Muzeum nabízí nové exponáty i hru

Vydání: 2022/33 Nanebevzetí a jeho oslavy, 9.8.2022, Autor: Lenka Fojtíková

Příloha: Diecézní zpravodajství - Brněnská diecéze

Diecézní muzeum v Brně představilo nové exponáty i dětskou publikaci Procházka po poutních místech brněnské diecéze pro nejmenší.


Muzeum představilo také dětskou publikaci po poutních místech, hru i loutky. Snímek Dušan Kadlec / Člověk a Víra

Ve stálé expozici Vita Christi mohou od srpna návštěvníci vidět dva nové unikátní artefakty – dřevěné sochy zobrazující Pannu Marii jako Matku Boží. V bezprostřední blízkosti gotického deskového obrazu Madony z Veveří jsou nově instalovány dřevěné skulptury Madona z Klobouk a Madona z Předína.

„Socha Madony z Klobouk je nejstarší dochovaná dřevěná skulptura na Moravě. Ještě nedávno byla ozdobou stálé expozice Národní galerie v Praze. Podle historiků umění byla vytvořena po roce 1200 v oblasti Porýní dnes nám neznámým mistrem,“ informoval ředitel Diecézního muzea v Brně Martin Motyčka. Socha Madony z Předína je datovaná po roce 1450 a jde o práci neznámého moravského mistra.

Diecézní muzeum uprostřed prázdnin představilo také novou dětskou komiksovou publikaci s názvem Procházka po poutních místech brněnské diecéze pro nejmenší. Ilustrace nakreslila Veronika Slachová a texty napsaly Kristýna Solaříková a Eliška Jílková. Publikace navazuje na dva úspěšné předchozí díly, které nejen dětem představily areál Petrova a kostely v centru Brna. „Ilustrované postavy dvou průvodců Petra a Miriam zavedou tentokrát děti do vybraných dvanácti poutních míst brněnské diecéze,“ prozradila spoluautorka publikace Kristýna Solaříková. „Vydali jsme ji v nákladu 2 000 kusů a v tuto chvíli je k dostání v Diecézním muzeu. Plánujeme ale distribuci i na poutních místech, která jsou v ní uvedena,“ sdělil ředitel muzea. Bonusem pro malé poutníky je autorsky zpracovaná zábavná stolní hra. Podle ilustrací byla na zakázku vyrobena dvojice loutek, které se pro dětské návštěvníky areálu brněnského Petrova staly jejich průvodci.

LENKA FOJTÍKOVÁ
 

 


 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, ČlánkyAktuální číslo 39 20. – 26. září 2022

Posvátno se nesmí opírat o moc

„Nastala hodina, kdy je třeba se probudit z fanatismu, který znesvěcuje a porušuje každé náboženské vyznání,“ zdůraznil papež před účastníky mezináboženského…

celý článek


První bazilika sv. Ludmily

V pořadí šestnáctou basilikou minor v Česku (v Praze pátou) se v pátek 16. září stal chrám sv. Ludmily v Praze na Vinohradech. Mši svatou spojenou se slavnostním vyhlášením…

celý článek


Papežský almužník na frontové linii

„Upevnit ve víře, dát naději, být nablízku“ – to vedlo papeže Františka, aby už počtvrté vyslal na trpící Ukrajinu svého almužníka kardinála Konrada Krajewského.

celý článek


Jak je důležitý sociální smír

Nadcházející zima patrně bude testem soudržnosti naší společnosti a také toho, jak dokáže řešit konflikty. Uvědomujeme si vůbec, jak je sociální smír důležitý?

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay