Lidé se modlí za mrtvé z kamionu

Vydání: 2015/36 Nové církevní školy se otevírají dětem, 1.9.2015, Autor: Alena Scheinostová

„Připojuji se k celé církvi v Rakousku v modlitbě za jednasedmdesát obětí nalezených v kamionu na dálnici mezi Budapeští a Vídní,“ prohlásil papež František na svatopetrském náměstí před svou pravidelnou modlitbou Anděl Páně.


Vzbuzují obavy, nenávist, ale i solidaritu. Přímo u ubytovacího zařízení pro utečence v německém Heidenau proběhl pouliční festival na podporu běženců, kam jim lidé přinesli též oblečení, obuv a hračky.Snímek Libor Zavoral/ČTK

Na dálnici A4 spojující Maďarsko a Rakousko mezi obcemi Parndorfem a Neusiedlem bylo minulý čtvrtek v odstaveném kamionu nalezeno 71 mrtvých těl migrantů včetně čtyř dětí.

Oběti zřejmě zemřely ještě dříve, než vůz vjel na rakouské území. Kvůli podezření z odpovědnosti za smrt běženců uvalily maďarské úřady vyšetřovací vazbu na čtyři podezřelé, dva z nich jsou údajně řidiči nalezeného kamionu. V šetření jsou nyní další okolnosti případu, mj. původ a totožnost zemřelých. Podle dosavadních zjištění (mobilních telefonů, nalezených dokladů apod.) jde s nejvyšší pravděpodobností o uprchlíky ze Sýrie, kteří se v chladírenském voze udusili.

Vídeňský arcibiskup Christoph kardinál Schönborn vyjádřil s oběťmi hluboký soucit. „Tento strašný čin umožňuje nahlédnout úděl migrantů více než kdykoli předtím. Doufám, že se Evropa zasadí o to, aby viníci této tragédie byli postaveni před soud,“ zdůraznil kardinál. „Evropa má povinnost se sjednotit a přijmout odvážné rozhodnutí ve věci migrantů, aby lidé už neumírali v takovýchto mučírnách,“ dodal. V pondělí 31. srpna kardinál Schönborn slavil za oběti z kamionu zádušní mši ve vídeňském dómu sv. Štěpána.

Tragédie na rakouské dálnici vyvolala odezvu i u dalších církevních představitelů. „Migrace je světový problém, který vyžaduje odpověď na různých úrovních a s různými odpovědnostmi, ale do něhož bychom se měli zapojit všichni,“ podtrhl o víkendu státní sekretář Svatého stolce kardinál Pietro Parolin během návštěvy v římské poliklinice Gemelli. Právě na křesťanech podle něj leží úkol otázky migrace otevírat a zároveň „ode všech požadovat ducha otevřenosti a přívětivosti, zahánět strach z druhého a snažit se zapojit odlišnosti do budování spravedlivějšího a solidárnějšího světa“.
 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, Články



Aktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay