Mládež si připomněla naději v živém Bohu

Vydání: 2009/15 Velikonoce, 9.4.2009

Zejména mladým lidem „patřily“ dva uplynulé víkendy v českých a moravských diecézích. Na setkání je pozvali jejich biskupové – na popud Jana Pavla II. se mladí scházejí se svými biskupy na Květnou neděli už 24 roky. Letošní setkání inspiroval Benedikt XVI. citátem z Písma: „Máme naději v živém Bohu“ (1 Tim 4,10).

Více než dva tisíce mladých lidí dorazilo do Brna. Po úvodní katechezi biskupa Vojtěcha Cikrleho se z katedrály rozešli do šestnácti kostelů a sálů. V připraveném programu převažovala duchovní tematika, nechyběly ani přednášky a besedy. Například Marie Kučerová, odbornice na mediální komunikaci, nazvala svoje téma přednášky „Ve spárech reklamy“. Zábavnou formou zapojila účastníky do odhalování tajů přesvědčovacích technik a vysvětlila, jak se reklamou nenechat manipulovat. P. Marek Dunda z vranovského Fatymu zase hovořil ve své skupině, která patřila k nejpočetnějším, o křesťanském pohledu na sexualitu.

SVATÝ PAVEL I JAN PALACH

V Českých Budějovicích se setkání s mladými uskutečnilo už s týdenním předstihem. Páteční večer vyplnil hudební program v podání zpívajících a hrajících kněží P. Martina Sedloně a P. Vavřince Skýpaly s jeho skupinou. Sobotu odstartoval biskup Jiří Paďour katechezí. Ve skupinkách mladí lidé probírali témata, jako sebe- upálení Jana Palacha z pohledu katolické morálky či pronásledování církve za komunismu. Jádrem pak byly skupinky zaměřené na osobnost a dílo apoštola Pavla.

MLÁDEŽNICKÁ FILHARMONIE V HRADCI KRÁLOVÉ

V královéhradecké filharmonii minulou sobotu koncertovala Vesmírná kapela a přijeli sem mladí lidé ze všech koutů královéhradecké diecéze. „Nejprve nás pobavily úvodní scénky, představení vikariátů a nápaditá pohybová hra. Představil se nám nový generální vikář Tomáš Holub, kterého ovšem všichni znali, o čemž svědčil bouřlivý potlesk na uvítanou,“ usmívá se jedna z účastnic Lenka Urbanová. Ani v Hradci Králové nechyběly odpolední tematické skupiny: Rodina aneb slasti a strasti manželského života, O povolání aneb jak a kudy životem, Převlečená naděje aneb co děláš v pátek třináctého?, Motocykly a motorkáři pohledem křesťana. Setkání bylo zakončeno křížovou cestou a mší svatou v zaplněné katedrále, kterou sloužil biskup Dominik Duka. Den „D“ v Litoměřicích začal v kině Máj. Rovněž v této diecézi se mládeži představil nový generální vikář – P. Stanislav Přibyl. Své „celodiecézní“ setkání s mladými lidmi poprvé absolvoval i biskup Jan Baxant. Muži v čele diecéze obdrželi od mládeže jako dárek figurky známých večerníčkových postav Pata a Mata. „Oba to přijali s humorem jako veselý nápad. Vždyť oběma aktérům známého seriálu se nakonec dílo podaří. Nese to v sobě vedle legrace i mladým lidem vlastní pozitivní náboj,“ konstatoval se smíchem sekretář biskupa P. Martin Davídek a prozradil, že postavičky už zdobí jejich pracovny.

„MUŽI A ŽENY NADĚJE“

Patnáct set mladých lidí z olomoucké arcidiecéze dorazilo do Kroměříže. Přijel samozřejmě i arcibiskup Jan Graubner. „Naděje je ctnost, ve které se člověk musí vytrénovat,“ připomněl olomoucký arcibiskup a dodal, že se to děje zvláště modlitbou. „Je to dar Ducha, který z nás dělá muže a ženy naděje. To, že máme naději, i když se nic nedaří, ukazuje, jak jsme si tuto ctnost vypěstovali,“ zdůraznil Jan Graubner. I v Kroměříži bylo na výběr z mnoha přednášek, besed a workshopů. V ostravsko-opavské diecézi se mladí lidé setkávají týden před Květnou nedělí – letos hned na osmi místech regionu. „Rozhodli jsme se tento rok pro menší setkání na úrovni děkanátů. Velké celodiecézní setkání připravujeme na prázdniny ve Zlatých Horách,“ uvedl P. Kamil Strak, který má v ostravsko-opavské diecézi na starosti pastoraci mládeže. Dvě místa stihl během dne navštívit také ostravsko-opavský biskup František Lobkowicz.

POČÍTEJ S NADĚJÍ

Křížovou cestou centrem města a vypuštěním deseti svítících balonů naděje (za každý vikariát plzeňské diecéze) začali své setkání mladí lidé v západočeské metropoli. V sobotu pak pokračovalo v salesiánském středisku. Na závěr udělil biskup František Radkovský každému účastníkovi pomazání „olejem naděje“ a předal malý dárek. Letos to byly kalkulačky, které měly nad displejem nadepsané heslo setkání: Počítej s nadějí. U salesiánů – tentokrát v pražských Kobylisích – se sešla i mládež pražské arcidiecéze. Ovšem o týden dříve než Západočeši. Kromě katecheze biskupa Karla Hebsta bylo připraveno na jedenáct přednášek. Biskup Václav Malý například hledal odpověď na otázku, zda se křesťané mají angažovat v politice. Jedním ze zlatých hřebů byl pro milovníky kopané zápas mezi kněžími a laiky. O závěr setkání se pak postaral kardinál Miloslav Vlk, který pro mladé sloužil mši svatou.

Sdílet článek na: 

Sekce: Domácí, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay