Náboženští vůdci odmítají otroctví

Vydání: 2014/50 Náboženští vůdci odmítají otroctví, 9.12.2014, Autor: Tomáš Kutil

Patnáct vrcholných představitelů světových náboženství minulý týden podepsalo ve Vatikánu deklaraci proti otroctví. Jako expert se setkání zúčastnil Mons. Tomáš Halík.
 
 
Při podpisu deklarace proti otroctví si papež František a Mons. Tomáš Halík krátce promluvili. Snímek archiv Tomáše Halíka
 
„Fyzické, ekonomické, sexuální a psychologické zneužívání v současné době spoutává desítky milionů lidí v nelidskosti a ponížení,“ řekl papež František před podpisem deklarace. Tyto formy zločinnosti jsou podle něj o to horší, že všem lidem nepřiznávají stejnou míru svobody a důstojnosti. „Vyzýváme proto všechny věřící, náboženské představitele, vlády a podniky, všechny muže a ženy dobré vůle, aby vyslovili svou podporu a připojili se k hnutí proti modernímu otroctví ve všech jeho formách,“ doplnil papež.
 
Mezi signatáři byla například hlava anglikánské církve, canterburský arcibiskup Justin Welby, francouzský pravoslavný metropolita Emanuel, ale i zástupci z řad hinduistů, buddhistů, muslimů a Židů. Na pozvání papeže se události účastnili také experti na náboženství včetně českého kněze a teologa Tomáše Halíka.
 
Celkem je na světě podle nevládních organizací kolem 36 milionů novodobých otroků. Signatáři deklarace chtějí svým podpisem inspirovat duchovní i praktické činy všech lidí dobré vůle bez rozdílu vyznání, tak aby se dařilo otrockou práci mýtit a do roku 2020 zmizela úplně.
Canterburský arcibiskup Welby, který patří k ústředním iniciátorům deklarace, vyzval světové politiky k přijetí efektivnějších zákonů proti všem formám otroctví. Cařihradský patriarcha Bartoloměj, jenž se s papežem sešel minulý víkend, na vatikánském jednání prostřednictvím videozáznamu přirovnal nutnost boje proti otroctví ke snaze zachránit životní prostředí na Zemi, neboť podle něj jde o dvě strany téže mince.
 
Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, Články

Zobrazit vše Zobrazit vybrané

Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay