Lidé na okraji, poražení pandemie

Vydání: 2020/46 Na Bílou horu pro smíření, 10.11.2020, Autor: Alena Scheinostová

Koronavirová krize nepřinesla jen zostřené vědomí lidské křehkosti, prověrku vztahů či nové promýšlení podstaty víry. Pro miliony lidí na světě znamená také pád do ještě větší chudoby. A týká se to i Česka.


Chudoba není vždy vidět na první pohled, o to víc ale dokáže bolet. Snímky Jakub Žák

Na začátku října varovala Světová banka, že v důsledku pandemie upadne do extrémní chudoby dalších 150 milionů lidí. V předchozích 25 letech přitom tento počet setrvale klesal až na současných 690 milionů. „Poprvé za celou generaci snaha o snížení chudoby utrpěla takový neúspěch,“ uvádí banka ve zprávě. Extrémní chudoba znamená, že se lidem fatálně nedostává potravin či pitné vody a nemají přístup ani k základní hygieně, zdravotní péči, přístřeší či informacím.

Situaci, která čeká Českou republiku, předjímaly na jaře ekonomky Sociologického ústavu Akademie věd ČR Martina Mysíková a Kamila Fialová. Jejich zjištění jsou jednoznačná: ti, kdo už před vypuknutím pandemie měli finanční těžkosti, budou zasaženi o to hůře – a k nim se připojí dlouhá řada lidí, kteří vzhledem k opatřením na ochranu zdraví přišli o příjmy. To se týká například živnostníků, lidí propuštěných ze zkrachovalých podniků a také důchodců, zvláště žijí-li sami. Poslední jmenovaní – citujme pro změnu Český statistický úřad – se v posledních měsících propadají do chudoby dvojnásobnou rychlostí než dřív. Je vám nad 65 let? V Česku máte pravděpodobnost 1 ku 6, že skončíte s opravdu minimálním příjmem. A připomeňme ještě samoživitelky a lidi bez domova nebo čerstvě propuštěné z výkonu trestu.

Drobné oběti a nepohodlí, které v důsledku pandemie zažívají ti majetnější, najednou vypadají vedle takové palety lidské bídy jen málo významně. I proto vyzývá známý vídeňský teolog P. Paul Zulehner (autor nedávno zveřejněného průzkumu o církvi v čase koronakrize), aby křesťané nyní se zvláštní pozorností pečovali o tyto „poražené pandemie“.

Pracovat, bydlet, nedlužit

Od roku 1992 si celý svět 17. října připomíná Mezinárodní den za odstranění chudoby. OSN vybrala toto datum, protože právě v tento den roku 1987 svolal francouzský katolický kněz polského původu P. Joseph Wresinski, zakladatel hnutí ATD (Aide à toute détresse / Pomoc v tísni), v Paříži velkou demonstraci na podporu lidí žijících v extrémní chudobě. Letos k tomuto dni vyzvala Charita ČR českou vládu, aby „prosazovala opatření vedoucí k odstranění nebo snížení nerovností jak u nás, tak na mezinárodní úrovni“.

Při té příležitosti připomněla tři hlavní příčiny, které lidi do chudoby uvrhají. Jde o nedostupnost bydlení za přiměřenou cenu, nepružné nastavení minimálního příjmu a sociálních dávek a problém s dluhy a exekucemi. „Za nutnou považujeme změnu exekučního řádu. Prosazujeme pravidlo ‚jeden dlužník – jeden exekutor‘ nebo zřízení chráněného účtu. Pokud zadluženým lidem neulehčíme situaci, skončí na ulici anebo v černé ekonomice – a to se nevyplatí nikomu z nás,“ zdůrazňuje Charita ČR v tiskové zprávě. Chráněný účet znamená zvláštní bankovní konto, kde by se dlužníkovi shromažďovaly peníze na základní životní potřeby, které nepodléhají exekuci.

Charita ČR patří u nás mezi instituce, které stav chudoby systematicky sledují a také přicházejí s řešeními. KT už informoval o zprávě Caritas CARES z letošního února, kterou Charita ČR vydává o tuzemském stavu chudoby každé dva roky, a také o charitním průzkumu, jak nedostatek ohrožuje mladé lidi (ten vypracovala v červnu společně s Českou biskupskou konferencí). Bydlení, práce a dluhy jsou podle tohoto průzkumu klíčovými činiteli i pro věkovou skupinu mezi 18 a 30 lety. „Celkem 20 % mladých lidí je ohroženo chudobou, přičemž navzdory obecným představám nejde o individuální selhání, ale z velké části za tím stojí společenské faktory, jako je rodinné zázemí, vzdělání a dostupnost bydlení,“ varoval ředitel Charity ČR Lukáš Curylo. Zvláště souvislost mezi chudobou a nedostatečným vzděláním se ukázala jako alarmující. A podobně jako mezi seniory je mezi mladými lidmi více nemajetných žen.

Ruce, které pomohou

Dobrou zprávou je, že se (nejen) u nás najde velký počet těch, kdo jsou ochotni druhému v nouzi pomoci. Mezi mladými lidmi ve zmíněném průzkumu se k podpoře neznámého potřebného člověka přihlásila celá pětina, k podpoře kamaráda v nouzi pak dokonce polovina. Na této dvoustraně přinášíme další příběhy, kde se naléhavá potřeba potkává se solidární odpovědí mezi křesťany. Členka Komunity Sant’Egidio a právnička Kristina Koldinská pak kromě zkušeností z terénu doplní některé širší souvislosti. Kéž nám toto čtení – jak Koldinská říká v rozhovoru – pomůže vidět současnou krizi ve správných proporcích.

ALENA SCHEINOSTOVÁ 

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, TémaAktuální číslo 5 31. ledna – 6. února 2023

Co popřát novému prezidentovi

Ke gratulacím nově zvolenému prezidentovi ČR Petru Pavlovi se připojují i představitelé církve. „Nevidím vítězné ani poražené voliče. Vidím, že v této volbě vyhrály…

celý článek


Není čas naříkat, ale rozhlížet se

Co je církev? Říkáme, že je Kristovo Tělo – a já věřím, že Bůh jej v tomto světě nenechá zaniknout. Dosud se totiž církev dostala i přes sebevětší krize a byla…

celý článek


Proč nás volby rozdělily a co s tím

Důležitý problém kolem prezidentských voleb je „polarizace společnosti“, tedy to, že se lidé o kandidátech a jejich názorech často hádali a někdy i rozkmotřili. A…

celý článek


A stíháš dělat ještě něco?

S narozením prvního potomka si maminky začnou klást otázky: Neztratím se v nekonečném kolotoči krmení, přebalování a péče o domácnost? A kde najdu čas pro sebe, manžela, Boha?

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay