Má křesťanská televize šanci na přežití?

Vydání: 2005/5 Žehnání věcí, 25.1.2005, Autor: Jiří Macháně

P. Petr Kolář SJ má mnohaletou praxi ve vysílání pro křesťany v rámci veřejnoprávního rozhlasu. Je také členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která letos zřejmě rozhodne mj. o udělení licencí subjektům, které mají zájem vysílat prostřednictvím nového digitálním systému. Zeptali jsme se ho na novinky v oblasti vysílání i na možnosti, které v této oblasti křesťané mají.

Jak má laik rozumět pojmu digitalizace televize?

Nebudu zabíhat do technických podrobností. Projeví se dvěma způsoby: příjemným a nepříjemným. Ten nepříjemný spočívá v tom, že bude nutné si koupit buď novou televizi, nebo takovou krabičku (anglicky se jí říká set-top-box), již bude nutné připojit ke stávajícímu přijímači, aby bylo možné digitální vysílání sledovat. Krabička stojí dnes - podle kvality – asi 1500-3500 Kč. Pokrytí novým televizním systémem nebude na celém našem území okamžitě úplné, ale bude se trvale zlepšovat – a to je už součást té příjemnější stránky věci. K té bude patřit možnost vysílat více televizních i rádiových programů než dnes - později možná i několik desítek. Digitální sítě mají navíc tzv. dodatkové služby, například levný telefon, internet, bankovní kontakty a také možnost vstupovat do některých pořadů (např. hlasovat v reálném čase) apod.

Mezi 54 žádostmi o licenci k vysílání figuruje i projekt křesťanské televize...

V první etapě přechodu na digitální vysílání je to technicky a finančně velmi komplikovaná záležitost. Dnes je pozemní televizní vysílání - tedy vysílání prostřednictvím vysílačů, vystavěných na našem území - „analogové“. Pro vytvoření nového, digitálního systému, se musí začít sbíráním volných frekvencí a z nich pak - na „malém hřišťátku“ - dát dohromady digitální síť. Postupně, jak na ni budou přecházet jednotlivé televizní programy, budou se uvolňovat jejich původní frekvence, a ty se použijí pro další rozšiřování digitálního vysílání. Po určitou dobu bude existovat tzv. souběh: nový i starý systém bude fungovat současně. Provozovatele vysílání to bude stát veliké peníze – řádově desítky milionů korun. Komerční televize budou mít po tuto přechodnou dobu reklamu (která je živí) na starém systému, protože tam bude větší sledovanost, a ta je pro zadavatele reklamy rozhodující. Provozovatel tedy musí mít peníze minimálně na jeden rok provozu dopředu, aby vydržel, i kdyby neměl vůbec žádné nové příjmy. Obávám se, že křesťanská televize na to potřebné miliony korun mít nebude.

Jaké šance pak tedy vidíte v příštích etapách rozvoje tohoto systému?

Druhá vlna bude tak do dvou tří let. S uvolněním dalších frekvencí vznikne prostor pro další sítě, a tam by už křesťanská televize mohla mít šanci. Pro mě však nespočívá to hlavní v nalezení financí pro provoz. Klíčovou otázku bych formuloval následovně: Pro koho chceme tuto televizi dělat a vysílat, co má v našich očích takovou cenu, že jsme ochotni za to tak draze platit? A potom přece jen ještě podotázka: Kdo to vlastně bude platit? Nejde o stovky tisíc, ale miliony korun každý rok!

Jaká je zkušenost v této oblasti v zahraničí?

Křesťanské televize tam existují – je jedno, zda v digitálním nebo analogovém systému. Rozhodující je, co se v takové televizi vysílá. Katolický kanál existuje například ve Francii a jmenuje se Cato, protože nevěřící Francouzi tak říkají katolíkům. Je dobře si všimnout, že Francie má 62 milionů obyvatel a podíl praktikujících katolíků tam dosahuje něco málo přes 6 % obyvatelstva (u nás je to jen něco přes 4 %). Přesto má tato televize za dva roky provozu šest milionů eur dluhů - a to má navíc velké sponzory, jaké u nás asi sotva najdeme! Ověřenou skutečností je fakt, že to, co se v evropských křesťanských televizích vysílá, sledují jenom křesťané, a to ještě převážně jen jedna vyhraněná skupina křesťanů. Je v tom cosi ze systému, kterému říkáme ghetto.

Narážíte tedy na obsah vysílání...

Samozřejmě, protože tady bychom stavěli službu, která bude stát během pár let miliony a desítky milionů korun. Hlavní poslání, které církev v tomto světě má, je hlásat evangelium těm, kteří ho ještě neznají. Samozřejmě se musejí křesťané starat i o sebe, ale to hlavní je hlásání evangelia. Bude taková televize zaměřená na hlásání evangelia, nebo bude vysílat do vlastních řad? Statistiky jsou neúprosné: křesťanské stanice sledují takřka výlučně ti nejvěrnější z věrných; budeme opravdu dělat právě pro ně i u nás televizi? Přitom samozřejmě jde především o obsah, o program. Co se tam má a bude vysílat? Jak to udělat, aby po dvou prvních větách ti, kteří o křesťanství nevědí nic, přijímač nevypnuli? Vím z vlastní zkušenosti práce v rozhlase, že je to obtížné, křesťanský způsob myšlení i vyjadřování se hodně liší od praxe mezi lidmi mimo církev, zvláště v naší společnosti. Jestliže je chceme zaujmout, získat, musíme je mít na zřeteli jako tzv. cílovou skupinu a usilovat o jejich zájem a důvěru. V této práci vidím hlavní kritérium kvality záměru i realizace mediální práce, zvláště tam, kde jsme pány na mediální palubě. 

Sdílet článek na: 

Sekce: Domácí, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 9 23. února – 1. března 2021

Zralost, pokora a vlídnost Jana Sokola

Zpráva o úmrtí filozofa Jana Sokola vyvolala mnoho reakcí. Jeho přátelé, spolupracovníci z disentu či akademické obce se s KT podělili o osobní vzpomínky.

celý článek


Prodral se i skrz železnou oponu

Katolíky po celém světě, a nejen je, spojuje Vatikánský rozhlas už 90 let. Vysílá nepřetržitě od 12. února 1931. Jakou roli hrála česká redakce v minulosti a kam se ubírá nyní?

celý článek


Papež navštíví rozdělenou zemi

Cesta papeže Františka do Iráku, která má proběhnout od 5. do 8. března, jej přivede do hluboce rozdělené země, kde se před lety nezdařil pokus o nastolení demokratických…

celý článek


Nový KT ke stažení zdarma vždy od soboty

Vážení čtenáři Katolického týdeníku, po dobu mimořádných vládních opatření, která mají opět omezit šíření nákazy koronavirem, jsme se rozhodli Vám naše/vaše…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay