Mladí lidé propojují pohraniční farnosti

Vydání: 2020/37 S nunciem na pouti v Hájku, 8.9.2020

Příloha: Diecézní zpravodajství - Ostravsko-opavská diecéze

Slezské Pavlovice ze tří stran obklopuje Polsko. Na samém konci Osoblažského výběžku tak vesnice se dvěma sty obyvateli a kostelem sv. Ondřeje tvoří svůj vlastní výběžek.


Dobrovolníci s místními dětmi. Snímek Markéta Černohorská


Právě zde mezi poli a rybníky začíná pastorační území P. Jana Mazura, které sahá až k 25 km vzdáleným Petrovicím. S propojováním farníků ze sedmi měst a vesnic pomáhá v létě knězi se sídlem v Bohušově už sedmým rokem skupina mladých animátorů. „Čím déle sem jezdíme, tím je naše přátelství s otcem Janem hlubší,“ říká za všechny Kristýna Kaizrová.

Studenti se potkali na Diecézním středisku mládeže ve Staré Vsi nad Ondřejnicí a do Bohušova na tzv. evangelizaci vyrazili poprvé v rámci prázdninové animátorské praxe. „Tehdy jsme hlavně pomáhali s bouráním polorozpadlé farní stodoly a vyklízeli kostelní půdu v Janově,“ vzpomíná každoroční účastnice Markéta Černohorská.

Z pořádání dětského dne nebo účasti na „maratonu“ šesti bohoslužeb za sobotní večer a nedělní dopoledne napříč Osoblažskem se pro účastníky už stala tradice. S modlitbou za město a celý region se mladí lidé pravidelně vracejí do parku u osoblažských bytovek, kde stával farní kostel zdemolovaný po druhé světové válce.

K týdnu strávenému v regionu patří generální úklidy kostelů. Farníci tak symbolicky dostanou týden volna, kdy se o jejich chrámy postará někdo jiný. Po práci bývá čas na návštěvy u místních lidí, kdy se k animátorům přidávají rodiny z okolních obcí. Propojit farníky se podařilo třeba poslední srpnové pondělí na pozvání Jindřichovských při mši svaté a večerním posezení. Mladí lidé pak další den uspořádali farní snídani po ranní mši v Bohušově.

Smyslem bohušovských evangelizací je kromě jiného otevírání farnosti pro všechny bez ohledu na vyznání. Takovou nízkoprahovou akcí je třeba letní kino na bohušovské farní zahradě. Příchozí vítala už od cesty barevná světýlka a stánek s domácím ledovým čajem nebo popcornem. Projekci filmu Nedotknutelní završilo svědectví a noční cesta domů s možností zastavit se v šeru kostela sv. Martina.

ONDŘEJ ELBEL


 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, ČlánkyAktuální číslo 32 2. – 8. srpna 2022

Papež na cestách uzdravení a smíření

Přání, „aby se zasévala naděje pro domorodé i nedomorodé obyvatelstvo, které chce žít v bratrství“, vyslovil papež při návratu z Kanady. Při své 37. zahraniční…

celý článek


Poutníci na jedné lodi s biskupem

Společnou plavbu po Baťově kanálu absolvovali minulou středu účastníci 16. ročníku Pouti za umělce.

celý článek


Pár vteřin, které zachrání pokoj v rodině

Taková trpělivost! Znamená to něčí utrpení, nebo kopec klidu a míru? A můžeme si uhlídat, aby její míra nepřetekla? Hovořili jsme o tom s vedoucí Křesťanského terapeutického…

celý článek


Podezřívali nás, že jsme špioni

Útěk před komunisty, vojenská služba v USA, kněžství, profesorská kariéra, duchovní služba americkým vojákům a její zakládání v jedenácti postkomunistických zemích.…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay