Léčebna nad obranným příkopem
Vydání: 2019/49 Teologové proti eutanazii, 3.12.2019, Autor: Václav Štaud
Příloha: Diecézní zpravodajství - Brněnská diecéze
Stavbu nového pavilonu pro dlouhodobě nemocné ve Vídeňské ulici nechystá město Brno, které provozuje celou nemocnici Milosrdných bratří, nýbrž sám hospitálský řád.
Na výzkumu se podíleli také studenti archeologie na brněnskéuniverzitě Martin Fojtík a Denisa Wachbergerová. Snímek autor
„Město se stará o nemocné dobře,“ chválí převor Martin Macek, nicméně dodává: „Je však nutné, aby se náš řád postupně vracel k nejvlastnějšímu poslání. Na naší nemocnici ve Vizovicích, kterou provozujeme už třetí desetiletí, se ukázalo, že i my umíme pomáhat pacientům a vracet je do života. V Brně začneme se třiceti lůžky.“
Od letošního jara probíhá pod budoucí stavbou archeo logický průzkum, který postupně zaznamenává zajímavé nálezy.
Zapojili se i studenti archeologie
„Počasí nám přálo, dvě třetiny jsou hotové,“ konstatuje vedoucí týmu Robert Antal. „Našli jsme pozůstatky objektů z 16. a 17. století, hroby, keramické předměty, mince. Ale zatímco je takových drobných památek v depozitářích plno, jsou naše zdejší objevy osídlení z 11. století důležitější. Odkrytí kamenné cesty a obranného příkopu potvrdilo teorii, že středověké Brno se rozkládalo na obou březích Svratky,“ uvádí archeolog, jemuž pomáhali brněnští studenti archeologie.
S příchodem zimy se přesunou do odborných pracoven, kde své nálezy zpracují.
VÁCLAV ŠTAUD
Sdílet článek na: