Na půlnoční do Jeruzaléma

Vydání: 2014/51 Vánoce jako čas zrození, 16.12.2014, Autor: Veronika Bezděková

Mám to štěstí, že mohu strávit letošní Vánoce v Jeruzalémě. Ke Svaté zemi, konkrétně k Betlému, se o Vánocích tradičně soustředuje pozornost všech křesťanů na celém světě.
 
 
Rodina Mitry spolu s P. Michelem Shawkym. Snímek Veronika Bezděková
 
Jeruzalém se během prosince pomaličku ponořuje do vánoční atmosféry. Po svátku sv. Barbory palestinští křesťané začínají s úklidem a vánoční výzdobou svých domovů, ve většině domácností už je vánoční stromek. Také skauti pečlivě připravují své vystoupení, které bude doprovázet oficiální průvod v nedalekém Betlémě. Na hlavních ulicích křesťanské části Starého Města v Jeruzalémě můžeme vidět obchůdky nabízející vánoční zboží – ať už jde o umělé vánoční stromky, ozdoby nebo také figurky Santa Klause. Ano, dětem v Palestině totiž dárky nenosí Ježíšek, ale Papa Noël neboli Santa Klaus.
 
I skoro šestiletá Donatella mi prozradila, že se těší na vánoční besídku, protože doufá, že se tam jako každý rok objeví Papa Noël s dárky. Malá Donatella Mitry žije se svými třemi sourozenci a oběma rodiči ve skromném domku, který jim stejně jako dalším 400 rodinám bezplatně propůjčuje františkánská komunita Custodia Terra Sancta ve snaze pomoci těm nejchudším. Dívčini rodiče pracují v jednom z obchodů se suvenýry. Rodinu silně věřících palestinských křesťanů jsem navštívila s františkánským bratrem a knězem z katolické jeruzalémské farnosti P. Michelem Shawkym. Návštěva ve mně zanechala i přes jazykovou bariéru arabštiny hluboký dojem. Rodina působila tak přátelsky a pohostinně, že jsem se tam cítila jako doma. Děti spontánně tancovaly kolem vánočního stromku a zpívaly vánoční koledy, samozřejmě v arabštině, ale i v angličtině. Pro tyto děti Vánoce neznamenají jen dárky jako pro většinu evropských dětí, od malička jsou vedeny k tomu, aby pochopily pravý smysl Vánoc. Malá Donatella přiběhla s dětskou ilustrovanou Biblí a nadšeně mi ukazovala obrázek jesliček v Betlémě.
 
NA PŮLNOČNÍ JEN SE VSTUPENKOU
 
Na rozdíl od nás není v Palestině zvykem péct vánoční cukroví, ale Jovita Mitry nám nabídla čokoládové bonbony s obrázkem Santa Klause. Na Štědrý den se celá rodina vypraví k babičce a dědečkovi do Betléma na tradiční vánoční oslavy na náměstí. Žádná slavnostní večeře se nechystá, jako každý rok se u nich bude servírovat magluba – arabský pokrm z rýže, masa a zeleniny. Jako dezert vánoční koláč z ořechů a sušeného ovoce, tradiční baklava nebo zázvorové sušenky a samozřejmě čokoládové bonbony. Po večeři rodina hraje bingo.
 
Hlavní pozornost je však směřována k oslavám narození Spasitele. Rodina se společně modlí a zpívá koledy. Paradoxem je, že tradiční půlnoční mše v kostele sv. Kateřiny v Betlémě se zúčastnit nemohou, protože na bohoslužbu nemají vstupenku. Některým se podaří tuto mši navštívit jen několikrát za život. Každá farnost totiž obdrží pouze několik vstupenek, a každý rok tak vybírá rodiny, které mohou být přítomny uvnitř chrámu. Ostatní sledují bohoslužbu na obrazovkách před kostelem, případně v přímém přenosu v televizi. Bratr Michel k tomu dodává, že většina velkých slavností, ať už jsou to Vánoce nebo Velikonoce, je kvůli bezpečnosti striktně omezena. To jsem ostatně měla možnost zažít letos na Bílou sobotu, kdy v chrámu Božího hrobu bylo přítomno dvě stě izraelských vojáků se samopaly a dovnitř nebyl vpuštěn nikdo, kdo by nepřišel v oficiálním procesí z Custodie Terra Sancta.
 
Na druhé straně P. Shawky tvrdí, že rodiny stejně raději přicházejí do svých farních kostelů, protože „velké“ bohoslužby jsou slaveny v oficiálním jazyce církve, tedy v latině, jíž mladší ročníky nerozumějí. Na Boží hod vánoční se celá rodina, včetně babičky a dědečka, přesune zpátky do Jeruzaléma, což je velmi vzácný okamžik, neboť Arabové žijící na Západním břehu Jordánu mají přístup do tohoto města zakázaný – s jedinou výjimkou Vánoc a Velikonoc, kdy si mohou zažádat o speciální povolení pro vstup na území státu Izrael.
 
KLID ALESPOŇ NA CHVÍLI
 
Podle místních však ani současná napjatá situace mezi Židy a Araby, případně mezi muslimy a křesťany, nemůže oslavy Vánoc ohrozit. Vánoce totiž znamenají opětovný a všemi tolik vítaný příliv turistů, z něhož profituje celá země. Na mou otázku, jestli se rodina ve svém městě cítí bezpečně a co by si přála do budoucna, se mi od paní Mitry dostalo mrazivé odpovědi: „Nemyslím si, že je tady pro nás nějaká budoucnost. Bojím se o své děti, život tady je tak těžký, jsme pod neustálým tlakem. Chtěla bych normálně žít v klidu s Izraelem, ale myslím si, že zatím to není možné.“
 
Nejstarší dcera Maria to chtěla zmírnit slovy: „Jsou přece Vánoce. A to musí být všichni šťastní a cítit se bezpečně, ať se kolem nás děje, co se děje. Narodil se Ježíš a my se musíme radovat.“ Při těchto slovech malý Jovani utíká do dětského pokoje a přináší mi ukázat své malinké jesličky. A tak si přejme, ať aspoň na krátký čas vládne ve Svaté, nepokoji zmítané zemi mír a klid. Vždyť za pár dní bude celým světem znít ona krásná píseň, která poprvé zněla právě v Betlémě: Gloria in excelsis Deo.

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Zahraniční, Zpravodajství

Diskuse

Israelské vojáky bych vítal, bez nich Michal 16.12.2014 18:30

Zobrazit vše Zobrazit vybrané

Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 26 21. – 27. června 2022

Do služby se chystá 11 novokněží

Od soboty je brněnská diecéze bohatší o tři kněze a jednoho jáhna. Tento víkend následují kněžská svěcení v Olomouci a Českých Budějovicích. Další bude 2. července…

celý článek


Rodinný poklad církve

V lednu letošního roku papež František jmenoval učitelem církve Ireneje z Lyonu. Hlavní přínos tohoto světce z 2. století podle příslušného dekretu spočíval v tom,…

celý článek


I přes bouřky zažíváme milost

Poslední květnový den si želivská kanonie premonstrátů zvolila nového opata. Stal se jím čtyřicetiletý P. TADEÁŠ RÓBERT SPIŠÁK OPraem.

celý článek


Vysoká inflace jako mor společnosti

Inflace se po dlouhé době vynořila z temnot, kam ji svět v osmdesátých a Česko v devadesátých letech zahnaly, a ztěžuje nám zase život.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay