Na mariánskou pouť s rodinou

Vydání: 2019/33 Papež: Oživme sílu Evropy, 13.8.2019, Autor: Tomáš Kutil

Tento týden je slavnost Nanebevzetí Panny Marie. V řadě farností se proto o víkendu konají poutní mše svaté. Na pouť lze ale vyrazit i soukromě jako rodina.


Ty, ženo plná milosti, ba milostí přetékající, z hojnosti tvé milosti se osvěžuje a posiluje celé tvorstvo. Snímek Jozef Sedmák


Pro sourozence Brožovy je už letní rodinná pouť tradicí. Pravidelně se spolu vydávají do polských Vambeřic, které leží nedaleko jejich rodného Červeného Kostelce. A přimlouvají se za farníky. Všichni čtyři bratři jsou totiž kněžími, putují s nimi ale i jejich rodné sestry a děti sester. Nejraději se na cestu vydávají právě ve dnech kolem Nanebevzetí Panny Marie.

Letos vyrazili už minulý týden. „Šlo nás i s dětmi celkem 15 a bylo to moc pěkné,“ popisuje P. Prokop Brož. Pouť je pro ně poděkováním Bohu za to, co obdrželi uplynulý rok, a zároveň i prosbou o pomoc do roku následujícího. „Také jsme si s bratry uvědomili, že za naše poslání v církvi a farnosti nám svěřené se musíme přimlouvat. Pouť je výbornou příležitostí,“ připojuje. Během cesty zpívají a modlí se růženec. Když procházejí územím, které bývalo německé, modlí se německy, na polském území zase polsky. „Děti se díky tomu naučí modlitby i v jiných jazycích, bratr Vojtěch to s nimi trénuje předem,“ doplňuje bývalý děkan pražské teologické fakulty. Ve Vambeřicích pak společně prožívají mši svatou. „Už nás tu znají a těší se, až přijdeme. Je to milé. Také vždy nechávají pozdravovat naši maminku,“ uzavírá Prokop Brož.

Na velkou slavnost se připravují v Kyjově. V neděli 18. srpna tam biskup Josef Nuzík v rámci hlavní mariánské poutě požehná zrestaurovanou sošku gotické madony. Umělecké dílo, které od roku 1500 postupně zdobilo dva místní kostely, se do města vrátilo po desetiletích, kdy bylo uloženo v depozitářích. Na soše Panny Marie Kyjovské, držící v jedné ruce Ježíška a ve druhé hrozen, pracovali restaurátoři poslední tři roky. „Je to návrat části místní duchovní tradice, kdy si uvědomujeme, že před tuto madonu přinášelo mnoho generací našich předků své díky, ale i prosby, starosti a bolesti,“ uvedl kyjovský farář P. Vladimír Mrázek.

Podobnou slavnost prožijí věřící v Cholině. Poutní mši tam 18. srpna spojí s korunováním milostné sochy Panny Marie s Ježíškem. Hlavním celebrantem bude arcibiskup Jan Graubner. Zřejmě vůbec první korunovace se v neděli dočká i starobylá soška Panny Marie v Raspenavě v litoměřické diecézi. Poutníci ji uvidí v novém lesku, protože také prošla renovací.

TOMÁŠ KUTIL
 

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Domácí, Zpravodajství



Aktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay