Loučení s diecézí na libickém hradišti

Vydání: 2010/16 Nový arcibiskup pražský, 15.4.2010, Autor: Jiří Macháně

První ranní paprsky dubnového slunce prorážejí mraky nad Libicí. Je sobota 10. dubna a dosavadní královéhradecký biskup Dominik Duka právě opouští svou diecézi. V místě, kudy před lety přijížděl, se také loučí – v Libici, rodišti sv. Vojtěcha. Do chvíle, kdy se má stát novým pražským arcibiskupem, zbývají už jen tři hodiny.

O příjezdu nového pražského arcibiskupa na hradiště rodu Slavníkovců vědělo jen pár lidí. Už dvacet minut před jeho utajeným příjezdem se v ulici vedoucí k nepatrnému návrší někdejšího hradu scházejí místní farníci, představitelé spolků i obce – starosta, katolický i evangelický farář.

OTČENÁŠ SPOLEČNĚ

Před sousoším sv. Vojtěcha a jeho bratra Radima postávají a podupávají hloučky lidí všech generací a vyhlížejí příjezd zatím stále „svého“ biskupa. „Už jede!“ ozývá se z úst těch nejmladších. Nový pražský arcibiskup si se všemi přítomnými potřásá rukou. I se štábem z České televize, který vedle KT na toto loučení Dominika Duky s diecézí dorazil. Od evangelické fary, která přímo sousedí s památným místem, dělají pak Dominiku Dukovi společnost místní evangelický farář a zároveň redaktor Katolického týdeníku Martin Zikmund ruku v ruce se zdejším katolickým duchovním správcem P. Vladimírem Hronkem. Místní farníci kromě květin přinášejí k uctění relikviář s ostatky sv. Vojtěcha z místního kostela. „Aby vás sv. Vojtěch provázel ve vaší službě v pražské arcidiecézi,“ přejí novému pastýři této diecéze. Ten pak shromážděné zve ke společné Modlitbě Páně. Otčenáš nesoucí se v chladném ránu nad lukami a poli se svým ekumenickým rozměrem stal jakoby předzvěstí pozdějšího modlitebního setkání s představiteli Ekumenické rady církví pod klenbami chrámu sv. Víta.

OSOBNÍ SBOHEM

Na cestě z královéhradecké diecéze provázejí odcházejícího biskupa jeho někdejší generální vikář Josef Socha a dlouholetý řidič Václav Hájek. „Je to děkovná i prosebná pouť, protože jsme tu dnes na pouti. Děkovná za vaše působení v Hradci Králové, prosebná za budoucnost v pražské arcidiecézi,“ říká před libickým sousoším bývalý generální vikář Josef Socha. Velmi osobní bylo také loučení řidiče Václava Hájka: „Tady jsem vás vítal, tady se s vámi i loučím. Mrzí mě, že odcházíte. Když mi nedávno umřel tatínek, jeho mužskou autoritu jste nahradil více než v hojné míře,“ děkoval Dominiku Dukovi. Spolupracovníci Václava Hájka pak prozradili, že novému českému primasovi věnoval dárek, který by jinak arcibiskupovi asi nikdo nevěnoval: vystřelovací nůž. „Měl jsem ho na cestách s ním vždycky s sebou. Od první chvíle, kdy jsem si ho koupil během cesty na vikariátní konferenci v Trutnově, až do tohoto okamžiku loučení,“ vysvětluje biskupův královéhradecký řidič a dodává: „Daroval jsem mu s ním do Prahy symbolicky kus sebe, i když vím, že takový nůž prakticky zřejmě k ničemu neužije.“ Ze slavníkovského hradiště, které dnes připomínají jen odhalené základy budov, oltář, kříž a sousoší bratří Radima a Vojtěcha, odjel Dominik Duka na pražské arcibiskupství. Zanedlouho po jeho odjezdu dorazila do Libice bez televizních kamer jeho dlouholetá asistentka a spolupracovnice, sestra Dominika Bohušová, se svými nejbližšími. V tiché modlitbě strávili na místě, o jehož oživení se někdejší královéhradecký biskup v nemalé míře zasloužil, několik chvil, než se vydali dál – na cestu, jejímž cílem bylo slavnostní uvedení Dominika Duky do úřadu pražského arcibiskupa.

Sdílet článek na: 

Sekce: Téma, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 27-28 28. června – 11. července 2022

Z Ukrajiny až na Velehrad

Manželé Lili a Oleksij Ostapčukovi jsou absolventi Kyjevské národní univerzity kultury a umění. Oba vystudovali hru na damburu, což je typický ukrajinský hudební nástroj.

celý článek


Brněnské Výstaviště opět ožije konferencí

Po dvouleté pauze způsobené pandemií se na brněnské výstaviště vrací Katolická charismatická konference.

celý článek


Chci nabourat mýtus rudé Karviné

Dny teď tráví v archivech a s pamětníky. KARIN LEDNICKÁ se při přípravě závěrečné části svého knižního díla Šikmý kostel noří do dějin Karvinska v 50. letech.…

celý článek


Překonali jste krizi v manželství? Napište nám o tom

Sesbírat příběhy manželských zkušeností se vztahovým karambolem, které se podařilo překonat, by chtěl dlouholetý průvodce snoubenců a autor příprav na manželství,…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay