Na Lidice vzpomínali ve Vatikánu

Vydání: 2017/23 Na Lidice vzpomínali ve Vatikánu, 6.6.2017

Papež František požehnal minulou středu na Svatopetrském náměstí obraz Panny Marie Lidické a setkal se s Veronikou Rýmonovou, která přežila lidickou tragédii. Pozdravil také všechny, kdo do Věčného města dorazili v rámci dalších akcí u příležitosti 75. výročí vypálení Lidic.


Obraz Panny Marie Lidické uložil kardinál Duka ve svém titulárním chrámu. Snímek Ondřej Mléčka

„Srdečně zdravím věřící z České republiky, zejména účastníky národní pouti vedené pražským arcibiskupem, kardinálem Dominikem Dukou,“ pronesl papež při generální audienci. „Drazí přátelé, utíkejte se s důvěrou k přímluvě Nejsvětější Panny, kterou uctíváte v obraze Lidické Madony. Ať vám pomáhá být odvážnými svědky Kristova Vzkříšení i v obtížných chvílích či zkouškách. Všem vám uděluji své požehnání.“

Iniciativa ke vzniku obrazu Panny Marie Lidické vzešla z okruhu Českého velkopřevorství Vojenského a špitálního řádu sv. Lazara Jeruzalémského. Jeho členové oslovili výtvarníka Zdirada Čecha, který jej vytvořil. Namísto na svého Syna však hledí Maria se smutkem na prázdné bílé plátno v rukou (snímek na str. 7). Jak vysvětluje Zdirad Čech, v Lidicích se mluví o 173 zastřelených mužích. „Avšak nemluví se o tom, že když rabovali kostel, rozdupali Tělo Páně, tedy zopakovali Golgotu. Byl tam tedy 174. zabitý,“ vysvětluje umělec.

„Jeho obraz je moderní variací na palladium země české. Madona bez dítěte také připomíná velký počet zavražděných dětí v Lidicích a je pro nás symbolem utrpení, který spojuje naši historii, ale i naše obyvatele s utrpením Ježíše Krista. Současně je obraz vzpomínkou na P. Josefa Štemberku, lidického kněze, který dokázal odmítnout milost s tím, že jeho místo je tam, kde budou zastřeleni lidičtí muži,“ připomněl kardinál Dominik Duka.

Příklad lidického kněze vyzdvihla i Veronika Rýmonová: „Mám jeho fotku a cením si jej jako člověka, který nepřemýšlel o tom, že by využil možnosti odejít, kterou mu nabídli.“

Za dětské oběti válek

Požehnání obrazu Svatým otcem pak odstartovalo další akce při příležitosti výročí vyhlazení Lidic, které připadá na 10. června. Minulou středu večer v bazilice svatého Kříže Jeruzalémského sloužil vatikánský státní sekretář Pietro Parolin společně s kardinálem Dominikem Dukou, královéhradeckým biskupem Janem Vokálem a prelátem Suverénního řádu maltézských rytířů Jeanem Laffittem mši svatou za dětské oběti válek.

Na následující Mezinárodní den dětí se v sídle maltézských rytířů v Římě uskutečnila mezinárodní konference o dětských obětech válek za účasti zástupců Vatikánu, UNICEF, EU či Rady Evropy.

„Od Lidic uplynulo 75 let a všimněme si, kolik dětských obětí se v dnešní době objevuje,“ uvedl ke konání konference kardinál Duka. „Téma obrany dětských obětí válek, násilí, jejich vykořisťování a zneužívání je vlastně už téma biblické – vzpomeňme oběti nevinných betlémských dětí – a je aktuální až do dnešní doby, kdy si můžeme připomenout dětské oběti teroristických útoků, ať už v ruském Beslanu, v Africe, Indii nebo v posledních týdnech v anglickém Manchesteru či brutální útok na děti koptských křesťanů v nedávných dnech,“ zdůraznil v úvodu kardinál Dominik Duka.

Podle představeného maltézského řádu Dominiqua de la Rochefoucauld-Montbela bylo jedním z cílů konference vytvoření spolupráce v boji proti porušování práv dětí a zvýšení povědomí o tomto problému. „Nejslabší lidé se vždy stávají prvními oběťmi,“ řekl představený řádu s tím, že od druhé světové války se tak stalo v již 254 ozbrojených konfliktech.

Aby to nebyla marná oběť

Se svým svědectvím vystoupila i Veronika Rýmonová, která jako dítě přežila lidickou tragédii. „To, že tu dnes stojím, je důkazem, že ani po pětasedmdesáti letech vám nejsou lhostejné osudy obyvatel malé vesnice ve středu Evropy. Přála bych si, aby naše osudy byly ponaučením i varováním pro další generace. Aby těch 340 nevinných lidských životů, z nichž bylo 88 dětských, nebylo marnou obětí,“ řekla Veronika Rýmonová.

Zástupkyně Svatého stolce Christine Jeangeyová pak představila aktivity katolické církve v pomoci ohroženým dětem. Upozornila také na problematiku dětského terorismu, dětí zasažených válkou nebo těch nejmenších, kterým bylo upřeno právo na narození. Papež František a Svatý stolec podle ní neustále vyzývají k diplomatickému řešení světových konfliktů a dialogu.

Připomínku výročí lidické tragédie uzavřela v Římě čtvrteční mše svatá v kostele sv. Marcelina a Petra, titulárním chrámu kardinála Dominika Duky, který obraz Panny Marie Lidické natrvalo umístil ve zdejším presbytáři.

(cirkev.cz, len, mach)
 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, ČlánkyAktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay