Mladí lidé odjeli do Říma
Vydání: 2013/1 Ohlédnutí za rozdělením Československa, 2.1.2013, Autor: Tomáš Kutil
Odhalení unikátního betlému a záplava mladých lidí během Silvestra – to byly kromě papežova tradičního poselství dvě hlavní události, které provázely čas letošních Vánoc v Římě.
Unikátní betlém od Francesca Artese na svatopetrském náměstí. Snímek ČTK/PA/Gabriele Fanell
Jen co dojedli štědrovečerní večeři, vydali se do Říma. Řeč je o desítkách tisíc mladých lidí, kteří se vypravili na pouť důvěry, již tradičně pořádá komunita z Taizé v některém z evropských měst. Letos si bratři vybrali Řím. Na mladé lidi čekalo šest dní modlitby, reflexí ve skupinách i života v římských farních společenstvích. Sobotní večer 29. prosince prožili spolu s papežem Benediktem XVI. na svatopetrském náměstí, na poslední večer kalendářního roku pak společně naplánovali noční modlitbu za mír a novoroční oslavu nazvanou Festival národů.
„Jsme velmi šťastní, že můžeme prožívat toto setkání právě v Římě. Dobrovolníci přijeli už o dva dny dříve než ostatní a pomáhali nám s přípravami ve farnostech a na dalších místech. Zapojují se i do nácviku zpěvů a upravují vnitřní prostory sedmi římských chrámů – čtyř bazilik a tří velkých kostelů, kde se s mladými lidmi setkáváme k odpolední společné modlitbě,“ uvedl bratr Alois, představený komunity z Taizé.
Bratři se při volbě místa setkání nechali inspirovat papežem. „Benedikt XVI. zahájil Rok víry a také my jsme zvolili pro letošek pouť k jejím pramenům,“ upřesnil bratr Alois, ale zároveň dodal, že nelze věřit pouze na základě tradice, nýbrž je nutné hledat osobní vztah ke Kristu. „Komunita v Taizé chce v nadcházejícím roce zaměřit své úsilí právě tímto směrem,“ doplnil bratr Alois.
Zpět domů se mladí lidé rozjedou 2. ledna, ale zhruba stočlenná delegace mládeže a bratrů z komunity Taizé má v plánu pokračovat v cestě ještě do Istanbulu. Navštíví tam pravoslavného patriarchu Bartoloměje I. a v sídle konstantinopolského patriarchátu s ním oslaví slavnost Zjevení Páně.
Oslavu Vánoc zahájil už několik dní před příjezdem mladých lidí papež Benedikt XVI., když ve svém okně symbolicky rozsvítil svíčku. Zároveň byl na svatopetrském náměstí odhalen unikátní betlém. Přestože vatikánské betlémy bývají vždy zajímavým uměleckým dílem, ten letošní je naprosto výjimečný. Jeho autor Francesco Artese na ploše zhruba 150 m2 s použitím více než stovky figur vytvořil historicky velmi autentickou scénu Ježíšova narození. Nechyběly ani koledy – chór vatikánské stráže zahrál například Tichou noc.
V tradičním poselství Urbi et orbi pak papež odsoudil především vraždění bezbranných v Sýrii. „Pokoj ať vyklíčí syrskému obyvatelstvu, hluboce raněnému a rozdělenému konfliktem, který nešetří ani bezbranné a kosí nevinné oběti. Znovu vyzývám, aby se skončilo s proléváním krve, byly usnadněny dodávky pomoci uprchlíkům a pomocí dialogu se hledalo politické řešení konfliktu,“ zdůraznil papež. Podle kardinála Roberta Saraha, předsedy papežské rady Cor Unum, papežova slova neznamenají, že by Vatikán podporoval ozbrojenou intervenci do Sýrie. „Výzva, kterou pronesl Pavel VI. v roce 1965 na půdě OSN: ‚Již nikdy válka‘, je plně aktuální a slova Benedikta XVI. jsou jejím prodloužením. Zabíjení lidí a ničení infrastruktury není pravým řešením sociálně-politických problémů,“ dodal kardinál Sarah.
Benedikt XVI. ve svém vánočním poselství dále vyzval Izraelce a Palestince, aby našli odvahu k jednání, a vybídl také arabské národy, zejména Egypt, aby budovaly spravedlivou společnost.
Sdílet článek na:
Sekce: Články, Zahraniční, Zpravodajství