Mladí lidé propojují pohraniční farnosti

Vydání: 2020/37 S nunciem na pouti v Hájku, 8.9.2020

Příloha: Diecézní zpravodajství - Ostravsko-opavská diecéze

Slezské Pavlovice ze tří stran obklopuje Polsko. Na samém konci Osoblažského výběžku tak vesnice se dvěma sty obyvateli a kostelem sv. Ondřeje tvoří svůj vlastní výběžek.


Dobrovolníci s místními dětmi. Snímek Markéta Černohorská


Právě zde mezi poli a rybníky začíná pastorační území P. Jana Mazura, které sahá až k 25 km vzdáleným Petrovicím. S propojováním farníků ze sedmi měst a vesnic pomáhá v létě knězi se sídlem v Bohušově už sedmým rokem skupina mladých animátorů. „Čím déle sem jezdíme, tím je naše přátelství s otcem Janem hlubší,“ říká za všechny Kristýna Kaizrová.

Studenti se potkali na Diecézním středisku mládeže ve Staré Vsi nad Ondřejnicí a do Bohušova na tzv. evangelizaci vyrazili poprvé v rámci prázdninové animátorské praxe. „Tehdy jsme hlavně pomáhali s bouráním polorozpadlé farní stodoly a vyklízeli kostelní půdu v Janově,“ vzpomíná každoroční účastnice Markéta Černohorská.

Z pořádání dětského dne nebo účasti na „maratonu“ šesti bohoslužeb za sobotní večer a nedělní dopoledne napříč Osoblažskem se pro účastníky už stala tradice. S modlitbou za město a celý region se mladí lidé pravidelně vracejí do parku u osoblažských bytovek, kde stával farní kostel zdemolovaný po druhé světové válce.

K týdnu strávenému v regionu patří generální úklidy kostelů. Farníci tak symbolicky dostanou týden volna, kdy se o jejich chrámy postará někdo jiný. Po práci bývá čas na návštěvy u místních lidí, kdy se k animátorům přidávají rodiny z okolních obcí. Propojit farníky se podařilo třeba poslední srpnové pondělí na pozvání Jindřichovských při mši svaté a večerním posezení. Mladí lidé pak další den uspořádali farní snídani po ranní mši v Bohušově.

Smyslem bohušovských evangelizací je kromě jiného otevírání farnosti pro všechny bez ohledu na vyznání. Takovou nízkoprahovou akcí je třeba letní kino na bohušovské farní zahradě. Příchozí vítala už od cesty barevná světýlka a stánek s domácím ledovým čajem nebo popcornem. Projekci filmu Nedotknutelní završilo svědectví a noční cesta domů s možností zastavit se v šeru kostela sv. Martina.

ONDŘEJ ELBEL


 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, ČlánkyAktuální číslo 27-28 28. června – 11. července 2022

Z Ukrajiny až na Velehrad

Manželé Lili a Oleksij Ostapčukovi jsou absolventi Kyjevské národní univerzity kultury a umění. Oba vystudovali hru na damburu, což je typický ukrajinský hudební nástroj.

celý článek


Brněnské Výstaviště opět ožije konferencí

Po dvouleté pauze způsobené pandemií se na brněnské výstaviště vrací Katolická charismatická konference.

celý článek


Chci nabourat mýtus rudé Karviné

Dny teď tráví v archivech a s pamětníky. KARIN LEDNICKÁ se při přípravě závěrečné části svého knižního díla Šikmý kostel noří do dějin Karvinska v 50. letech.…

celý článek


Překonali jste krizi v manželství? Napište nám o tom

Sesbírat příběhy manželských zkušeností se vztahovým karambolem, které se podařilo překonat, by chtěl dlouholetý průvodce snoubenců a autor příprav na manželství,…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay