Místo, kde se žehná včelám

Vydání: 2007/42 Podzim na zahradě, 16.10.2007, Autor: Markéta Lakosilová

Jihomoravské město Strážnice proslulo především pěstováním vinné révy a rozvíjením folklorních tradic – každoročně se zde pořádá například Mezinárodní folklorní festival či srpnová slavnost Zarážání hory. My však máme namířeno na zdejší faru. P. Jerzy Szwarc se tu více než deset let stará o včely.

Farní budova se nachází hned vedle kostela sv. Martina. V současnosti zde působí tři polští kněží z řádu piaristů. Zvoníme na zvonek s nápisem „farář“ i „kaplan“, ale P. Szwarc nepřichází. Zkusíme ještě „kuchyň“. Za chvíli se za dveřmi ozývá šramocení a otec Jerzy nás zve dál. Ačkoli nemá mnoho času, ochotně se nám věnuje. Procházíme krátkou chodbou a dostáváme se na farní zahradu. Je překvapivě malá: krb na grilování, pár záhonků s růžemi, několik pásů pečlivě posekaného trávníku a uprostřed vydlážděná cestička ke studni.

Káva a modlitba
Nacházíme se však teprve v první části zahrady, která slouží k meditaci, modlitbě a setkávání. „Po ránu si sem občas sednu – pomodlit se, vypít kávu, a večer také – člověk nemůže být pořád zavřený,“ prozrazuje svůj recept na vnitřní pohodu otec Jerzy a vede nás do druhé, rozlehlejší části zahrady. Tady se odehrává většina zahradních prací. „Dřív byla zahrada využívána na všechno možné: pár let – dokud se neobjevila kuna – se tu chovaly i krůty. Dnes pěstujeme zeleninu, vinnou révu, květiny do kostela a další,“ vypočítává P. Szwarc. O malý vinohrad, čítající podle farářových slov na 80 hlav, se starají farníci. „Já nejsem až takový odborník na tyto věci,“ směje se kněz. Trávník zase pomáhají sekat ministranti a mládež.

Nejlepší med je řepkový
Zlatým hřebem prohlídky jsou včelí úly. Jak se ke svému koníčku P. Jerzy dostal? „Včely tu zanechal můj předchůdce. Přišel za mnou kostelník František Polster – včelař, a ptal se, co se včelami uděláme. I když jsem o jejich chovu do té doby nevěděl nic, rozhodl jsem se, že to zkusím. Dva roky mě kostelník učil, třetí rok jsem začal včelařit sám.“
Včely produkují med řepkový, lipový, akátový, poslední sběr je směs všeho – med lesní. Nejkvalitnější je podle P. Szwarce med z prvního sběru, tedy řepkový – ten má nejvíc glukózy. K jídlu dává včelař přednost medu akátovému, který je prý mj. vhodný i pro diabetiky. Množství medu záleží na počasí – když je dobrý rok, vyprodukují čtyři včelstva průměrně 50 kg medu na jeden sběr.
Na podzim, po posledním medování, dává P. Jerzy nad plodiště (tj. základní část úlu, kde včely žijí po celý rok) kyselinu mravenčí, která ničí škůdce. Mezi rámky umístí léčivo Gabon a včely krmí cukrem. Pak včelstvo zateplí.

Adventní tradice: rohlík s farním medem
Na med se každý rok těší děti ze strážnické farnosti. „V adventní době je pro ně po ranní rorátní mši svaté za pomoci maminek a babiček připravena na faře snídaně – rohlík s farním medem a ovocný čaj,“ popisuje kněz zdejší tradici. Med také často slouží jako dárek návštěvám – pater Szwarc jej například poslal svým představeným do Říma či do kněžského semináře v Polsku.
Na Štědrý den v prvním roce působení patera Jerzyho ve Strážnici přišel ke včelám kostelník. Farář se nestačil divit, když včelám v modlitbě děkoval za jejich práci, kropil úly svěcenou vodou, aby dobře přezimovaly a byly na jaře silné. „Zaujalo mě to a dodnes chodím včelám každý rok poděkovat a požehnat,“ říká P. Jerzy Szwarc.


Sdílet článek na: 

Sekce: Téma, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 4 19. – 25. ledna 2021

Nemluvit nebeským nářečím

Jak přinášet Ježíšovo poselství dnešním lidem? „Jak se k nim dostat, jak k nim mluvit, aby nám rozuměli? Ano, jak k nim mluvit, aby nám rozuměli?“ trápilo už před…

celý článek


Začalo očkování nejzranitelnějších

Mezi prvními naočkovanými proti covidu-19 byli minulý týden lidé s mentálním a kombinovaným postižením z charitního Domova svaté Rodiny v Praze-Liboci, ale nejen tam. Jak…

celý článek


Kde křesťané spolupracují

Jak se ve vaší službě daří spolupráce křesťanů? Zažíváte při ní jednotu? Na prahu Týdne modliteb za jednotu křesťanů jsme se zeptali aktivních věřících z různých církví.

celý článek


Nový KT ke stažení zdarma vždy od soboty

Vážení čtenáři Katolického týdeníku, po dobu mimořádných vládních opatření, která mají opět omezit šíření nákazy koronavirem, jsme se rozhodli Vám naše/vaše…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay