Litoměřický hospic vítá dobrovolníky

Vydání: 2021/40 Svatováclavská bazilika v novém, 27.9.2021, Autor: Karel Pučelík

Příloha: Diecézní zpravodajství - Litoměřická diecéze

Hospic sv. Štěpána v Litoměřicích posílí další skupina dobrovolníků.


Dobrovolníci s pacienty často tráví volný čas, ale musí umět i o ně pečovat. Snímek archiv hospice

Zájemci před nástupem do služby museli nejdříve dokončit půlroční výcvik, který se zde koná pravidelně každý rok. Jako lektoři se zájemcům věnovali členové hospicového týmu – zdravotní sestra, pečovatel nebo lékař, v sebezkušenostní části zase byli konfrontováni s vlastními pocity a emocemi, které mohou být spojeny s tématem odcházení a umírání.

Dobrovolníci si za poslední léta vybudovali v litoměřickém hospici pevnou pozici a jejich pomoci si váží i vedení. „Dobrovolníci pomáhají při péči o pacienty, doprovázejí je, zajišťují volnočasové aktivity, někteří působí i v domácím hospici. Pomáhají také při organizaci jednorázových akcí, jako je právě Běh pro hospic nebo Aukce. Další pomáhají v obchodě Bona Fide. Výcvik je pak určen těm, kteří chtějí pomáhat v přímé péči o pacienty,“ vysvětluje mluvčí hospice Zuzana Legnerová.

Důležití členové týmu

Možnost pomáhat klientům i atmosféru v hospici si pochvalují i dobrovolníci. „Dobrovolnictví v hospici je úžasná záležitost. Učím se mnoho důležitých drobností, které mi jsou v běžném životě velkým přínosem.

Komunikace s personálem a doktory jsou naprosto skvělé, a proto s pacienty můžeme podnikat výlety, cesty na výstavy a také cesty do cukráren na kávu či zmrzlinu. Necítím se jako dobrovolnice, ale jako člověk, který je brán jako součást kolektivu, a je mi tam díky vstřícnosti všech moc dobře. Odměna za příjemně strávené odpoledne jsou úsměvy pacientů, na které hodně často vzpomínám,“ popisuje dobrovolnice Lenka.

S tím souhlasí i její kolegyně Šárka. „Personál je vstřícný, nešetří úsměvy, přestože je jejich práce těžká a fyzicky náročná. Jako dobrovolník se tu cítím platně a vítaně, je o nás dobrovolníky postaráno po všech strankách,“ dodává.

I letos se konala na podporu hospice benefiční aukce, při které umělci v dražbě nabízeli svá díla, fotografie a zážitky. V rámci moderovaného večera se podařilo vybrat přes 230 tisíc korun. „Výtěžek z aukce použijeme na rekonstrukci rozlučkové místnosti. Rádi bychom tomuto prostoru pro důstojné rozloučení vtiskli novou podobu s prvky světla jako symbolem naděje,“ uvádí Legnerová.

KAREL PUČELÍK


 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, ČlánkyAktuální číslo 32 2. – 8. srpna 2022

Papež na cestách uzdravení a smíření

Přání, „aby se zasévala naděje pro domorodé i nedomorodé obyvatelstvo, které chce žít v bratrství“, vyslovil papež při návratu z Kanady. Při své 37. zahraniční…

celý článek


Poutníci na jedné lodi s biskupem

Společnou plavbu po Baťově kanálu absolvovali minulou středu účastníci 16. ročníku Pouti za umělce.

celý článek


Pár vteřin, které zachrání pokoj v rodině

Taková trpělivost! Znamená to něčí utrpení, nebo kopec klidu a míru? A můžeme si uhlídat, aby její míra nepřetekla? Hovořili jsme o tom s vedoucí Křesťanského terapeutického…

celý článek


Podezřívali nás, že jsme špioni

Útěk před komunisty, vojenská služba v USA, kněžství, profesorská kariéra, duchovní služba americkým vojákům a její zakládání v jedenácti postkomunistických zemích.…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay