Lyžařské mistrovství změnilo i pořad bohoslužeb

Vydání: 2009/9 Různé tváře pouště, 24.2.2009, Autor: Jiří Macháně

Liberec žije lyžařským mistrovstvím. Do města i okolí se sjeli sportovci i diváci ze všech koutů světa. A poněvadž je „statisticky dokázáno“, že mezi takovou spoustou lidí nechybí ani křesťané, nezůstala církev se svou nabídkou pozadu.

„V neděli v osm hodin máme českou mši svatou, v devět anglickou, v deset německou a v jedenáct hodin italskou. A nesmím zapomenout na bohoslužbu v polštině – ta je od devíti v Křížovém kostele,“ vypočítává místní kněz P. František Opletal program uplynulé sedmé neděle v mezidobí i nadcházející první postní. Hlavním celebrantem první nedělní mše svaté byl „domácí“ biskup Jan Baxant, který mezi liberecké farníky i jejich hosty dorazil z Litoměřic. „Kateřina Neumannová mě za pořadatele pozvala i na sportovní události. Bohužel už na to nemám volný termín, můj kalendář je zaplněný. A tak jsem se omluvil, že přijedu ,jen‘ na bohoslužbu,“ prozradil biskup Baxant. Podle slov P. Martina Davídka, celebranta mše svaté v angličtině, vzbudila bohoslužebná iniciativa zájem. „Na ,anglické‘ mši byl kostel zaplněný. Aktivně však odpovídala pouze menšina. Překvapilo mě, že dorazilo hodně lidí z Asie nebo Čechů, kteří si přišli jen poslechnout, jak mešní kánon v angličtině zní,“ vysvětlil P. Davídek. Bohoslužebnou nabídku v Liberci spustil na dálku lanškrounský farář P. Zbigniew Czendlik. „Znám se s Katkou Neumannovou už delší dobu. Když jsme se potkali a mluvili o mistrovství, vznikl nápad, že bychom jako hostitelé měli nabídnout účastníkům i návštěvníkům mistrovství servis i po duchovní stránce,“ vysvětluje P. Czendlik a dodává: „Ujali se toho místní šikovní lidé, angažovali i další křesťanské komunity, a vznikl tak skvělý duchovní servis. Je to dobrá vizitka šampionátu.“ Podle slov P. Czendlika je nabídka možnosti zapojit se do duchovního života v místě konání podobných akcí ve světě běžná. „Stejně jako sport spojuje lidi různých národností, jazyků a barvy pleti, jsou tyto bohoslužby příkladem propojení nás křesťanů,“ uzavírá P. Czendlik.

Sdílet článek na: 

Sekce: Domácí, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay