Místo pro tebe ve čtyřech bodech

Vydání: 2014/19 Den matek – příležitost říci díky, 6.5.2014, Autor: Alena Scheinostová

Příloha: Doma

„Není to nutné, ale je to výhodné,“ zhodnotil prý nestor české dětské psychologie Zdeněk Matějíček otázku, zda děti mají mít svůj vlastní pokoj. Většina českých rodin potomkům jejich „království“ dopřává.

Dokud jsou malí, stačí jim být u mámy. Dříve nebo později však budou potřebovat vlastní prostor.

Ilustrační snímek Jozef Sedmák

 

Nejdřív vystačí s postýlkou v rodičovské ložnici, záhy však syn nebo dcera potřebují aspoň svůj kout, kde budou mít své hračky (a kam je rodiče na sklonku dne budou moci shrnout). S nástupem do školy se však už obvykle snažíme svým dětem v bytě či domě jejich vlastní místnost zařídit – a někdy i doslova vykouzlit, když jsou naše prostorové možnosti omezené. Nejde jen o novopečené školáky; určité soukromí a pohodlí potřebují totiž i rodiče.

„Podoba a vybavení dětského pokoje by se měly odvíjet od věku a zájmů dítěte či dětí a od finančních možností rodiny,“ předesílá architektka Jana Wisingerová. Někdo má k dispozici dvoupokoják v paneláku a do kapsy hluboko, spokojí se s věcmi z druhé ruky a jeho výdaje za dětský pokoj se zastaví nejvýš na několika tisících. Jiný se kvůli zvláštnímu prostoru pro své ratolesti přestěhuje do většího, nebo se dokonce pustí do stavby domu a velkoryse investuje, či se i zadluží. Obecná pravidla, jak by mělo místo pro děti vypadat, jsou přitom poměrně skromná a dají se spočítat na prstech.

 

Ve čtyřech bodech

„Životnost, bezpečnost, pohodlnost a hravost,“ shrnuje Jana Wisingerová. „Vhodné je zvolit světlou a útulnou místnost a zařídit ji tak, aby dětem vyhovovala co nejdéle.“ Ratolesti totiž přinejmenším porostou, a proto architektka připomíná možnost vybírat 
tzv. „rostoucí“ nábytek: postele s délkou, již je možné zvětšovat, a výškově nastavitelné stoly. Měnícímu se vkusu dětí lze pak vyjít vstříc neutrální barvou a materiálem velkých kusů nábytku (skříní, postelí, stolů) a toto nejlépe světlé a dřevěné vybavení ozvláštňovat a proměňovat výmalbou či tapetami, výzdobou nebo bytovými doplňky.

U menších dětí je zvláště důležité myslet na jejich bezpečnost. Veškeré zařízení má mít proto oblé hrany, předcházet je třeba i vylezení na okno či na vyšší nábytek. „Pokoj musí být pro své obyvatele také pohodlný – v tom smyslu, že věci, které dítě používá, musejí být v dostupné výšce a nábytek by tomu měl odpovídat. A měl by být též srozumitelný, tedy každá věc by měla mít své místo a jejich ukládání by mělo být jednoduché,“ doplňuje architektka.

V neposlední řadě je třeba promyslet osvětlení, zvláště to na pracovním stole. „Přirozené i umělé osvětlení by mělo pro praváka přicházet zleva, pro leváka zprava,“ konstatuje Jana Wisingerová.

 

Méně je více!

A jak vypadá takový „hravý“ pokoj? Podle Wisingerové by měl být podnětný pro dětskou fantazii a rozvíjet schopnosti svých dětských obyvatel. „To neznamená obléci dívčí pokoj do růžové, ale už při návrhu pokojíku si hrát s barvami, tvary, tapetami a dekoracemi, používat věci jinak. Ideální je, pokud je pokoj navržen tak, aby v něm děti samy mohly vymýšlet nové možnosti využití, najít schovávačky ve skříni, tajný prostor za postelí a podobně,“ usmívá se architektka.

Mimochodem: specializovaní výrobci dětského nábytku jsou povinni držet se přísných zákonných norem bezpečnosti a kvality, co se týká použitých materiálů, obsahu chemických látek, odolnosti výrobků atd. Ve prospěch potomků se bezpochyby vyplatí požadovat při nákupu patřičnou certifikaci.

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Doma, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 16 13. – 19. dubna 2021

Co nám covid dal a vzal

Jak se pandemie podepisuje na životě církve a samotných věřících? Přibylo online přenosů bohoslužeb, na řadě míst se lidé aktivněji zapojili do služby.

celý článek


Oltář z Brna se stěhuje do Říma

Minulou středu byla zahájena demontáž obětního stolu v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně na Petrově. Poté 1,1 tuny těžký oltář, jehož autorem je řezbář, sochař…

celý článek


Pastorace je možná i ve virtuálním světě

Originální způsob, jak se i za pandemie setkat s dospívajícími ze své diecéze, nabízí mohučský biskup Peter Kohlgraf. V neděli 18. dubna odpoledne se za nimi vydá do online…

celý článek


Nový KT ke stažení zdarma vždy od soboty

Vážení čtenáři Katolického týdeníku, po dobu mimořádných vládních opatření, která mají opět omezit šíření nákazy koronavirem, jsme se rozhodli Vám naše/vaše…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay