Moskva a Řím spolu začaly mluvit

Vydání: 2016/8 Bratře, konečně spolu!, 16.2.2016, Autor: Martin T. Zikmund

Ať už mají pozorovatelé jakýkoli názor na setkání papeže Františka a moskevského patriarchy Kirilla, nikdo nemůže popřít, že je to setkání historické a znamená průlom.


Prolomení dávné nedůvěry. Moskevský patriarcha Kirill a římský biskup František. Snímek ČTK

To je sám o sobě důvod, proč tomu věnujeme tematickou dvoustranu. Nejde totiž o osobní sympatie mezi Františkem a Kirillem, ale o prolomení dávné nedůvěry, kterou ruští pravoslavní k římskému katolicismu chovali. O tom, jak dlouho se setkání moskevského patriarchy s papežem připravovalo, vypovídá osobní svědectví bývalého italského premiéra Montiho, který původně – bylo to ještě za předchozího pontifikátu – usiloval o to, aby se uskutečnilo v Miláně.

Ke sbližování mezi ruským pravoslavím a římským katolicismem přispěl zvláštní měrou zesnulý český teolog a kardinál Tomáš Špidlík SJ, a proto i jeho jméno se v tématu objevuje. Rozhovor s kardinálem Miloslavem Vlkem odkryje mimo jiné důsledky havanského setkání pro vztahy uvnitř pravoslavného světa, přičemž kardinál vyjádřuje naději, že se společné slavení eucharistie mezi katolíky a pravoslavnými uskuteční v dohledné době.

Navzdory všem rozdílům

Rozdíly mezi Františkem a Kirillem přitom jsou až do očí bijící. Téměř sedmdesátiletý patriarcha Kirill (občanským jménem Vladimir Michajlovič Gunďajev) je člověk sice velmi zkušený a zastávající různé funkce, rovněž je však známý svými spornými výroky a postoji. Od roku 1971 zastupoval ruskou pravoslavnou církev ve Světové radě církví v Ženevě, v roce 1984 se stal metropolitou Smolenska a Kaliningradu, později předsedou Oddělení vnějších církevních vztahů moskevského patriarchátu a konečně v roce 2009 patriarchou Moskvy a vší Rusi. Je znám jako obdivovatel Vladimíra Putina, jehož éru dokonce označil za „Boží zázrak“. Spolupráci se státem si ideálně představuje jako „symfonii“. Existuje podezření, že dříve spolupracoval s KGB.

Zatímco František volá často po míru, Kirill nazval ruskou intervenci v Sýrii „svatou válkou“. Také jejich životní styl je odlišný.

I při všech rozdílech ale oba představitelé společnou řeč nalezli, jak o tom svědčí i obsáhlé společné prohlášení.
 

Sdílet článek na: 

Sekce: Téma, Články



Aktuální číslo 38 19. – 25. září 2023

30 let spojují Východ se Západem

V Mnichově se sešli 12.–14. září příznivci, dárci i příjemci pomoci nadace Renovabis. Ta již 30 let podporuje křesťanské projekty ve střední a východní Evropě.…

celý článek


Slovenská mise kardinála Parolina

Státní sekretář kardinál Pietro Parolin – „druhý muž Vatikánu“ navštívil minulý týden Slovensko. Tři dny zde putoval ve stopách papeže Františka přede dvěma lety.

celý článek


Domov a přijetí budou vždy v kurzu

Diecézní centra života mládeže vznikala před třiceti lety s nadšením ze svobody. Zakladatel a první vedoucí centra Vesmír v královéhradecké diecézi Mons. PAVEL ROUSEK…

celý článek


Jak měnit čtvrť k lepšímu?

Pomalými krůčky ke změně k lepšímu, která vytrvá, by se dala charakterizovat myšlenka „komunitní práce“, která vtahuje obyvatele vyloučených lokalit do veřejného…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay