Na mši svatou do národní kulturní památky

Vydání: 2008/23 Osobnost kněze a šejka Aloise Musila, 3.6.2008

V České republice bylo nedávno vyhlášeno 29 nových národních kulturních památek. Téměř polovina z nich jsou vzácné kostely či kláštery. Nabízíme proto jejich přehled s nabídkou nedělních bohoslužeb, které můžete navštívit během svých prázdninových cest.

1. Kostel sv. Vavřince a Zdislavy v Jablonném v Podještědí

Chrám s bohatou vnitřní výzdobou byl postaven v roce 1699 nad hrobem dnes již svaté Zdislavy. Projekt byl svěřen významnému vídeňskému architektovi Johannu Lucasovi von Hildebrandt. Jedná se o přední stavbu barokního stavitelství ve střední Evropě. V Jablonném žije komunita dominikánů. Nedělní bohoslužby v 9.30 a v 11 hodin. Více na www.zdislava.cz.

2. Poutní kostel Jména Panny Marie ve Křtinách
Chrám v současné podobě vznikl po roce 1713. Poutní kostel Jména Panny Marie byl projektovaný Janem Blažejem Santini- -Aichelem, stejně jako letní premonstrátská rezidence. Dnešní podoba poutního místa představuje jeden z nejvýraznějších barokních areálů tohoto typu na Moravě. Nedělní bohoslužby v 7.30, 9 a 10.30 hodin. Více informací na www.krtiny.katolik.cz.

3. Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích
Kostel byl postaven podle plánů Kiliána Ignáce Dienzenhofera z roku 1729. Na jeho realizaci se podíleli stavitelé Prée, Lurago a Hafenecker. Kostel patří k vynikajícím stavbám pozdního baroka v Čechách a je působivou dominantou celého města. Nedělní bohoslužba v 8.30 hodin. Virtuální prohlídka na http://janoch.borec.cz/Prestice/kostel_prestice.html.

4. Klášter premonstrátů v Milevsku
Založen v roce 1184 na místě starších sakrálních objektů. Románská bazilika Navštívení Panny Marie a zejména starší kostel sv. Jiljí patří k nejvýznamnějším stavbám poslední čtvrtiny 12. století. Kromě toho byl klášter od samého počátku velice významným duchovním centrem. Nedělní bohoslužba v 8 hodin. Více informací na www.klastermilevsko.cz a v KT na straně 9.

5. Kostel sv. Jakuba v Jakubu u Kutné Hory
Románský kostel sv. Jakuba z roku 1165 patří k nejvýznamnějším památkám českého a moravského stavitelství 12. století. Jde o klasický typ panského kostela se zachovanou vnější sochařskou výzdobou s unikátními figurálními plastikami, která nemá v Česku obdoby. Kostel je přístupný veřejnosti, průvodce bydlí v místě. Více informací na www.sedlec.info.

6. Poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Velehradě
Původně rozsáhlý cisterciácký klášter. Raně barokní přestavba je datována léty 1629–1635. Dnešní podoba kostela je z přelomu 17. a 18. století. Velehrad patří k nejvýznamnějším poutním místům na Moravě. Jeho historie je spojována s příchodem slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Nedělní bohoslužby v 7.30, v 10 a v 15 hodin. Více informací na www.maticevelehradska.cz.

7. Kostel sv. Mikuláše ve Vinci
Pozdně románský kostel z druhé poloviny 12. století s bohatou výzdobou v exteriéru i interiéru. Jeho současná podoba pochází z doby kolem roku 1240. Je to nejvýznamnější představitel tzv. vinecké skupiny pěti románských venkovských kostelů patřících k nejlepším v Čechách a na Moravě. Mše svatá každou poslední neděli v měsíci v 15 hodin. Více informací na www.farnost-mb.cz.

8. Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Polné
Na místě kostela z počátku 13. století byla v roce 1700 zahájena stavba nového barokního chrámu podle plánů architekta Dominika D. Angeli. Výzdoba interiérů je dílem florentských štukatérů a malířů. Kostel Nanebevzetí Panny Marie je jednou z nejvýznamnějších staveb vzniklých mimo okruh předních zemských architektů. Nedělní bohoslužby v 8.15 a v 18.30 hodin. Více informací na www.mesto-polna.cz.

9. Klášter premonstrátů Teplá
Tepelský klášterní kostel, vysvěcený v roce 1232, je prvním halovým trojlodím v Čechách a představuje významný doklad přechodu od románského slohu ke slohu raně gotickému. Klášter prošel zásadní barokní přestavbou na přelomu 17. a 18. století a dalšími úpravami v 19. století. Nedělní mše svatá v klášterním kostele v 10 hodin. Více informací na www.klastertepla.cz.

10. Hřbitovní kostel Panny Marie v Broumově
Dřevěný kostel patrně postavený, podle údajů břevnovského kláštera, v roce 1177. Jeho dnešní podoba je z doby po požáru v roce 1449. Vchody jsou osazeny gotickými portálky, uvnitř trámový strop s částečně dochovanou původní ornamentální a zoomorfní polychromií z poloviny 15. století. Nejstarší autenticky dochovaný dřevěný kostel je výjimečnou ukázkou lidové architektury. Více informací na www.broumovsko.cz.

11. Kostel sv. Floriána v Krásném Březně
Původně zámecká kaple postavená v letech 1601–1603 Hansem Bogem z Pirny. Kostel představuje jedinečně autenticky dochovanou stavbu tzv. saské renesance, jejímiž donátory byli příslušníci šlechty luterského vyznání a jejichž vztah k víře se projevil i v architektonické podobě stavby. Význam této stavby z hlediska vývoje výtvarného umění přesahuje území České republiky. Bohoslužba s nedělní platností je zde každou sobotu v 16 hodin. Více informací na www.farnoststrekov.estranky.cz.

12. Kostel sv. Jakuba Většího v Jihlavě
Raně gotická stavba byla založena současně s městem ve 40. letech 13. století, dostavována byla postupně do závěru 14. století. Vynikající monumentální gotická stavba s přistavěnou barokní kaplí Panny Marie Bolestné představuje architektonické dílo středoevropského významu. Nedělní bohoslužby se zde momentálně kvůli rekonstrukci nekonají. Více informací na www.svjakub.cz.
Strana vznikla ve spolupráci s Ministerstvem kultury ČR Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 32 2. – 8. srpna 2022

Papež na cestách uzdravení a smíření

Přání, „aby se zasévala naděje pro domorodé i nedomorodé obyvatelstvo, které chce žít v bratrství“, vyslovil papež při návratu z Kanady. Při své 37. zahraniční…

celý článek


Poutníci na jedné lodi s biskupem

Společnou plavbu po Baťově kanálu absolvovali minulou středu účastníci 16. ročníku Pouti za umělce.

celý článek


Pár vteřin, které zachrání pokoj v rodině

Taková trpělivost! Znamená to něčí utrpení, nebo kopec klidu a míru? A můžeme si uhlídat, aby její míra nepřetekla? Hovořili jsme o tom s vedoucí Křesťanského terapeutického…

celý článek


Podezřívali nás, že jsme špioni

Útěk před komunisty, vojenská služba v USA, kněžství, profesorská kariéra, duchovní služba americkým vojákům a její zakládání v jedenácti postkomunistických zemích.…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay