Musely jí být odpuštěny mnohé hříchy...

Vydání: 2016/24 Noc kostelů v tramvaji i při lití zvonu, 7.6.2016, Autor: Klára Marie Stráníková

Příloha: Perspektivy 24

„V tom městě žila jistá žena, byla to hříšnice“ (Lk 7,37). Co to bylo za hříchy? Šířila pomluvy, byla namyšlená a prospěchářská? Neplnila si náboženské povinnosti? Byla lakomá či neférová, nebo dokonce lhala či kradla? V tom to asi nebylo. Byla to nevěstka! Všichni to přece víme!


Repro KT

Je to už víc než deset let, co jsem dostala (a o dva roky později pochopila a přijala) Boží pozvání k pomoci ženám živícím se prostitucí. Mezi lidmi se to většinou setkává s pochopením a účastí, avšak ke svému velkému překvapení jsem u některých katolíků zakusila i určitý odstup, ba despekt. Jak že to stojí v nedělním úryvku z Lukášova evangelia o tom, co si pomyslel Ježíšův hostitel, zbožný farizeus Šimon?

Naslouchat jejich příběhům

Když se Ježíš setkával s „celníky a hříšníky“, zanechal nám výmluvné poselství. Že by za ním chodili do zpovědnice? Někteří sice sami přicházeli a dostávalo se jim odpuštění. Evangelia nám ale vyprávějí také o tom, že s nimi – stoloval. A jistě mezi ně nepřicházel navoněný a s kravatou (i když takový určitě dokázal být, když to bylo třeba...), nikoho nemoralizoval, ale přinášel poselství o milosrdné Boží lásce – tam, kde ti patrně nepříliš uhlazení muži sedávali, popíjeli a debatovali.

Na rozdíl od Ježíše to asi máme v tomto směru méně náročné. U žádné z žen, které navštěvujeme v nočních klubech nebo na ulicích, se nesetkáváme s náznaky hrubosti. Naše otázka „Co se stalo, že jste tady?“ zpravidla otevře stavidla vyprávění a někdy i slzám. A my nasloucháme nešťastným příběhům o zklamáních z partnera, který je zanechal samotné s dětmi a s břemenem dluhů, jež se snaží prostitucí umořit, o závažných nemocech v rodině a s nimi spojeným vydáním a někdy taky tušíme, že je zde někdo, kdo z nich profituje a k prostituci je nutí. Nemluvě o tom, že nejednu z těch nešťastnic někdo podvedl a ona se stala obětí obchodu se ženami.

A slyšíme také o tom, jak počítají týdny a měsíce, kdy s prostitucí budou moci skončit, jak je to „strašné na psychiku“, jak ztrácejí vlastní identitu, jak to, co prožívají, bolestně a mnohdy nevratně poznamenává jejich důvěru k mužům (především kvůli nevěrnostem klientů nightclubů jejich manželkám a partnerkám). A jak to, s čím se zde setkávají, ponižuje jejich ženskou důstojnost.

Existuje nějaké východisko?

Mnohé z nich se po náročné noci časně ráno vracejí domů, nachystají dětem snídani, vypraví je do školky či do školy, na pár hodin usnou, aby pak zase rychle vstaly, daly do pořádku domácnost a do večera se věnovaly dětem. V podobné situaci jsou i ženy, které čeká pracovní den v regulérním zaměstnání...

Je z toho nějaká cesta ven? Přinášíme letáčky s řadou praktických kontaktů a odkazů, což snad někdy může pomoci, avšak nejžádanější je právě ono naslouchání, přijetí a pochopení. To je to, co nás, jak věřím, chtěl Ježíš naučit, když přicházel mezi „celníky a hříšníky“. Jak silné jsou to momenty, když se ony ženy láskyplně podívají na darovanou medailku Panny Marie, nebo jak se – jak mi říkávají kolegyně z charity – promění jejich tvář ve chvíli, kdy přijímají křížek na čelo. S terénní skupinou křesťanek z protestantských církví nabízíme navíc především modlitbu. Jsou to nepředstavitelné chvíle Boží přítomnosti v hluku zakouřených „nevěstinců“. A při loučení slyšíme prosbu, abychom zase brzy přišly.

A proto věřím, že ta žena z evangelia byla nevěstkou. „Muselo jí být odpuštěno mnoho hříchů...“ (protože si uvědomuje, že ačkoliv je prostituce krokem v nouzi, který by si jinak nikdy dobrovolně nevybrala, je to něco, co ji špiní, a proto touží po Božím odpuštění). A že nás předejde do Božího království.

A co my – jsme malí, nebo velcí hříšníci? „Komu se odpouští málo, málo miluje“ (Lk 7,47).

Klára Marie Stráníková, autorka je členkou kongregace Milosrdných sester sv. Kříže. Pracuje jako pastorační referentka a jako terénní pracovnice a instruktorka v pomoci ženám v prostituci a v prevenci obchodování s lidmi.
 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Perspektivy, PřílohyAktuální číslo 4 24. – 30. ledna 2023

Biskupové: Postavme se strachu

Součástí výstavy korunovačních klenotů a lebky sv. Václava ve svatovítské katedrále byla také bohoslužba za vlast. V neděli se jí zúčastnili jak dosluhující prezident,…

celý článek


Varhany hrály komunistům, teď je čeká duchovní hudba

Ostravská katedrální farnost získá varhany, které vznikly v 80. letech pro pražský Palác kultury. Špičkový nástroj sloužil v posledních letech ostravské filharmonii.

celý článek


Videa, která ukazují svět víry

Natáčet videa na portál YouTube není až tak složité, jak si v pandemii vyzkoušelo mnoho farností. Zaujmout širší publikum, to už je něco jiného. Jak se to daří některým…

celý článek


Když chystáme farní ples

S blížícím se postním obdobím začala plesová sezona. Zapojuje se do ní nejedno společenství katolické mládeže, studentů i celých farností. Jak se takový ples připravuje?

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay