Modlitby za mír

Vydání: 2022/10 Ve jménu Božím, zastavte se!, 1.3.2022

Celá katolická církev v Česku se v neděli modlila za mír na Ukrajině. Při mších se četla tematická liturgická čtení a mešní formulář „V době války nebo rozvratu“. I přímluvy zněly především za Ukrajinu.

Mše svatá za mír na Ukrajině ve svatovítské katedrále v Praze. Snímek Lucie Horníková / Člověk a Víra

Už v pátek se konala ve svatovítské katedrále v Praze mše svatá za mír, při které zaznělo první čtení v ukrajinštině (o bratrovraždě Kaina a Ábela), ve stejném jazyce byla i část zpěvů. Ukrajinská rodina pak přinesla symbolicky obětní dary.

Mši, kterou přenášely Česká televize i TV Noe, předsedal kardinál Dominik Duka. V kázání citoval slova kardinála Stefana Wyszyńského: „Každá nenávist, každá zvednutá pěst proti bratru je prohrou.“ A zdůraznil: „Okupace, válka a násilí na Ukrajině zasadí nezhojitelnou ránu do vztahů národů, jejichž kultura a společné dějiny byly tímto nerozvážným a krutým krokem nelítostně zpřetrhány. Podobné činy ruských vladařů to způsobily vícekrát.“ Svou promluvu kardinál Duka uzavřel slovy kyjevsko-halyčského arcibiskupa Svjatoslava Ševčuka: „Bůh je vždy na straně obětí agrese.“

Stovky lidí se v pátek v podvečer přišly modlit za mír na Ukrajině také do plzeňské katedrály sv. Bartoloměje, kam biskup Tomáš Holub pozval věřící i nevěřící. „Nemá smysl se jen modlit, ale má smysl se i modlit,“ zdůraznil. Při bohoslužbě se četly liturgické texty jak v češtině, tak v ukrajinštině, poté bylo možné v tichosti zapálit svíčku a modlit se jen za zvuku varhanního preludia.

V neděli dopoledne při mši svaté na Petrově brněnský biskup Vojtěch Cikrle zase zdůraznil: „Budeme prosit za Ukrajinu a všechny osoby, které jsou do této nesmyslné války zapletené.“ Dále připomněl, že byly pošlapány a porušeny všechny úmluvy a smlouvy, které udržují mír ve světě, a tím začalo utrpení, nevraživost, napětí a boje. Podle biskupa je třeba pamatovat také na to, že zlo se může projevovat různým způsobem. „Tato situace jako by ukazovala i nám cestu, abychom nepodlehli nenávisti vůči obyčejným lidem v Rusku – tím bychom se přidali ke zlu, které odsuzujeme,“ upozornil v promluvě.

Konala se celá řada dalších modlitebních iniciativ, jiné se chystají. Třeba ve Vizovicích v úterý večer začíná čtyřiadvacetihodinové modlitební bdění spojené s postem a celodenní adoraci plánují na Popeleční středu v Lidečku. „Budeme při ní vyprošovat mír celému světu a hlavně ukrajinskému lidu a také odprošovat Boha za své hříchy, za hříchy jiných a modlit se za obrácení Ruska,“ říká zdejší farář P. Petr Martinka.

Objevují se i výzvy k modlitební „adopci“ ukrajinských vojáků. V Praze u františkánů se pak konají každý den adorace za Ukrajinu a v pondělí tam začaly také nepřetržité modlitby za Ukrajinu (tzv. 24/7). Vytrvat by v nich chtěli až do 6. března, přičemž připojit se může každý.

TOMÁŠ KUTIL, KAREL PUČELÍK a LENKA FOJTÍKOVÁ
 

 


 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, ČlánkyAktuální číslo 27-28 28. června – 11. července 2022

Z Ukrajiny až na Velehrad

Manželé Lili a Oleksij Ostapčukovi jsou absolventi Kyjevské národní univerzity kultury a umění. Oba vystudovali hru na damburu, což je typický ukrajinský hudební nástroj.

celý článek


Brněnské Výstaviště opět ožije konferencí

Po dvouleté pauze způsobené pandemií se na brněnské výstaviště vrací Katolická charismatická konference.

celý článek


Chci nabourat mýtus rudé Karviné

Dny teď tráví v archivech a s pamětníky. KARIN LEDNICKÁ se při přípravě závěrečné části svého knižního díla Šikmý kostel noří do dějin Karvinska v 50. letech.…

celý článek


Překonali jste krizi v manželství? Napište nám o tom

Sesbírat příběhy manželských zkušeností se vztahovým karambolem, které se podařilo překonat, by chtěl dlouholetý průvodce snoubenců a autor příprav na manželství,…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay