Národní pouť je pro mě vždy neopakovatelným zážitkem

Vydání: 2010/39 Církevní knihovny, 21.9.2010

Organizaci Národní poutě do Říma, která se uskuteční letos v listopadu, dostal na starost P. PAVEL DOKLÁDAL z královéhradecké diecéze. V následujícím rozhovoru přibližuje detaily celé pouti.

Co je cílem Národní poutě do Říma?

Je to v pořadí již třetí Národní pouť do Říma. První byla v roce 1996 jako poděkování Janu Pavlu II. za jeho návštěvu naší země, druhá a největší pouť proběhla v rámci Velkého jubilea roku 2000. Nyní jsme voláni ke Svatému otci do Říma znovu, ale tentokrát nás očekává Benedikt XVI., abychom mu poděkovali za jeho loňskou pastorační návštěvu u nás.

Kdo všechno na ni může jet, jsou nějaká omezení – kapacitní, zdravotní či jiná?

K účasti na této pouti jsou pozváni skutečně všichni, a to nejenom praktikující katoličtí křesťané. Cestovní agentury připravily dopravu, ubytování v Římě, odborné průvodce, nabízejí i rozšířený program o návštěvu dalších římských památek. Ze zkušeností, které mám z organizace národní pouti v roce Velkého jubilea, mohu říci, že dojmy, zážitky a vědomí sounáležitosti i reprezentace naší země před celým světem jsou neopakovatelné.

Jak má postupovat ten, kdo se chce pouti zúčastnit?

Z pověření ČBK nabízíme v poutním centru královéhradeckého biskupství pomoc jak farnostem a organizacím, tak i jednotlivcům, kteří z jakéhokoli důvodu ve své farnosti nepochodí. Nepředpokládá se ani přílišná fyzická náročnost celé pouti. Protože se jedná o národní pouť, tedy společnou akci naší země, nelze ji srovnávat s jakoukoli jinou, jistě požehnanou, poutní aktivitou. Jde skutečně o akci desetiletí, kterou organizuje ČBK, tedy všechny diecéze a apoštolský exarchát církve řeckokatolické. Očekáváme účast všech našich biskupů a s nimi i kněží a jáhnů z diecézních kurií, ale i lidí z farností, teologických fakult, seminářů, řeholních komunit, církevních hnutí, spolků a v neposlední řadě sdělovacích prostředků.

Na co všechno se mohou poutníci těšit, co je na programu?

Biskupská konference rozhodla o společném programu v Římě, a to ve třech hlavních dnech. Pouť zahájí v úterý 9. listopadu modlitba růžence a mše svatá v bazilice St. Maria Maggiore. Tam také obdrží všichni poutníci jednak národní označení a poutní brožury a jednak místenky na následující generální audienci ve Vatikánu, která proběhne ve středu 10. listopadu dopoledne. Poté budeme v bazilice sv. Petra s našimi biskupy a kněžími slavit mši svatou. Ve čtvrtek 11. listopadu se pak poutníci společně setkají v bazilice sv. Jana v Lateránu při společné bohoslužbě v 10.30 hodin a národní pouť ukončí ve 12.30 hodin modlitba Anděl Páně a Te Deum v bazilice svatého Kříže v Jeruzalémě, titulární bazilice kardinála Miloslava Vlka.

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay