Na Moravě vzniknou nové církevní školky

Vydání: 2010/11 Politické procesy 50. let, 10.3.2010, Autor: Zita Chalupová

V olomoucké arcidiecézi dosud existuje jen jediná církevní mateřská školka – v Prostějově. Ale protože je míst ve školkách obecně málo, a navíc se rodiče s dotazy na školku obracejí stále častěji i na církev, rozhodlo se Arcibiskupství olomoucké, že na svém území založí rovnou tři.

Cílem tohoto počinu je, aby dítě v předškolním věku, kdy je velmi vnímavé a vytváří si hodnotový systém, vyrůstalo v přirozeně křesťanském prostředí – tvrdí Zdislava Vyvozilová z centra pro školy při Arcibiskupství olomouckém. Podle ní je důležité, aby se dítě s hodnotami a přístupem, který zažívá v rodině, setkávalo i mimo domov. „Na ministerstvu školství máme podány dvě žádosti o zapsání do registru škol a školských zařízení. Jedná se o církevní mateřskou školu v Přerově a mateřskou školu sv. Josefa v Kojetíně. Připravujeme také školku v Olomouci, ale bohužel jsme zmeškali termín podání žádosti. Usilujeme tedy s pomocí olomouckého magistrátu o podání žádosti v mimořádném termínu,“ vysvětluje Zdislava Vyvozilová. Všechny tři školky by měly začít fungovat letos v září.

PĚTADVACET, ANEBO PADESÁT?

Církevní mateřská škola v Olomouci ponese název Ovečka, měla by najít prostory v centru města – na třídě 1. máje – a navštěvovat ji bude moci padesát dětí. V Přerově se váhá mezi pětadvaceti a padesáti dětmi, v Kojetíně to bude pětadvacet míst. Výběrová řízení na místo ředitelky jsou v Přerově a Kojetíně už uzavřená, zatímco v Olomouci bude teprve vyhlášeno. Mateřská škola není ovšem jen budova a paní ředitelka. Prostory je nutné také vhodně vybavit – nábytkem, nádobím, lůžkovinami, hračkami. „Arcibiskupství přispěje velkou částkou na rekonstrukci vybrané olomoucké budovy, město slíbilo zase příspěvek na vybavení. Od několika sponzorů máme už i nějaké hračky, ale rádi přijmeme další,“ uvádí Zdislava Vyvozilová s tím, že školné (příspěvek rodičů na provoz školky, který se má odvozovat od skutečných nákladů na provoz) bude odpovídat částce obvyklé v centru města.V Kojetíně se momentálně dokončuje schvalování projektu a připravují se nezbytné úpravy prostor. „S nápadem založit zde církevní školku za mnou přišly před rokem maminky z města a okolí,“ říká místní farář P. Pavel Ryšavý a zdůrazňuje, že mezi iniciátorkami byly i ženy, které nechodí do kostela: „Navzdory negativnímu obrazu církve v médiích mají důvěru v to, že zde najdou lepší, rodinnější prostředí.“ To potvrzují i slova Heleny Pompové, jedné z maminek, které uvažují o tom, že do školky své děti umístí. „Chtěla bych, aby má dcerka dostala křesťanské základy,“ říká. Běžné školy podle ní mohou dětem předávat i špatné vzory.

ŠKOLKA V KLÁŠTEŘE

„K záměru zřídit v Kojetíně církevní školku se kladně vyjádřilo i město,“ tvrdí místní farář. Zájem o místa v předškolních zařízeních je totiž v důsledku nedávného „baby boomu“ vyšší než jejich současná kapacita. O vzdálenější budoucnost školky se P. Ryšavý nebojí: „Věřím, že se nám teď, když je míst nedostatek, podaří získat dobrou pověst a rodiče budou pak církevní školku vyhledávat kvůli jejímu kvalitnímu přístupu.“ Církevní mateřská škola nebude v Kojetíně žádnou novinkou, neboť zde podobné zařízení fungovalo už před sto lety – a dokonce v témže domě, v bývalém klášteře Milosrdných sester sv. Kříže. Sestry však musely po nástupu komunistického režimu z Kojetína odejít, budova pak sloužila jako sídlo okresního úřadu a po územní reformě v roce 1960 jako internát. „V roce 2001 byl dům předán zpět do majetku nadačního fondu spravovaného farností a bylo třeba pro něho najít využití,“ vzpomíná kojetínský farář. V přízemí nakonec místní Charita zřídila stacionář pro seniory, ale patro nikdy trvale využíváno nebylo a slouží jen pro příležitostné farní akce.

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 27-28 28. června – 11. července 2022

Z Ukrajiny až na Velehrad

Manželé Lili a Oleksij Ostapčukovi jsou absolventi Kyjevské národní univerzity kultury a umění. Oba vystudovali hru na damburu, což je typický ukrajinský hudební nástroj.

celý článek


Brněnské Výstaviště opět ožije konferencí

Po dvouleté pauze způsobené pandemií se na brněnské výstaviště vrací Katolická charismatická konference.

celý článek


Chci nabourat mýtus rudé Karviné

Dny teď tráví v archivech a s pamětníky. KARIN LEDNICKÁ se při přípravě závěrečné části svého knižního díla Šikmý kostel noří do dějin Karvinska v 50. letech.…

celý článek


Překonali jste krizi v manželství? Napište nám o tom

Sesbírat příběhy manželských zkušeností se vztahovým karambolem, které se podařilo překonat, by chtěl dlouholetý průvodce snoubenců a autor příprav na manželství,…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay