Letní dům pro mládež z "děcáků"

Vydání: 2007/18 Křesťan a regionální politika, 2.5.2007, Autor: Gabriela Plačková

Příloha: Doma

Být si vědom vlastní hodnoty, mít se rád takový, jaký jsem, být vyrovnaný a navazovat a udržovat vztahy s druhými – čas od času se to mnohým z nás nedaří. Koho ale podobné problémy budou trápit s velkou pravděpodobností častěji, jsou děti, jež jejich vlastní rodiče a blízcí nechtěli, špatně se o ně starali, nebo je dokonce týrali. Jsou to děti, které se často kvůli selhání svých rodičů ocitli v ústavní péči. Kolik z nich má ale možnost si o svých problémech popovídat, zorientovat se v nich a najít z nich cestu ven? Často se tyto děti a mladí lidé potýkají s potížemi, které ke svému řešení vyžadují spolupráci terapeuta.
To si uvědomilo deset studentů sociálně orientovaných oborů, psychologie a pedagogiky, kteří se sešli před deseti lety na stáži v jednom dětském domově. Tehdy se díky nim začal rýsovat projekt, který společně zastřešili založením občanského sdružení nazvaného Letní dům. „Nedařilo se nám mít v prostředí dětského domova s dětmi takový kontakt, jaký jsme si představovali. Děti hodně vyhledávaly pobyt před televizí nebo bloumaly před dětským domovem a příliš nereagovaly na naše nabídky k jiným činnostem,“ říká jedna ze zakladatelek projektu a jeho stávající ředitelka Lucie Kokrdová. Studenti se tehdy rozhodli, že si odvezou menší skupinku dětí mimo dětský domov, vytvoří pro ně rodinnější prostředí a začnou s nimi terapeuticky pracovat. Záměrem je pracovat s dětmi dlouhodobě, pravidelně a mít s nimi stabilní kontakt. Děti dostanou od Letního domu nabídku pobytových programů a samy se pak mají možnost rozhodnout, zda se jich budou chtít zúčastnit. Délka socio-terapeutických pobytů, konaných nejčastěji mimo dětský domov v pronajatých objektech, se pohybuje mezi třemi až dvanácti dny. „Usilujeme o to, aby děti začaly na programy jezdit v co nejmenším věku, protože čím dříve se začne dítě s terapií setkávat, tím pozitivnější dopad to na něj má,“ říká Lucie Kokrdová. Pracovníci Letního domu se při pobytech snaží vytvořit rodinnou atmosféru, při které by děti a mladí lidé měli možnost zakusit vzájemné přijetí, bezpečí, přítomnost pravidel a důvěry.

Vyplnit mezeru
Pracovníci Letního domu se tak snaží vyplnit mezeru ve státním systému ústavní péče, který ve svých domovech zpravidla nemívá psychologa, jenž by s dětmi a mládeží pracoval. I v tak závažných případech, jakým je například sexuální zneužívání dítěte, se v dětských domovech s dětmi často terapeuticky nepracuje. Přitom se na pobytech Letního domu stává, že se dětí s podobnými zkušenostmi sejde i více.
Zajišťovat děti v dětských domovech pouze materiálně nestačí. Bohužel pak děti po opuštění domova často končí tak, že se ocitnou na ulici, neumí se o sebe postarat a potýkají se s kriminalitou. „Děti jsou z domovů zvyklé, že mají skutečně všeho dostatek. Díky sponzorům mají i luxusní věci, které si člověk nepořizuje úplně běžně. Děti tak vůbec nemají představu o tom, jaká je reálná hodnota věcí. Například si myslí, že si za padesát tisíc pořídí dům,“ dodává ředitelka Letního domu a vypráví o možnosti některých dětí pobývat „na zkušenou“ v Domě na půli cesty. Tam ale musí částečně hradit náklady, a to nezvládají. V poslední době to byly čtyři děti, které měly možnost postavit se na vlastní nohy. Žádnému z nich se bohužel nepodařilo vydržet tak dlouho, aby se v novém prostředí stabilizoval. Jedinou výjimkou je mladý chlapec, který má již dva roky trvající vztah, je zaměstnaný a čeká se svou přítelkyní dokonce dítě.
Terapeuti a dobrovolníci Letního domu s dětmi pracují pomocí různých expresivních terapeutických technik – arteterapií, muzikoterapií či tvořivou dramatikou. Děti mohou s Letním domem strávit například „Snové jarní prázdniny“, kdy během celého pobytu probíhá terapeutická práce s jejich sny, jež si každý ze zúčastněných každé ráno po probuzení zapisuje do snového deníku.
Každým rokem pořádá Letní dům také dvě již pravidelná komunitní setkání, která se konají přímo v dětských domovech: „V čase adventním umožňujeme dětem, aby na společnou akci v Krompachu nazvanou Andělská slavnost pozvali i své kamarády a společně si zazpívali, zatančili, hodovali, navštívili tvořivé dílničky nebo se společně podívali na hranou pohádku,“ říká Lucie Kokrdová. Druhé takové setkání se nazývá Kolem kašny a koná se v Dětském domově a Speciálních školách v Radeníně u Tábora – letos od 8. do 10. června. Více informací lze nalézt na www.letnidum.cz.
Nejoblíbenějším místem, kde se děti při pobytových programech Letního domu setkávají, je takzvaná chýška: prostor vyzdobený v červených barvách batikovanou látkou a vybavený matracemi, na něž všichni účastníci pobytů každý večer před spaním usedají, aby si v klidu popovídali o věcech, které je ten den potkaly. Chýška představuje bezpečný prostor sdílený s lidmi, kteří mají o vnitřní život dětí zájem a stávají se jeho součástí. A to je pro děti žijící v dětských domovech snad to nejdůležitější. Sdílet článek na: 

Sekce: Přílohy, Doma, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 39 22. – 28. září 2020

Křesťanské symboly v politice

Symboly jsou pro lidskou povahu důležité, ale u každého z nich musíme mít neustále na paměti, že je pouze pomůckou k pochopení něčeho většího a hlubšího.

celý článek


Libanon: zachováváme si naději

Osm týdnů po masivním výbuchu, který zdemoloval libanonskou metropoli Bejrút a připravil statisíce lidí o přístřeší, do země stále míří mezinárodní pomoc. Místní…

celý článek


Přinuceni k útěku jako Ježíš

V naší době se miliony rodin nacházejí v bezútěšné situaci podobné té, jakou zakoušela Svatá rodina na útěku do Egypta. Upozorňuje na to papež František ve svém poselství…

celý článek


Katolický týdeník mění distributora novin

KT bude od příštího vydání do schránek čtenářů doručovat prostřednictvím své sítě společnost PNS - nikoliv Česká pošta, jak tomu bylo dosud. Správa předplatitelského…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay