Lidé se loučí s Benediktem XVI.

Vydání: 2013/9 Lidé se loučí s Benediktem XVI., 26.2.2013, Autor: Tomáš Kutil

 

Více než sto tisíc lidí si přišlo minulou neděli na svatopetrské náměstí vyslechnout poslední veřejnou modlitbu Anděl Páně Benedikta XVI. Někteří mladí lidé nocovali ve spacácích přímo na náměstí.

Vedle psaní knih se ve volném čase Benedikt XVI. oddává hře na klavír. Repro KT

Přestože modlitbu Anděl Páně spojenou s krátkou promluvou pronesl papež až v poledne, svatopetrské náměstí lidé zaplňovali už od časného rána. Řada mladých převážně z Mexika či Brazílie tam dokonce přímo na zemi nocovala. Mnozí věřící si přinesli i transparenty na podporu papeže. „Pán mne volá, abych ‚vystoupil na horu‘ a věnoval se ještě více modlitbě a rozjímání. Neznamená to však opustit církev, ba naopak. Chtěl bych jí sloužit nadále se stejnou oddaností a láskou, s níž jsem se o to snažil doposud, ale způsobem více odpovídajícím mému věku a mým silám,“ vrátil se papež během promluvy ke své rezignaci. Za téměř každou jeho větou následoval bouřlivý potlesk a Benedikt XVI. byl viditelně dojatý. Neustále opakoval „Grazie, grazie“ (Děkuji, děkuji) a snažil se bouřící dav utišit, což se mu ale příliš nedařilo.

Ještě více lidí pak zřejmě dorazí na středeční generální audienci, což bude poslední veřejné vystoupení současného papeže. „Počet lidí lze jen těžko odhadnout. Určitě se na náměstí všichni nevejdou, zřejmě budou i na ulici Via della Conciliazione (široká hlavní třída, která ústí do svatopetrského náměstí – pozn. red.),“ uvedl pro KT P. Milan Glaser z Radia Vaticana.

Přítomni už budou podle něj též všichni kardinálové, kteří mají volit nového pontifika. Ohledně data konkláve nepadlo do uzávěrky tohoto čísla KT definitivní rozhodnutí. Benedikt XVI. v pondělí vydal dokument, který umožňuje začít s volbou dříve, než dosud stanovených 15 dní po rezignaci.

Kolegium kardinálů by mělo o datu zahájení volby rozhodnout 1. března. Italská média spekulují o 10. či 11. březnu.

Datum konkláve zásadně zajímá i obyvatele rezidence sv. Marty, kde budou během konkláve kardinálové bydlet. KT získal exkluzivní svědectví přímo od sestry Samuely, která zde už čtyři roky pracuje. „Kardinálové přijedou do domu svaté Marty až na samotné konkláve. V čase příprav tady nebydlí,“ prozrazuje sestra. Během papežské volby bude kardinály ze Sixtinské kaple do domu svaté Marty vozit na jídlo a na spaní minibus. Současní obyvatelé rezidence musí kardinálům uvolnit místo. „Monsignorové, kteří v domě bydlí a jichž je v současné době asi padesát, se musí na čas konkláve vystěhovat do jiných domů, neboť i jejich pokoje je třeba připravit pro kardinály,“ říká sestra Samuela. Všechny pokoje jsou jednolůžkové a pro příchod kardinálů se nijak zvlášť upravovat nebudou. „Zůstanou tak, jak jsou. Nanejvýš, bude-li třeba, se čistě vymalují,“ dodává sestra. Pokoje pro kardinály jsou prý zařízeny vkusně, ale jednoduše: postel, stolek, dvě větší skříně, psací stůl a sociální zařízení. Setra Samuela má na starosti obsluhu v jídelně a kromě ní bude o kardinály pečovat sedm dalších řeholnic, které se postarají například o úklid pokojů či praní prádla.

Volba papeže přitahuje pozornost také v české papežské koleji Nepomucenum. „Většina obyvatel koleje si považuje toho, že bude moci prožít konkláve přímo v Římě. Už jsme se bavili i o tom, zda budeme jezdit dvakrát denně sledovat barvu kouře na svatopetrské náměstí,“ popisuje pro KT P. Radek Tichý, který byl jako pomocný ceremoniář velmi blízko papeže při jeho poslední veřejné a velmi emotivní liturgii na Popeleční středu. „Když papež po bohoslužbě odcházel ze sakristie do apoštolského paláce, usmíval se. Na jeho tváři bylo vidět, že je rád, že to vše opravdu postupně končí,“ líčí P. Tichý, který si všiml i dojetí nejbližších papežových spolupracovníků, především ceremoniáře Guida Mariniho a sekretáře Georga Gänsweina. Ten se dokonce neubránil slzám.

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, Články

Diskuse

Folklor k životu patří Michal 27.2.2013 22:55

Zobrazit vše Zobrazit vybrané

Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 21 23. – 29. května 2023

Blíží se Noc kostelů

Více než 1 700 kostelů a modliteben se návštěvníkům otevře v pátek 2. června. Organizátoři jubilejního 15. ročníku Noci kostelů dokončují poslední přípravy.

celý článek


Maraton „zušek“ propojí umění a pomoc

Po celé republice mohou v těchto dnech lidé zdarma navštívit některý z pěti set koncertů a dalších akcí festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open. Sedmý ročník…

celý článek


Práce dozorce je službou všem

Historicky první mši sv. za příslušníky a zaměstnance Vězeňské služby ČR hostil ke 30. výročí jejího vzniku minulý čtvrtek vojenský kostel sv. Jana Nepomuckého na…

celý článek


Rabín, který se přátelí s papežem

„Jsme přátelé v nejhlubším významu toho slova,“ popisuje vztah k papeži Františkovi argentinský rabín ABRAHAM SKORKA. Dne 10. května obdržel čestný doktorát Trnavské…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay