Naše radost má prozářit posmutnělý svět

Vydání: 2016/18 Sekretářem ČBK Stanislav Přibyl, 29.4.2016, Autor: P. MILOSLAV FIALA OPraem

Před šesti týdny jsme slavili ústřední tajemství víry, vzkříšení našeho Pána, a dnes prosíme, abychom velikonoční dobu prožívali ve stálém spojení s tímto Dárcem pravé radosti. Ta má provázet náš život v rodině, ve vztahu k bližním, ve světě práce, v politice i v uvažování o smyslu života.

Papež František denně opakuje, že náš svět se nejvíc potřebuje setkávat s velikonočně žijícími křesťany, aby se vzpamatoval ze závislosti na relativních, často pomyslných hodnotách a přijal naději, kterou může dát jedině Kristus.

Tím není řečeno, abychom při každé vhodné (i nevhodné) příležitosti druhé lacině utěšovali, ale aby z hloubi naší bytosti vyzařoval i beze slov pokoj podobný tomu, jaký přijali ve večeřadle první učedníci; Pán jim dal sílu k hlásání radostné zvěsti ve všech končinách světa. Ani my nejsme ušetřeni starostí a problémů a neznáme odpovědi na všechny otázky současného světa, ale víme, že i dnes se projevuje ve všem stvoření moc Otce, který neopouští a posiluje své věrné. Vidíme to i na rozkvetlé přírodě, která nám připomíná často skrytou krásu všeho, co se v pokoře sklání před Boží vůlí.

Prožíváme-li ve víře Kristovu stále přítomnou lásku, dostáváme sílu přijmout sami sebe i svět se všemi omezeními a zraněními, která se nedají jednoduše přemoci – vždyť každého z nás už dávno přijal a vykoupil i s našimi chybami a slabostmi Ježíš, přibitý na kříž, ale vzkříšený a stále žijící. Je vhodné se k tomuto tajemnému činu plnému obětavé, přátelské lásky v myšlenkách stále vracet a zakoušet jeho osvobozující účinky.

Tím se dostáváme k uvědomění si naší základní povinnosti, kterou jako křesťané máme: být připraveni ke stálému následování Krista, doslova kráčet v jeho stopách: nasazovat se pro všechno dobré a pravdivé, pomáhat druhým, především chudým a trpícím, nebát se prosazovat vhodným způsobem spravedlnost a nápravu křivd a vytvářet třeba malými, nenápadnými skutky novou společnost. Tento proces záchrany a ozdravění je nezbytně nutný už proto, že se současný svět až příliš podobá antickému Římu a jeho Pantheonu, velkému chrámu, v němž byla přítomna všechna božstva vytvořená pouze člověkem. Polyteistickou kulturu starověku překonalo křesťanství, které do chaotického světa vneslo Lásku, která přemáhá svět a jejíž účinky se projevují v životě toho, kdo v ni plně věří.

Apoštol Pavel nás vyzývá: Radujte se stále v Pánu, opakuji: Radujte se! Vaše ušlechtilost ať je známá všem lidem. Pán je blízko (Flp 4,4). Jedině tak jsme schopni vstoupit do kritického a plodného dialogu se současným světem, za který máme svůj díl odpovědnosti, a vnést do něho kvas evangelia. To ovšem vyžaduje vytvářet prostředí víry, modlitby, společenství lásky a duchovní zralosti v osvěžujícím a plodném duchu radostné zvěsti.

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Ostatní, Články



Aktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay