Mladí Češi vyrazili za papežem

Vydání: 2016/31 Mladí Češi vyrazili za papežem, 26.7.2016, Autor: Tomáš Kutil

Spoustu radosti, obrovskou polskou pohostinnost i chvíle v usebranosti při návštěvě bývalého koncentračního tábora v Osvětimi zažívají v Polsku statisíce mladých lidí z celého světa včetně tří tisíc Čechů. KT je navštívil v sosnowiecké a gliwické diecézi v jižním Polsku a v Osvětimi.

Na 700 mladých lidí z jižní Moravy prožilo týden před setkáním s papežem v tarnówské diecézi.Snímek Jan Čermák / Člověk a víra

Předprogram Světového dne mládeže je pro Čechy vskutku mezinárodní. Prožívají ho v různých diecézích a farnostech, kde jsou promícháni s mladými lidmi z celého světa. Dorozumívají se česko-polsky s místními, anglicky pak s ostatními poutníky. Hrají spolu fotbal, modlí se, vyrážejí na společné výlety. Přátelská atmosféra je cítit na každém kroku.

Většina mladých lidí přicestovala do Polska minulou středu. V pondělí, v čase uzávěrky tohoto čísla KT, se všichni přesouvali do Krakova na setkání s papežem Františkem. Na předprogram v polských diecézích měli tak jen několik málo dní, ale o to byly tyto chvíle intenzivnější. Mnoho mladých zavítalo na poutní místo Čenstochová, někteří se vydali na prohlídku dolů, okolních měst, hradů či jiných zajímavých míst. Nechyběly velké mezinárodní bohoslužby a koncerty. Poláci zorganizovali také návštěvu koncentračního tábora v Osvětimi, která v poutnících zanechala silný dojem.

Vřelé přijetí v polské režii

V jednom se ale všichni oslovení mladí lidé shodují – jsou nadšeni z polské pohostinnosti, která překonala všechna očekávání. „Až odsud odjedeme, budeme tlustější, než kdybychom byli u babičky,“ říká s úsměvem Dominik Polanský, který se na setkání vydal se zástupci plzeňské diecéze jako fotograf. „To, co nám tu Poláci ukazují, jsem ještě nikdy neviděl,” potvrzuje jeho slova Jan Putala z ostravsko-opavské diecéze. „Ráno i večer pro nás připravují plné stoly jídla. Splní nám vše, co nám na očích vidí,“ dodává. Markéta Jochimová, také z ostravsko-opavské diecéze, zase oceňuje, kolik času a energie jim rodiny věnují – mnozí lidé si kvůli setkání brali dovolenou. „Je to pro mě velké povzbuzení a inspirace,“ připojuje Markéta Jochimová.

Stejnou zkušenost mají i dva redaktoři KT, kteří se vypravili na část předprogramu do sosnowiecké a gliwické diecéze v jižním Polsku. V gliwické diecézi, kde byli ubytovaní mladí lidé z plzeňské diecéze a skupiny organizované salesiány, bylo rodin ochotných přijmout poutníky mnohem víc, než kolik jich bylo třeba. Jedna z nich proto k sobě velmi ráda přijala i dva novináře a vytvořila pro ně vynikající zázemí.

Biskup gól nedal

Téměř celý předprogram prožíval s mladými lidmi ze své diecéze i plzeňský biskup Tomáš Holub. „Přijetí, kterého se nám tu dostalo, i celá organizace mě nadchly. Místní lidé toho připravili mnohem více, než dokážeme spotřebovat. Mělo nás přijet víc,“ říká s úsměvem Tomáš Holub. Velmi silný zážitek si odnesl z návštěvy Osvětimi i z úvodní mše ve farnosti Strzybnica v Tarnovských Horách, kde měli zázemí během celého předprogramu. „Byla to mše, kterou jsem poprvé v životě sloužil v polštině a která byla velmi vřelá. Doplnila ji nádherná a spontánní modlitba chval – projev radostné a bezprostřední formy zbožnosti,“ líčí biskup.

S plzeňským generálním vikářem bydleli na faře ve Strzybnici. „Zapadli jsme tu do krásného kněžského společenství. Takovou farní rodinu zažívám poprvé. Bydlí tu místní kněz, emeritus i tři kaplani. Na snídani docházejí tři bohoslovci a občas i jedna řeholní sestra. Je dobré a inspirativní něco takového zažít,“ svěřuje se Tomáš Holub. Ten si našel čas i na sport, který je pro něj odpočinkem, ranní běh pak dokonce i jinou formu modlitby. Zapojil se také do česko-polského fotbalového zápasu, kde byl podle zúčastněných nejlepším hráčem českého výběru. „Kdepak, nebyl jsem nejlepší, gól dal Krzysztof (Dędek, generální vikář – pozn. red). Trochu jsem mu záviděl,” dodává s úsměvem biskup Holub.

S mladými lidmi z ostravsko-opavské diecéze přicestovalo sedm kněží. Jen tři z nich autobusem, ostatní pěšky či na kole. Mezi nimi i P. Jan Slavík, který od září nastupuje jako ředitel diecézního centra mládeže. „Všichni moji předchůdci začínali po Světovém dni mládeže, jsem rád, že v této tradici můžu pokračovat,“ říká mladý kněz.

Předprogram setkání si P. Jan Slavík v diecézi Sosnowiec velmi užívá. I proto, že místní Poláci trvali na tom, že téměř o všechny organizační věci se postarají sami. „My jsme k dispozici především k duchovním záležitostem a můžeme se hodně věnovat mládeži,“ připojuje P. Slavík s pochvalou hezké atmosféry celého setkání.

Přátelská atmosféra byla cítit i na zmíněném fotbalovém zápase. Počáteční rivalitu rychle vystřídala radost ze hry. Domácí tým byl sehraný mnohem lépe, než narychlo poskládaný český výběr, kde ani přítomnost biskupa nedokázala vyrovnat síly.

V dalším zápase se proto mladí lidé prostřídali, aby byly týmy vyrovnanější. Podobně promícháni hráli i následný volejbalový zápas. Bylo vidět, že hlavním cílem není vyhrát, ale především si zápas užít. Mezi hráči i diváky procházeli polští dobrovolníci v červených tričkách a rozdávali vodu i další občerstvení, což v horkém počasí přišlo velmi vhod. Stejně oblečení dobrovolníci pak zajišťovali hladký průběh večerního koncertu na náměstí v Tarnovských Horách, kde se sešlo několik tisíc lidí. Někteří sem přijeli až z Nigérie či Panamy, aby poslouchali koncert křesťanské kapely zakončený evangelizační pantomimou, kterou si připravili mladí Poláci z místních farností. Hra podmalovaná působivou hudbou se jmenovala „Já jsem ten, koho hledáš“ a ukazovala dramatický příběh lidského života plný selhání, ve kterém je ale Bůh stále nablízku – i když ho v tu chvíli člověk ignoruje.

Mladí lidé z ČR cestovali do Polska jen pár hodin, mnozí další ale měli několikanásobně delší cestu. „Z Panamy je nás 950, tady v gliwické diecézi asi 40. Je moc dobře, že od nás letos mohla přijet tak velká skupina (Panama má zhruba 3,5 milionu obyvatel – pozn. red). Cestovali jsme sem 24 hodin,“ popisuje Edwin Navarro, kterého také nadchlo vřelé přijetí, s nímž u rezervovaných Evropanů moc nepočítal. „Místní lidé nám ukazují Boží lásku v praxi, je nám tu moc fajn,“ připojuje Edwin, jenž spolu s ostatními mladými lidmi z Panamy stráví v Polsku celkem 21 dní.

Evropa dělá prostřednictvím Polska velmi dobrý dojem i na Pequlii z Nigérie, která sem cestovala letadlem dokonce dva dny. „Užívám si setkání s tolika mladými lidmi, kdy můžeme porovnávat svůj pohled na svět, své názory. Je to pro mě velké obohacení,” dodává.

TOMÁŠ KUTIL, Polsko

 

Sdílet článek na: 

Sekce: ČlánkyAktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay