Litomyšl se připravuje na dny baroka

Vydání: 2021/29 Velehradské oslavy pro oběti i hrdiny, 13.7.2021, Autor: Pavel Sršeň

Příloha: Diecézní zpravodajství - Královehradecká diecéze

Unikátní duchovně-kulturní festival Litomyšlské dny barokní tradice se letos v Litomyšli a nejbližším okolí uskuteční 15.–22. srpna.


Organizátor barokního festivalu Vít Večeře před kostelem Nalezení svatého Kříže, který se stal zázemím pro festival. Snímek autor


Šestým ročníkem této kulturní akce bude prostupovat hudba přelomu renesance a baroka v atraktivních prostorech, mezi něž se vůbec poprvé zařadí i unikátní zámecké divadlo z 2. poloviny 18. století. „Festival se připojí k připomínce
500 let renesance ve východních Čechách organizované Pardubickým krajem. V neděli 15. srpna zazní při zahajovací bohoslužbě, sloužené titulárním litomyšlským biskupem Pavlem Konzbulem, skladba Missa Quinis Vocibus od Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. Po bohoslužbě, v rámci slavnosti Nanebevzetí Panny Marie, projde procesí městem za barokní pobožností u mariánského sloupu na Smetanově náměstí,“ přiblížil zahájení festivalu jeho autor a dramaturg Vít Večeře, podle něhož bude vrcholem letošního ročníku provedení Monteverdiho dramatického scénického díla Il Ballo delle Ingrate v zámeckém divadélku, kde se kulturní programy obvykle nekonávají.

„Součástí programu bude i mše svatá v mimořádné formě římského ritu, která za tónů skladby Messa a Quattro Voci da Cappella C. Monteverdiho připomene, jak bohoslužba vypadala v době baroka. Stejně významný bude i komorní koncert s názvem Musica seducente, na kterém v podání slovenského souboru Ensemle Thesaurus Musicum zaznějí skladby Thomase Campiona, Jeana-Baptisty Besarda,“ přiblížil další stěžejní program Vít Večeře. Tak jako v minulých ročnících budou důležitou součástí festivalu přednášky, přestože svým obsahem odborné, svou formou však určené pro širokou veřejnost. O náboženských slavnostech a rituálech v barokních Čechách tak promluví přední český odborník na barokní zbožnost Jiří Mikulec z Akademie věd ČR. Ve spolupráci s protestantskými církvemi v Litomyšli je připravena přednáška o švédském obléhání Prahy, které se ujme Petr Jan Vinš, generální sekretář Ekumenické rady církví. Návštěvníci se však mohou těšit i na teoreticko-praktickou besedu s Ivanem Kopáčikem, restaurátorem a knihařem. Tématem bude výzdoba barokních knižních vazeb s praktickou ukázkou tvorby slepotisku.

Za hranice Litomyšle pak bude směřovat program v kostele sv. Mikuláše v Čisté, který bude věnován barokním zvonařům a prohlídce věže s novou replikou jednoho z největších barokních zvonů u nás. Akci pořádá Římskokatolická farnost Litomyšl ve spolupráci s Městskou galerií Litomyšl, Státním zámkem Litomyšl a místními křesťanskými církvemi.

Vstupné na všechny akce, mimo program v zámeckém divadle, je zdarma. Více informací o jednotlivých programech na www.baroknilitomysl.cz.

PAVEL J. SRŠEŇ
 

 


 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, ČlánkyAktuální číslo 22 24. – 30. května 2022

Jan Graubner: Říkat Bohu ano

Arcibiskup Jan Graubner poskytl KT při příležitosti svého jmenování na pražský svatovojtěšský stolec rozhovor.

celý článek


Vojáci se v Lurdech modlili za mír

Na 10 tisíc poutníků ze 42 zemí světa se sešlo v polovině května ve francouzských Lurdech na 62. mezinárodní vojenské pouti. Po covidové odmlce opět přijeli také Češi.

celý článek


Různé pozvánky na cestu...

Jak zakoušely Boží přítomnost ve svém životě některé osobnosti, s nimiž jsem měl možnost dělat knižní rozhovory?

celý článek


Jak sladit noty na prázdniny

Známky školáci zdaleka uzavřené nemají, ale rodiče už začínají plánovat prázdniny i dovolenou. Do kempu, na chatu, na hory nebo k moři? Za kolik a kam? Vlakem, autem nebo…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay