tradici Rádia Svobodná Evropa, které v dobách komunismu i po ní pro mou generaci (a dříve i pro generaci našich rodičů) velmi mnoho znamenalo; protože nepodléhá komerčnímu tlaku stupidní zábavy a reklam, ale dává prostor i pořadům, které nabízejí podněty k zamyšlení a kompetentní výměně názorů, bez níž lze těžko vytvářet a kultivovat občanskou společnost a demokratickou kulturu.
Tomáš Halík, kněz, spisovatel

• • •

Rozhlas poslouchám zásadně v autě, přičemž ročně najezdím nějakých 40 tisíc kilometrů. Jsem tedy velký posluchač. ČRo 6 mi na mé cesty poskytuje to nejlepší: slovo, komentáře, myšlenky... Drží mé oči otevřené.
Zbigniew Czendlik, farář v Lanškrouně

• • •

Každý z nás podle potřeby a času poslouchá asi i více rozhlasových stanic, podle toho, co ho zajímá. Některou má radši a naladí si ji častěji. Já poslouchám již více let ČRo 6. Přitáhl mě k němu hlavní publicistický pořad Názory a argumenty – pro svou kvalitu i díky osobnostem komentátorů, kteří mají tradici i určité renomé z minulé doby. Často se v tomto pořadu objevuje náboženská tematika dotýkající se zejména církve a společnosti. Rád večer po 18. hodině pořad poslouchám.
I v jiných vysílacích časech se stanice věnuje duchovním a náboženským tématům, jako např. ve speciálním středečním pořadu Kořeny, který se zabývá některými aspekty kulturních kořenů evropské civilizace. Pořad velmi přispívá k poznání naší evropské křesťanské identity.
Příznačný název nese pořad Hovory o hledání. Jde v něm skutečně o „hledání“ identity a tradice. Dialog na toto téma je i metodicky velmi prospěšný. A sobotní Slovo na neděli přináší inspiraci a impulzy pro nastávající sváteční nedělní den. Poněvadž tu hovoří duchovní různých konfesí, napomáhá tato relace i k poznání mentality druhých církví.
Tečkou za svátečním dnem je večerní pořad Zaostřeno na církve, v němž Redakce náboženského vysílání přináší různé aktuality o náboženském dění. Velmi stojí za to pořady ČRo 6 sledovat…
Kardinál Miloslav Vlk, arcibiskup pražský

• • •

ČRo 6 je – nebo se alespoň snaží být – objektivní. Nemohu zastřít, že se mi trochu stýská po komentátorech, které jsem slýchala z mnichovské Svobodné Evropy, ale věřím, že přemýšlivé slovo má stále svoji váhu.
Marie Svatošová, lékařka, zakladatelka hospicového hnutíHistorie Českého rozhlasu 6
Vznik stanice mluveného slova Český rozhlas 6 je neodmyslitelně spojen s tradicí českých a slovenských rozhlasových vysílání ze zahraničí, které v době nesvobody nahrazovalo svobodná média. Bylo to především Rádio Svobodná Evropa, vysílající z Mnichova ve Spolkové republice Německo.
Československé vysílání Svobodné Evropy se poprvé v éteru ozvalo 1. května 1951. „Volá hlas svobodného Československa, rozhlasová stanice Svobodná Evropa.“ 
O založení se rozhodlo ve Spojených státech v roce 1949, v reakci na komunistické převzetí moci v Československu, na cenzuru a stále větší omezování svobody slova.
Po pádu komunistického režimu se české oddělení v roce 1994 přestěhovalo do Prahy jako samostatná nezávislá společnost, ustavená v únoru 1994 ve Washingtonu členy Výboru pro zahraniční vysílání USA.
Na podzim roku 1995 se česká redakce RSE spojila s veřejnoprávním Českým rozhlasem a vznikl tak Český rozhlas 6/Rádio Svobodná Evropa jako stanice mluveného slova, společně s dalšími zahraničními vysíláními v češtině, jako BBC, Hlas Ameriky a Deutsche Welle. Stanice postupně přešla na vysílací frekvence Českého rozhlasu, který začal vyrábět i vlastní pořady pro tuto stanici.
Na podzim 2002 americký Kongres rozhodl o zrušení Rádia Svobodná Evropa, Český rozhlas 6 ale pokračoval ve vysílání svých pořadů. Pod vedením šéfredaktora Ivana Šterna vznikla celá řada nových projektů, které pokračovaly v tradicích původně zúčastněných stanic, především Svobodné Evropy.
Začátkem roku 2004 přešlo vysílání Českého rozhlasu 6 do večerních hodin a stanice byla definována jako večerní vysílání mluveného slova, zaměřující se především na publicistiku, analýzy, komentáře a diskuse.
V roce 2006 se ředitelem Českého rozhlasu 6 stal Peter Duhan. Pod jeho vedením Český rozhlas 6 pokračuje v rozvíjení tradic mluveného slova na rozhlasových vlnách, zejména rozsáhlého zpravodajství a aktuální publicistiky. Přibyly také některé náročnější pořady, z nichž některé jsou přebírány i jinými stanicemi Českého rozhlasu.
Radko Kubičko Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 5 31. ledna – 6. února 2023

Co popřát novému prezidentovi

Ke gratulacím nově zvolenému prezidentovi ČR Petru Pavlovi se připojují i představitelé církve. „Nevidím vítězné ani poražené voliče. Vidím, že v této volbě vyhrály…

celý článek


Není čas naříkat, ale rozhlížet se

Co je církev? Říkáme, že je Kristovo Tělo – a já věřím, že Bůh jej v tomto světě nenechá zaniknout. Dosud se totiž církev dostala i přes sebevětší krize a byla…

celý článek


Proč nás volby rozdělily a co s tím

Důležitý problém kolem prezidentských voleb je „polarizace společnosti“, tedy to, že se lidé o kandidátech a jejich názorech často hádali a někdy i rozkmotřili. A…

celý článek


A stíháš dělat ještě něco?

S narozením prvního potomka si maminky začnou klást otázky: Neztratím se v nekonečném kolotoči krmení, přebalování a péče o domácnost? A kde najdu čas pro sebe, manžela, Boha?

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay