Náboženství, které překonává rozdíly mezi lidmi

Vydání: 2012/5 Tříkrálová sbírka atakuje loňský rekord, 1.2.2012, Autor: Martin T. Zikmund

Na jedné straně se islám jeví jako militantní a nebezpečný. Obzvláště když z některých zemí a světových regionů pod pohrůžkami vytlačuje křesťany. Tento trend není nic, co by se slušelo podceňovat. Zejména z oblasti Blízkého východu odcházejí křesťané jinam, neboť už dále nesnesou žít pod neustálými ataky muslimských extremistů.

Ale není to jen tento problém. O málo přívětivé tváři islámu vypovídá třeba Betty Mahmoodyová v knize Bez dcerky neodejdu, která byla i zfilmována. Je to skutečný příběh o tom, jak tato Američanka se svou dcerou utíkala za velmi dramatických okolností přes tureckou hranici ze svěrací kazajky Chomejního revolučního Íránu. Tam s ní předtím přiletěl z USA její íránský manžel a otec dcerky – údajně jen na dovolenou, ale už se skrytým úmyslem zde zůstat a své nejbližší „převychovat“. Ve své druhé knize Z lásky k dítěti stejná autorka popisuje příběhy jiných žen ze Západu, které se vdaly za muslimy a dostaly se do zcela jiné kultury – příběhy zpravidla tragické, které vypovídají o situaci v islámských zemích. Ale k těžkým osobním tragédiím dochází v řadě muslimských rodin i na Západě, kde se kdysi usadily, a to tehdy, když se snaží stůj co stůj udržovat některé – pro nás stěží pochopitelné – zvyklosti, které už jejich děti (zvláště dcery) uvyklé na západní styl života nepřijímají.  Jsou to zejména vynucené sňatky a s tím související ponižování žen, kdy muž může všechno, třeba svou ženu i znásilňovat, ale ta to musí přijmout bez reptání.

PROTI KASTÁM
Na druhé straně se islám jako takový v některých historických obdobích a některých oblastech světa prosadil jako nositel pokroku. Třeba když se díky arabským islámským učencům podařilo zprostředovat Aristotela středověké Evropě. Už to svědčí o tom, že islám nelze bez výtky podjatosti a neznalosti ztotožňovat pouze s hrubým primitivismem. Ale nejde jen o minulost. Třeba v dnešní hinduistické Indii, kde žije víc než miliarda obyvatel, představuje islám největší sílu, která se vzpírá zdejšímu kastovnímu systému – a tím i dělení lidí podle původu. Křesťanství je po této stránce přesvědčivé přece jen méně, protože zejména v těch starších, se zdejší kulturou již dávno srostlých církvích se pronikání kastovních předsudků nedaří tak snadno zamezit.

NÁBOŽENSTVÍ SRDCE
Islám samozřejmě těží z toho, že je poměrně jednoduchým náboženstvím. Jeho pět pilířů – šaháda (vyznání víry), salát (rituální modlitba), zakát (almužna), saum (půst v Ramadánu) a hadždž (pouť do Mekky) – je snadno pochopitelných. Jestliže křesťanství v minulosti vůči islámu ztrácelo body, bylo to v situaci, kdy bylo zapleteno do nepřehledných dogmatických sporů. Tak tomu bylo třeba v 7. století, kdy islám převálcoval do té doby křesťanskou severní Afriku, a uhnízdil se dokonce na několik století i v jižním Španělsku. Muslimské bojové šiky zde slavily úspěch. I dnes člověk skoro každou chvíli slyší o bojovném duchu islámu v televizi, rádiu nebo o něm čte v novinách.
Přesto většina muslimů zbraněmi neharaší. Mnozí z nich jsou dokonce lidé, pro něž jejich náboženství znamená štěstí a životní naplnění. Když jsem měl možnost před více než dvěma desetiletími studovat v jihoindickém Bangalore, sousedila naše škola s muslimskou čtvrtí, na jejíž pomyslné hranici stála monumentální mešita s minaretem. Odtud k nám pětkrát denně z amplionu doléhala výzva k modlitbě. Kolem této mešity jsme jako studenti chodili denně do muslimského obchodu nebo na tržnici a postupně jsme se seznámili s místními lidmi, kteří nám pak mešitu ukázali. Soudě podle toho, s jakou radostí mluvili o své víře, jak byli vůči nám přívětiví a jak jejich obchody zdobily citáty z Koránu, došel jsem k závěru, že ten jejich islám nemůže být než náboženstvím srdce.

Že islám má tuto dvojí základní podobu, či přesněji řečeno: že je vnitřně značně rozmanitý – to bychom při jeho posuzování neměli ztrácet ze zřetele.

Sdílet článek na: 

Sekce: Téma, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 26 21. – 27. června 2022

Do služby se chystá 11 novokněží

Od soboty je brněnská diecéze bohatší o tři kněze a jednoho jáhna. Tento víkend následují kněžská svěcení v Olomouci a Českých Budějovicích. Další bude 2. července…

celý článek


Rodinný poklad církve

V lednu letošního roku papež František jmenoval učitelem církve Ireneje z Lyonu. Hlavní přínos tohoto světce z 2. století podle příslušného dekretu spočíval v tom,…

celý článek


I přes bouřky zažíváme milost

Poslední květnový den si želivská kanonie premonstrátů zvolila nového opata. Stal se jím čtyřicetiletý P. TADEÁŠ RÓBERT SPIŠÁK OPraem.

celý článek


Vysoká inflace jako mor společnosti

Inflace se po dlouhé době vynořila z temnot, kam ji svět v osmdesátých a Česko v devadesátých letech zahnaly, a ztěžuje nám zase život.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay