Na světě je 771 milioónů negramotných

Vydání: 2006/2 Mladí lidé - naděje budoucnosti?, 9.1.2006, Autor: Kateřina Beščecová

Pro nás, Evropany, kteří s naprostou samozřejmostí odmalička chodíme do školy (a občas možná i neradi), mohou být údaje UNESCA o negramotnosti ve světě šokující. V současné době totiž neumí číst a psát zhruba 771 miliónů lidí.

Největší podíl je v jihozápadní Asii, rovníkové Africe a arabských zemích. V některých oblastech má podle informací UNESCO přístup k psanému slovu pouze 30 procent obyvatel. V Burkině Faso umí číst a psát každý osmý obyvatel, v Nigérii každý sedmý. Generální ředitel UNESCO Koichiro Matsuura vyzývá vlády a mezinárodní sponzory k silnějšímu boji proti analfabetismu. Podle něj je jednoznačné, že schopnost číst a psát zlepšuje životní situaci lidí.

POSTIŽENÉ JSOU PŘEDEVŠÍM ŽENY

Podle studie, kterou prováděl pro UNESCO tým nezávislých odborníků, jsou dva ze tří analfabetů ženy. I přes to, že v současnosti přibylo dívek ve školních lavicích, nenaplní až 86 států závazek dosáhnout do roku 2015 rovnováhy ve vzdělávání chlapců a dívek. Od roku 1970 boj s analfabetismem sice pokročil, ale v posledních patnácti letech se výrazně zpomalil. Kdyby se tak nestalo, umělo by v roce 2015 číst a psát téměř 86 procent dospělého obyvatelstva planety. V současnosti toto umění ovládá 82 procent. Zpráva navíc varuje, že ve 23 zemích světa ubývá školáků v základních školách. V rovníkové Africe, na jihu a západě Asie ze zhruba 100 miliónů dětí školního věku přibližně 70 procent do žádné školy nechodí.

PODPORA VZDĚLÁVACÍCH PROGRAMŮ

Mezi nejvíce podporované patří vzdělávací programy pro mladistvé a dospělé. K tomu patří i lepší ohodnocení učitelů, kteří v těchto oblastech dostávají často jen čtvrtinu až polovinu platu učitele běžné základní školy.

Česká katolická charita podporuje školní vzdělávání dětí především prostřednictvím projektů Adopce na dálku® (celkem v těchto projektech pomáhá 16 500 dětem) - v některých zemích je tato podpora zaměřena přímo na školní poplatky, pomůcky, uniformu, jinde je rozšířena o mimoškolní aktivity nebo je zaměřena i na celkovou podporu rodiny, bez níž by si rodiče nemohli dovolit poslat dítě do školy. Jeden z charitních projektů v Ugandě se zaměřuje přímo na vybavení školní knihovny. Podrobnější informace naleznete na www.charita.cz.

Společnost Člověk v tísni zase vybudovala již tři školy v Etiopii (kde jsou negramotné 3/4 obyvatel), a to z peněz drobných dárců a z prostředků české vlády pro rozvojovou spolupráci. Nyní ve spolupráci s Junákem - svazem skautů a skautek ČR sbírá prostředky na další budovu. Více také na www.clovekvtisni.cz.

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zahraniční, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 22 30. května – 5. června 2023

Za pár dnů z nich budou kněží

Pán Bůh povolává ke kněžství rázně a náhle, jindy tiše a pomaličku, ale vždy ponechává svobodu odpovědět. O povolání i kněžských vyhlídkách jsme hovořili se…

celý článek


Požehnání za volant i řídítka

Prázdniny se blíží. Boží ochranu na cesty vyprošují a ke vzájemné ohleduplnosti vybízejí kněží a jáhni při žehnání řidičům a jejich automobilů, motorek i dalších…

celý článek


Na kole do Polska či Bavorska

Prázdniny se blíží. Boží ochranu na cesty vyprošují a ke vzájemné ohleduplnosti vybízejí kněží a jáhni při žehnání řidičům a jejich automobilů, motorek i dalších…

celý článek


Ať objeví, že se mají rádi

„Mami, ségra je zlá, už si s ní nikdy nebudu hrát. – Tati, ten brácha otravuje, furt za mnou leze, udělej s tím něco.“ Vztahy mezi sourozenci dávají rodičům někdy…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay